Eskişehir’de Gezilecek Doğal, Tarihi ve Kültürel Yerler - Teknoloji Güncesi
Gezi & Tatil

Eskişehir’de Gezilecek Doğal, Tarihi ve Kültürel Yerler

Eskişehir, Türkiye’nin en popüler şehirleri arasında yer alıyor. Özellikle hafta sonları ve tatillerde İstanbul ve Ankara’dan geniş bir yelpazede insan bu şehre sadece keyifli ve sakin zaman geçirmek için geliyor. İstanbul çıkışlı planlarınızda size en yakın ofislerimizden, Ankara çıkışlı planlarınızda Ankara şehir araç kiralama ofisimiz aracılığı ile yapacağınız araç kiralama işlemlerinizi tamamladıktan sonra keyifli bir Eskişehir yolculuğuna başlayabilir ve bu her noktası keşfe açık şehirde unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Pek çok şehirden insanın Eskişehir’e gelme tercihin arkasında şehrin doğal ve tarihî güzelliklerinin etkisi elbette yadsınamaz. Tüm bunların yanı sıra Eskişehir sakin, modern ve huzur dolu bir şehir olarak da ilgi çekmeyi başarıyor. “Eskişehir gezilecek yerler neresidir?” sorusunun cevabı için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

 

Eskişehir Gezilecek Yerler Rehberi

 

Eskişehir gezilecek yerler listesi seyahatinizden bekledikleriniz doğrultusunda şekillenebiliyor. Şehir geniş bir yelpazede tarihi, doğal ve kültürel alana ev sahipliği yaptığı için sizin beklentilerinizi karşılayacak bir Eskişehir gezi rehberi hazırlamanız oldukça kolay. Eskişehir gezilecek yerler doğa, tarih ve kültür odaklı olarak ele alındığı zaman kapsamlı bir plan yapmak mümkün. Eskişehir’de kesinlikle görmeniz gereken tarihi, doğal ve kültürel güzelliklerden bazılarını sizler için listeledik. Eskişehir gezilecek yerler listeniz ne kadar kalabalık olursa gezinizden aldığınız keyif de o kadar artacağı için bu muhteşem şehri araba kiralama hizmeti alarak keşfetmenizi öneriyoruz. Rent Go Eskişehir araç kiralama ofisi aracılığı ile size konforlu ve güvenli bir sürüş deneyimi yaşatacak aracınızı kiraladıktan sonra gezinize başlayabilirsiniz.

 

Eskişehir’de Gezebileceğiniz Tarihî Yerler

 

“Eskişehir’de nereye gidilir?” sorusunun geniş bir yelpazede cevabı var. Bu nedenle Eskişehir’de gezilecek yerler listesi hazırlarken şehrin tarihi güzelliklerini keşfetmek istiyorsanız kesinlikle görmeniz gereken yerler arasında Tarihi Odunpazarı Evleri, Kurşunlu Cami ve Külliyesi, Alaaddin Cami, Han Antik Kenti ve Yazılıkaya Antik Kenti yer alıyor.

 

Tarihî Odunpazarı Evleri

 

Osmanlı mimarisini başarı göstermiş bir şekilde yansıtan iki katlı evlerin olduğu bölge, Eskişehir’in en turistik lokasyonları arasında yer alıyor. Dokusu bozulmayan evler günümüzde butik otel, kafe ve restoran olarak kullanılıyor ve şehri keşfe gelenlere harika bir atmosfer sunuyor. Evlerden bazılarının müze olarak kullanılması da tarihi keşfi daha da güzelleştirecek detaylar arasında yer alıyor.

 

Kurşunlu Cami ve Külliyesi

Osmanlı mimarisinin öncü örneklerinden birisi de Kurşunlu Cami. 16. Yüzyıl Osmanlı mimarisinin etkisinde bırakan bir örneği olan camiide 1500’lü yılların sonunda yapılan bir kervansaray ve kütüphane olarak kullanılan ve Bizans’a ait izler taşıyan sıbyan mektebi bulunuyor.

 

Alaaddin Cami

Alaaddin Cami

Anadolu Selçuklu dönemine ait izler taşıyan camiinin 1267’de yapıldığı biliniyor. Şehirdeki en eski cami olma özelliğine sahip olan Alaaddin Cami yakınlarında bulunan Alaaddin Parkı da gezinizin bir parçası olması gereken güzelliklerden birisi.

 

Han Antik Kenti

Han Antik Kenti

I. Yüzyıldan kalma bir antik kent olan Han Antik Kenti, Eskişehir’in Han ilçesinde bulunuyor. Antik kentte geniş bir yelpazede kaya mezarı yer alıyor.

 

Yazılıkaya Antik Kenti

Yazılıkaya Antik Kenti

Kata anıtlarına ve kaya mezarlarına ev sahipliği yapan Yazılıkaya Antik Kenti, Roma ve Bizans dönemlerinin izlerini taşıyan değerli bir tarihi lokasyon. Antik kentin Frigler tarafından dini merkez olarak kullanıldığı düşünülüyor.

 

Eskişehir’de Gezilebilecek Doğal Cazibe Noktaları

 

Eskişehir’de gezilecek yerler doğa keşfi yapmak isteyenleri de tatmin edecek alternatifler sunuyor. Balıkdamı Kuş Cenneti, Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi, Gürleyik Çağlayanı ve Avlakkaya Kanyonu Eskişehir’de gezilecek yerlerin listesi içerisinde keyifle yer alabilecek doğal güzelliklerden bazıları.

 

Balıkdamı Kuş Cenneti

Balıkdamı Kuş Cenneti

Sakarya Nehri’ne komşu olan ve 4 bin metrekare alana yayılmış kuş cenneti her yıl binlerce leyleğe ev sahipli yapıyor. Asya’dan göç eden kuşların varış noktası olan Balıkdamı Kuş Cenneti, kesinlikle görülmesi gereken doğal güzellikler arasında yer alıyor.

 

Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi

Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi

Şehri ikiye bölen Porsuk Çayı, şüphesiz ki Eskişehir’in en önemli simgelerinden birisi. Porsuk Çayı’nda gondol turlarına katılmak ya da çevresindeki Adalar bölgesinde keyifli zaman geçirmek Eskişehir ziyaretinizde deneyimlemeniz gereken güzelliklerden birisi.

 

Gürleyik Çağlayanı

 

Gürleyik Çayı üzerinde bulunan şelale şehre yaklaşık olarak 120 kilometre mesafede olduğu için bölgeyi konforlu bir şekilde keşfedebilmek için araba kiralama yapmak iyi bir seçenek. Özellikle bahar ve yaz aylarında çok ilgi gören şelalenin çevresinde yüzmek için uygun yerler ve kamp alanları bulunması bölgenin yoğun ilgi görmesine neden oluyor.

 

Avlakkaya Kanyonu

Avlakkaya Kanyonu

Doğa ile baş başa kalmak isteyenlerin uğrak noktalarından birisi olan Avlakkaya Kanyonu içerisinde yaklaşık 15 metre uzunluğundan bir şelale bulunuyor. Doğa sporlarını sevenleri de ağırlayan kanyonun çevresinde trekking yapmak çok keyifli bir deneyim olarak değerlendiriliyor.

 

Eskişehir’de Gezilebilecek Kültürel Yerler

 

Eskişehir tarihi ve doğal güzellikleri ile olduğu kadar kültürel mirası ile de dikkat çeken bir şehir.

 

Tülomsaş Müzesi

Tülomsaş Müzesi

Müze bahçesinde sergilenen ve kesinlikle görülmesi gereken eserlerden birisi Devrim Arabası. 129 günde üretilen ve bu kadar kısa zamanda üretilebileceğine kimsenin inanmadığı araba Türk sanayisinin tarihinde önemli bir yere sahip.

 

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Dünyanın en popüler balmumu heykelleri müzesi Madame Tussauds’un Türkiye’deki ilk örneği olma özelliğine sahip olan müzede 160 adet balmumu heykel var.

 

Kurtuluş Müzesi

 

Kurtuluş Savaşı’nı anlatan müze Türkiye tarihine bir kez daha bakmak isteyenler için iyi bir tercih. Klasik müze algısının ötesinde bir deneyim sunan müze kesinlikle görülmesi gereken yerlerden birisi.

 

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

 

Türkiye’nin ilk cam sanatları müzesi olma özelliği ile dikkat çeken müzede dünyanın dört bir yanından cam sanatçılarının eserlerini görmek mümkün. Müzede hem de camın nasıl işlendiğini izlemenin mümkün olduğu bir seyir salonu da bulunuyor.

 

Eskişehir gezilecek yerleri ile size unutulmaz bir deneyim yaşatacak. Bu keşfinizden sonra Türkiye’nin cittaslow şehirler listesine göz atarak yeni rotanızı belirleyebilir, yepyeni deneyimlere yelken açabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu