Her Mevsim Başka Bir Güzel Şehir: Bolu - Teknoloji Güncesi
Gezi & Tatil

Her Mevsim Başka Bir Güzel Şehir: Bolu

Seyahatinize karar vermeden önce Rent Go’nun sunduğu araç kiralama seçeneklerini keşfedin.

Batı Karadeniz’de yer alan Bolu için Karadeniz’in tüm doğal güzelliği barındırıyor diyebiliriz. Muhteşem doğasıyla onun mevsim adeta başka bir dünyaya kapı açıyor.

Bolu’ya araçla ulaşım, konaklama, yeme içme ve kullanma eğitimi için gelin birlikte yazımızda inceleyelim.

Bolu’ya Nasıl Gidilir?

bolu

Ankara Esenboğa Havalimanı’nda iniş yaptıysanız havalimanı çıkışından otoyola bağlanmanız gerekmekte. Otoyol üzerinden takip ederek bir yolla Bolu’ya veriliyor.

Ankara Esenboğa Havalimanı – Bolu Merkez mesafe / süre: 201 KM – 2 saat 10 dakika

Abant Gölü 

abant gölü

Abant Gölü Bolu’nun 34 KM’deki Abant Dağı’nın üzerinde yer alan krater ve birikinti gölüdür. Abant Gölü çevresi flora ve faunasında çok zengindir. Sarıçam, karaçam, kayın, meşe, kavak, dişbudak, gürgen, söğüt, ardıç fikir ve ormangülü, ılgın, fındık, muşmula, papazkülahı, alıç, çobanpüskülü, kuşburnu, eğrelti, böğürtlen, çilek, nane, ahududu, sarmaşık, ısırgan, atkğu ve çayır otları ağaç ve ağaççıkları oluşturur. Abant Gölü’nün kenarları çeşitli su bitkileriyle ve nilüferlerle doludur. Abant Gölü’nde küçük dostlarımız da yaşamlarını sürdürmekte. Gölde ormanlarda yabani hayvanlardan tilki, çakal, kurt, ayı, domuz, geyik, karaca, tavşan, sincap, gelincik; su kuşlarından yaban kazları, yaban ördekleri, balıkçıl, sakarmeke, karabatak, turna;yırtıcılardan şahin, doğan, kara akbaba, kaya kartalı, atmaca, baykuş; diğer kuş çeşitleri olarak toygar, alakabak, puhu, gökdoğan, ağaçkakan, karatavuk, bülbül, ispinoz ve saka görülmektedir. Güzel bir doğa tatili için güzel görünüyor ??

Yedigöller Milli Parkı

Yedigöller Milli Parkı

Yedigöller Milli Parkı Bolu’nun 42 km. kuzeyinde yer alıyor.  1965 yılından itibaren de bu doğal güzellik milli park kategorisinde korunma altına alındı. Milli park içindeki “Köyyeri” mevkiinde yeni Bizans dönemine ait bulunan kalıntılardan, eski dönemlerde bölgenin bir yerleşim yeri olduğu düşünülüyor.  Adını ise bünyesinde bulunan Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl’den alıyor.  Çok sayıda bitki türünü içeren milli park tamamen karışık doğal orman örneğine sahip. Başlıca ağaç türleri olan kayın, gürgen, meşe, kızılağaç, akçaağaç, karaağaç, titrek kavak, sarı ve kara çam, köknar, fındık, ıhlamur ve dişbudak ağaçlarına ev sahipliği yapıyor. Ayrıca göllerde alabalık üretimi de gerçekleştiriyor.

Kartalkaya Kayak Merkezi

Kartalkaya Kayak Merkezi

Etrafı dağlarla çevirili olan Bolu’da kayak severler için de alternatifler mevcut. Kartalkaya Kayak merkezi şehir merkezine 38 KM uzaklıkta yer alıyor. Kayak merkezinde zorluk derecelerine göre 25 tane pist bulunuyor.

Gölcük Tabiat Parkı

Gölcük Tabiat Parkı

Sülüklü Göl

Sülüklü Göl

Sülüklü Göl yöresel adıysa Sarıgölcük ise nadir görülen bir doğa olayına ev sahipliği yapmakta. Göl içindeki ağaçlar Sülüklü Göl ile yaşıttır ve en az 300 yıldır su içinde çürümeden durmaktadırlar. Çok ilginç değil mi?

Yıldırım Bayezit Camii

Yıldırım Bayezit Camii

Rotamızı biraz da şehir merkezine çevirmeye ne dersiniz? İlk durağımız Bolu merkezde bulunan Yıldırım Bayezit Camii. Büyükcami Mahallesi, Pamukçular ve Büyükcami Sokakları arasında yer alan cami, 1382 yılında Yıldırım Bayezit tarafından yaptırıldı. Zamanında yine o dönem yaptırılan medrese ve kütüphaneden oluşan külliyenin merkezi olarak inşa edilmiş.

Bolu Müzesi

Müze severler için önerimiz tabii ki Bolu Müzesi. Müze Karamanlı Mahallesi Stadyum sokakta yer alıyor.

Bolu Evleri

Bolu Evleri

20. yy’ın başından günümüze kadar varlığını sürdüren Bolu Evleri de turistlerin ilgisini çekiyor. Çatıları çatı kırma çatıda olan bu evlerin üzerleri yerli kiremitle örtülü. Instagram fotoğrafları için ideal ??

Bolu’da Ne Yenir?

Bolu'da Ne Yenir?

Mengenli aşçıların diyarı Bolu’da iştahınızı kabartacak birçok tat bulunuyor. Mengen pilavı, çoban kavurma, bal kabaklı şekerli gözleme, patates çorbası, yoğurtlu bakla çorbası, keşli mantı ise Bolu’nun öne çıkan yemeklerinden.

Bolu’da Nerede Kalınır?

Bolu'da Nerede Kalınır

Bolu’yu ziyaret etmeyi planlıyorsanız şehir merkezi göl çevrelerinde deneyimayı tercih edebilirsiniz. Doğayla iç içe bir konaklama için çeşitli pansiyonlar, değerlendirme ve bungalov evleri değerlendirebilirsiniz.

Bolu Şehir seyahatinize karar verdikten sonra İstanbul Araç Kiralama, Ankara Araç Kiralama ve diğer ofislerimizi ziyaret ederek size uygun aracı kiralayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu