Youtube 60fps Video Desteği - Teknoloji Güncesi
Genel

Youtube 60fps Video Desteği

fps: frame per second yani bir saniyede geçen resim sayısı diyebiliriz. Ekranınız daha düşük bir fps detekliyorsa bu türde ki videolar sizin için hiç bir şey ifade etmez. Ancak bir oyun canavarıysanız ve oyunlar için hazırlanmış videolar ilginizi çekiyorsa tabii ki ekranınızın ve ekran kartınızında yeterli seviyede olduğunu düşünürsek bu videolara dikkatli bakarak aradaki farkları hissetmeniz mümkün.

Youtube Haziran 2014 gibi 48 fps ve 60 fps video desteklediğini duyurdu. Youtube varsayılan olarak 24 fps ‘ lik videolar sunuyordu. Ancak bu yüksek fps seviyeli videoları yeni yeni görmeye başladık.  Bu yüksek fps leri normal yaşama ait videolarda görmeniz biraz zor, şu an için sadece sınırları zorlayan oyun videolarında bunları görebilirsiniz.

Youtube 60fps video desteğini getirdi peki bizim sistemimiz bu fps ‘leri görebilmek için yeterli mi. Şu an yani 30.10.2014 tarihi itibariyle sadece Google Chrome, Mozilla Firefox (Nightly) ve Internet Explorer (11) de bu destekleri görebiliyoruz. Geri kalan Opera, Maxthon vb. gibi tarayıcılar da henüz bu destek yok.

 

 

Yukarıda yer alan videoyu Google Chrome  ile HD çözünürlükte izlemek istediğinizde 720p ve 1080p yanında  birde 60fps ifadesini görebilirsiniz (720p60 ve 1080p60 gibi). Önceden de belirttiğimiz gibi tarayıcıların bazıları bunu henüz desteklemiyor, eğer göremiyorsanız nedeni desteği henüz olmayan bir tarayıcıdan gelmiş olmanızdır.

Diğer bir nokta ise 60fps lik videoların sadece HTML5 oynatıcı ile görüntülenebiliyor olması, eğer ziyaretiniz sırasında bir videonun 60fps olması gerektiğini biliyor ancak video kalite ayarlarında 60fps ‘ yi göremiyorsanız ziyaret ettiğiniz sitenin sadece flash player kullanıyor olmasıdır.

Google Chrome Youtube 60fps video
Google Chrome Youtube 60fps video

 

 

Harun Kocaman

Baba Matematikçi ve Bilgisayar ve Bilişim Yüksek Mühendisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu