Eylül Deniz Tatili Rotaları - Teknoloji Güncesi
Gezi & Tatil

Eylül Deniz Tatili Rotaları

Hem romantik hem dingin hem de keyifli bir tatil yaşamak isteyenlerin Eylül ayını beklemesi yaygın bir tercih. Eylül tatil planları yapıldığında daha sakin ve huzurlu bir deneyim yaşanabiliyor. Ülkemizde eylül ayında tatil yapılacak yerler oldukça çok olduğundan “Eylül’de denize girilir mi?” sorusuna rahatlıkla “Evet” yanıtı verilebiliyor. İşte tam olarak bu cevapla birlikte Eylül ayında deniz suyu sıcak olan tatil yerleri gündeme geliyor. Siz de yaz tatilinizi eylül ayına ötelediyseniz ya da kış ayları gelmeden son bir deniz tatili yapmak isteyenlerdenseniz, bu yazımızda eylül de denize girilecek yerler başta olmak üzere “Eylülde tatile nereye gidilir?” hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Eylülde Hava Nasıldır?

Türkiye’nin kıyı kesimleri mevzubahis olduğunda eylül ayının yaz aylarını aratmayacak sıcaklıkta geçtiğini söyleyebiliriz. Özellikle Ege ve Akdeniz kıyıları eylül ayında denize girilebilecek yerler arasında yer alıyor. Akşam saatlerinde hava serinlemeye başlıyor ve sabaha karşı maksimum serinliğe ulaşıyor. Ancak gün ortası vakitleri yaz mevsimi yaşanmaya devam ediyor. Bu nedenle “Eylülde tatil için nereye gidilir?” merakında olup denize girmek isteyenlere Ege ve Akdeniz kıyılarında birçok alternatif tatil destinasyonu önerilebiliyor.

Eylülde Deniz Sıcaklıkları Düşer mi?

Eylül ayında denize girilir mi? sorusuna mutlak kesinlikte bir yanıt verilmesi doğru olmayacaktır. Coğrafi faktörler, denizlerdeki akıntılar ve hava koşulları gibi değişkenler eylülde deniz suyu sıcaklığı üzerinde etkilidir. Söz konusu Türkiye kıyıları olduğunda ise daha spesifik yanıtlar verilebilir. Eylül ayında deniz suyu sıcaklığı düşmeye başlasa da eylül ayı birçok kişi için denize girmek için en ideal dönem olarak da tanımlanmaktadır. Nitekim denize ne zaman girilir? hakkında yapılan yorumlarda eylül ayından da sıklıkla bahsedilmektedir.

Neden Eylülde Tatile Gidilebilir?

Eylül ayı yaz ve sonbahar aylarının en güzel zamanlarının yaşandığı aydır. Okulların açılması ve aşırı yaz sıcaklarının geride kalması ile birlikte daha huzurlu ve konforlu bir tatil deneyimi isteyenler eylül ayını iple çekmektedir. Yaz aylarında kalabalık olduğundan tadı çıkarılamayan plajlarda eylül ayında doğa kontrolü yeniden ele geçirmeye ortaya çıkar ve ortaya çıkan dinginlik tatil beklentisi farklılaşanların kalbini fetheder.

Eylül ayında denize girilebilecek güney sahilleri

Denize hangi ayda girilir?” sorusuna verilen yanıtlardan biri de eylül olduğundan eylül boyunca denizin keyfini maksimum oranda çıkarmak mümkün olur. Eylül ayında tatil motivasyonunun yüksek olmasının ardındaki bir diğer neden fiyatların göreceli olarak daha uygun seviyeye inmesidir. Havanın yaz aylarına oranla serinlemesi açık hava aktivitelerinin daha konforlu geçmesi anlamına da gelir. Eylül ayında tatil deneyimini iyileştiren tüm bu yüzdenre araç kiralama hizmetlerine erişimin kolaylaşması da eklenebilir. Herkesin tatil yaptığı aylarda ihtiyaçlara uygun araçları kiralamak her zaman mümkün olmazken eylül ayının esnekliği beklentilerin eksiksiz olarak karşılanması, seyahatler sırasında konforlu bir özgürlüğün yaşanmasını mümkün hâle getirir.

Eylülde Denize Girilebilecek Yerler Nerelerdir?

İşte geldik, çok merak edilen o sorunun yanıtlarına… “Eylülde nerede denize girilir?” hakkındaki detaylar yazımızın devamında…

Bodrum

Muğla’nın en popüler tatil beldelerinden olan Bodrum, eylülde denize girilecek yerler listelerinde yer verilmiştir. Eylülde Bodrum yaz aylarına oranla çok daha az kalabalık olur ve doğasının tüm güzelliğini cömertçe sergilemeye ortaya çıkar. Eylül ayında Bodrum’da havalar özellikle gündüzleri yaz aylarını aratmayan sıcaklık değerlerine ulaşabilir, akşam saatlerinde hava serinler ve ince bir hırkaya gereksinim duyulabilir. Yine de gün boyunca yaşanan tatil deneyimi, turistlerin muhteşem anılar biriktirebilmesi için idealdir.

Bodrum'da bir koy ve villalar

Datça

Muğla’nın bir diğer önemli tatil beldesi olan Datça deniz suyu sıcaklığı bakımından eylülde denize girilebilecek yerlerden biridir. Plajların sakinleşmesi ile gündüzleri deniz, kum ve güneş üçlüsünün keyfini çıkarmak isteyenlerin favori destinasyonlarından olan Datça birbirinden özel ve güzel plajları ile görülmeye değer tatil beldelerindendir. Fethiye gibi en popüler tatil beldelerinden birine de yakın olan Datça, rotasını farklı destinasyonlara çevirmek isteyenler için konforlu bir seçime dönüşür. Siz de Fethiye araç kiralama ofisimize uğrayarak konforlu ve güvenli bir yolculuk deneyimi yaşamanızı sağlayacak, beklentilerinize en uygun aracı kiralayabilirsiniz.

Datça'da bir koydaki şezlonglar ve tekne

Cunda

Eylül ayında Cunda deniz suyu sıcaklığı 22 ila 29 derece arasında seyrediyor. Diğer bir deyişle denize girmek için hala doğru zamandasınız! Deniz suyu sıcaklığı ile bunaltmıyor, aksine serinletiyor. Denizden çıkıldığında güneş, varlığını hatırlatırcasına teninizi ısıtıyor. Üstelik Cunda yalnızca denizi ile değil dar sokakları, dar sokaklarındaki küçük otelleri, kilise kalıntıları ve muazzam bir manzaraya tanıklık edebileceğiniz yel değirmeni ile de ünlü. Yılın en güzel zamanlarında siz de Cunda’ya giderek geçmişe keyifli bir yolculuk yapabilir, doğal güzelliklerin tadını çıkarabilirsiniz.

Cunda'nın masmavi denizi

Antalya

Dört mevsim yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan Antalya, eylül ayında da tatil yapmak isteyenlerin favori destinasyonlarından biri olmayı sürdürüyor. “Eylülde tatile nereye gidilir?” diyenlerdenseniz rotanızı Antalya’ya çevirebilirsiniz. “Antalya’da denize ne zaman girilir?” sorusunu açıklığa kavuşturan tek bir yanıt yok. Bahar aylarından kış aylarına dek denize girilebilen şehirde eylül ayında deniz suyu sıcaklığı 25 ila 30 derece arasında ölçümleniyor. Antalya Havalimanı araç kiralama ofisimizden konforlu ve güvenli bir yolculuk deneyimi yaşamanızı sağlayacak, beklentilerinize en uygun aracı kiralayabilirsiniz.

Sonbaharda Antalya sahili

Çeşme

İzmir’in en popüler ilçelerinden olan Çeşme de eylülde denize girilecek yerler listelerinin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Farklı beklentilere yanıt veren plajları, doğal güzellikleri ve hareketli yaşamıyla eylülde tatil için nereye gidilir sorusuna yanıt niteliği taşıyan Çeşme, sizin de bu eylül adresiniz olabilir. Çeşme’ye yolunuz düşerse Karaburun’u da ziyaret etmenizi öneririz. İzmir’in diğer tatil beldelerinden farklı olarak yaz aylarında dahi deniz suyu soğuk sayılabilen bu destinasyon doğal güzelliği ve denize girmeyecek olsanız bile yaşattığı tatil deneyimi ile sizi de etkisi altında bırakacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu