Shopify Nedir? Nasıl Kullanılır? Shopify Kullanan Örnek Siteler - Teknoloji Güncesi
Genel

Shopify Nedir? Nasıl Kullanılır? Shopify Kullanan Örnek Siteler

Shopify Nedir? Nasıl Kullanılır? Shopify kullanan örnek siteler

Shopify nedir sorusunun en kısa cevanı, yazılım ve programlama bilgisi olmadan kendi e-ticaret mağazanızı oluşturabileceğiniz, ödeme alabileceğiniz ve İnternet üzerinden ürün satabileceğiniz ücretli bir e-ticaret mağazası yazılımıdır. Shopify’ın dünya çapında 1.000.000 milyon civarı müşterisi var ve 2020 yılı ilk çeyrek 470 milyon dolar olarak açıklanan Kanada merkezli bir kuruluş. Shopfiy’i kullanarak programlama bilginiz olmasa bile e-ticaret mağazanızı ana kontrol merkezi üzerinden hazırlayabilir ve minimum çabayla ürünleri anında satışa sunabilirsiniz.

Kanada merkezli Shopify’ın çok ilginç bir kuruluş hikayesi var. 2004 yılında, bir grup kayakçı Tobias Lütke, Daniel Weinand ve Scott Lake, snowboard ekipmanlarını çevrimiçi satmanın kolay bir yolunu aradılar. Karşılaştıkları tüm sistemler tatmin etmediğinde, üç kişi kendi çevrimiçi mağazaları Snowdevil’i kurmak için açık kaynak Ruby on Rails’i kullandı. Birkaç ay sonra dünyanın her yerinden milyonlarca kullanıcının kendileri gibi bir e-ticaret yazılımına ihtiyacı olduğunu anladıklarında, e-ticaret sektörünün önde gelen yazılımlarından biri haline gelen Shopify adlı bir yazılım şirketinin temelini attılar.

Bugün kendi e-ticaret mağazanızı kurmak istediğinizde yazılım bilginiz yoksa oldukça kaliteli bir yazılım paketi tercih edebilirsiniz. Shopify, kullanıcılara dahili olarak ulaşan 70’den fazla ödeme sistemi ile en iyi ve en gelişmiş e-ticaret yazılımlarından biridir. Bulut tabanlı hizmet ve yapısı sayesinde Shopify mağaza sahipleri, barındırma ve sunucu ayarları gibi herhangi bir teknik gereksinimle uğraşmak zorunda kalmadan tamamen işlevsel bir e-ticaret mağazası oluşturabilirler.

Bir Shopify mağazası kurarak aklınıza gelebilecek hemen hemen tüm ürün ve hizmetleri satabilirsiniz. Üstelik ürün veya hizmetinizin fiziksel olması da gerekli değildir. Yazılım şirketleri, müşterilere yazılım paketleri veya logo tasarım hizmetleri sağlamak için Shopify’ı kullanabilir. Shopify’ın 1.000.000 üzerinde geniş bir kullanıcı tabanına sahip olmasının birçok nedeni vardır. Sağladığı kullanım kolaylığı, e-ticaret mağazalarını teknik detaylar olmadan kurma ve yönetme fırsatları, entegre ödeme sistemleri (sanal POS), SEO tabanlı sistemler, ürün inceleme modülleri ve MailChimp bunlardan sadece birkaçı.

Shopify’ın avantajları neler?

 • Shopify, bulut tabanlı bir hizmettir, bu nedenle tüm İnternet tarayıcılarından ve cihazlarından erişilebilir.
 • Mağaza sahiplerinin minimum çabayla ve teknik bilgi olmadan kendi e-ticaret mağazalarını oluşturmalarına olanak tanır.
 • Varsayılan olarak, birçok dijital pazarlama aracına sahiptir, modülleri ile mağaza sahiplerinin ürünleri kendi yöntemleriyle özelleştirmelerine yardımcı olabilirler.
 • Kapsamlı kullanıcı tabanı nedeniyle birçok geliştirici, özellikle Shopify kullanıcıları için başka yazılımlar, arayüzler ve temalar geliştirmiştir.
 • Liquid dile dayanmaktadır. Bu nedenle HTML, CSS ve JS dillerini öğrenen mağaza sahipleri bunları tüm ihtiyaçlarını karşılayacak kadar etkin bir şekilde kullanabilirler.
 • Üçüncü taraf yazılım desteği ile gelecekte gerekli işlevlerin sisteme girmesine yardımcı olur.
 • Shopify, müşterinin tüm barındırma sorununu ortadan kaldırarak kendi yapısına taşıdı. Bu nedenle, kullanıcıları barındırma ve sunucu çözümleri hakkında bilgilendirmeye gerek yoktur ve kullanıcıları sunucuları yönetmeleri için eğitmeye gerek yoktur.
 • 1 milyon civarı mağaza kullanıcısı birbirine yardımcı olabilir.

 

Shopify ücretli midir? Hizmet bedeli ne kadar?

Shopify, yazılım, bulut barındırma hizmetleri, SSL sertifikaları vb. ve bir e-ticaret mağazasının sahip olması gereken tüm işlevleri sağlar. Kullanıcılardan aylık abonelik modelinden ücret alır. Temel Shopify (29 $), Shopify (79 $) ve Advanced Shopify (299 $) yazılım paketlerinin yardımıyla Shopify, her büyüklükteki mağaza için çevrimiçi ticaretin kapısını açma fırsatı sunuyor. Shopify’ı kullandığınız her çevrimiçi işlemde, aylık abonelik ücretine ek olarak, çevrimiçi ödeme kullanan ve doğrudan satın alma (kapıda havale veya ödeme) yapan kullanıcıların % 2,4 ila% 2,9 komisyon ve sabit işlem ücreti ödemesi gerekir
Yukarıda bahsettiğimiz klasik paketlerin yanı sıra aylık işlem hacmi yüksek olan e-ticaret mağazalarında kullanılan ShopifyPlus adlı bir paket de bulunmaktadır. Yalnızca sosyal medyada ürün satışı yapanlar için e-ticaret çözümü olarak Shopify Lite adlı başka bir hizmet daha var. Elbette böyle bir yazılımı satın almadan önce Shopify’ı denemeniz gerekiyor. Bunu göz önünde bulundurarak, şirketin meraklı kullanıcıları için test etmek için Shopify’ı kullanabileceğiniz 14 günlük ücretsiz kullanım paketi var. Ücretsiz kullanım paketi tarama sistemini kullanmak istiyorsanız, e-posta adresinizi girip bu sayfaya geldiğinizde “Get Started” butonuna tıklayarak bir hesap oluşturabilirsiniz.

Shopify’ın e-ticaret mağazanız için hangi paketinin uygun olduğuna göz atmak, tüm hizmet paketleri, harici ve dahili masrafları detaylarıyla incelemek isterseniz, buradan Shopify fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

Shopify hangi programlama dilini kullanıyor?

Shopify, Liquid (Ruby’ye dayalı bir şablon dili) tabanlı açık kaynaklı bir yazılımdır. Shopify hizmetini satın aldıktan ve ayarları tamamladıktan sonra, mağazanızı gerektiği gibi şekillendirmek için bu şablon dilini kullanabilirsiniz. Shopify blogunda yayınlanan Liquid alıştırmaları aracılığıyla hizmeti nasıl özelleştireceğinizi de öğrenebilirsiniz

Shopify ile hangi ürünler satılabilir?

Shopify ile neredeyse tüm yasal ürünleri satabilirsiniz. Buna dijital ürünler, yazılımlar, video, ses dosyaları, kurslar ve hizmetler dahildir. Shopify’ın çevrimiçi ödeme sistemini kullanırken bazı küçük kısıtlamalar vardır. Buna göre; Shopify’ın online ödeme sistemini kullanmak istiyorsanız:

 • Akıl ve zihne etki eden kimyasallar
 • Alkol çeşitleri
 • Kumar veya loto gibi şans oyunlarına ilişkin biletler
 • Uyuşturucu ve uyuşturucu nitelik veya içerikli ürünler
 • Yetişkin içerikleri ve servisleri

Shopify Nasıl Kullanılır?

Daha önce de belirtildiği gibi, Shopify kullanıcıları sistemi denemek için 14 günlük ücretsiz bir deneme sürümüne kaydolabilir. Bu ücretsiz sürümü deneyerek Shopify’ın nasıl kullanılacağı ve Shopify’ın nasıl kurulacağı gibi birçok sorunun cevabını alabilir ve ardından mağazanın Shopify planını satın alarak e-ticaret mağazanızı yapılandırabilirsiniz.

1- Shopify’a üye olun

Shopify.com‘u ziyaret edin ve e-posta adresinizi girip “Get Started” düğmesini tıklayarak abonelik oluşturmanın ilk adımına geçin. Bir Shopify mağazası oluştururken, kullanacağınız ad mağaza adı olarak kullanılacağından seçiminizi dikkatli yapın. Daha önce aynı adı taşıyan bir Shopify mağazası açmadığınızdan emin olun.

Shopify

Bu adımı tamamladıktan sonra ad, adres bilgileri, ülke ve iletişim numarası gibi daha fazla bilgi vermeniz istenecektir. Ayrıca bu sayfada satmak istediğiniz ürünleri ve satmak istediğiniz ürün çeşitlerini seçeceksiniz. Cevabı kişisel kararınıza göre verebilirsiniz.

2- Shopify mağaza kurulumu

Kayıt olduktan sonra, doğrudan mağaza yöneticisi ekranına gideceksiniz. Artık mağazanızın görünümünü özelleştirmeye, ürünleri yüklemeye ve ödeme ve gönderim ayarlarını belirlemeye başlayabilirsiniz.

Shopify

3- Bir tema ve şablon seçin

Shopify’ın, tüm kullanıcılara hizmet sağlayabilen kendi resmi tema mağazası vardır. Bu temaları kullanırken, tasarımcının tam desteğini alacağınızı garanti edebilirsiniz. Bu şekilde mağazanızı güvende tutabilirsiniz. Shopify tarafından sağlanan tüm temalar, eksiksiz bir değişiklik listesi ile birlikte gelir ve herhangi bir kod satırına dokunmadan değişiklik yapabilirsiniz. Premium temalar daha fazla değişiklikle birlikte gelir, ancak bu harika bir e-ticaret mağazası oluşturmak için bu ücretsiz temalardan birini kullanamayacağınız anlamına gelmez. Shopify temalarında büyük değişiklikler yapmak istiyorsanız, neredeyse tüm tasarım değişikliklerini işlemek için HTML ve CSS kaynaklarına erişebilirsiniz.

4- Shopify ayarlarını düzenleyin

Çoğu Shopify teması, mağazanızın görünümünü büyük ölçüde değiştirebilecek basit değişiklikler yapmanıza olanak tanır. Bu nedenle, mağazanızın binlerce web sitesinin bir başka klonu olmayacağından emin olabilirsiniz.

Shopify

Yönetim ekranındaki sol gezinme menüsünden “Temalar” ı seçin. Bu sayfada, etkinlik temanızı üstteki kutuda görebilirsiniz. Temayı buradaki basit ayarlar ve işlevlerle özelleştirebilirsiniz. Gerekirse, web sitesinin HTML ve CSS kaynağını “HTML / CSS Düzenle” menüsünden düzenleyebilirsiniz. Bu alanda mağazada yapabileceğiniz başlıca değişiklikler şunlardır:

Shopify

  • Ana sayfaya manşet veya slayt ekranı eklemek
  • Koleksiyon sayfasının her satırında kaç adet ürünün listeleneceğini belirlemek
  • Logonuzu yüklemek
  • Öne çıkan ürünleri fonksiyonel olarak ürün sayfalarına eklemek
  • Temanızın renk şeması
  • Temanızın yazı tipi ayarları

5- Shopify ürün ekleme

Sol sütundan “Products” i seçin. Ardından, sayfanın sağ üst köşesinde mavi bir “Ürün Ekle” düğmesi göreceksiniz. Bu sayfayı açtığınızda size bir ürün ek sayfası verilecek ve gerektiğinde ürün hakkında detaylı bilgi ekleyebilirsiniz. Özellikle ad, açıklama ve URL gibi SEO için yararlı olan alanları kaçırmayın. Müşterilerin öğelerinizi anlamasını sağlamak için değişkenler hakkında olabildiğince ayrıntılı bilgi ekleyin.

Shopify

Bu ürün sayfası aynı zamanda ürün resimlerini yüklemek için kullandığınız ekrandır. Görüntüleri yükledikten sonra yeniden düzenleyebilir ve sıralarını değiştirebilirsiniz. Ürün resimleri, satışın kaderini belirleyebilir, ürünün en iyi şekilde sergilenmesini sağlayabilir ve yakın çekimde ürünün kendine özgü özelliklerini öne çıkarabilir. Mağazanızın temiz ve düzenli görünmesi için lütfen tüm resimlerin aynı boyutta olmasına özen gösterin. Bir ürün eklemek için gerekli tüm alanları doldurduğunuzda, her zaman sağ üst ve alt köşelerde bulunan “Ürünü Kaydet” düğmesini tıklamayı unutmayın.

6- Mağazanızı yayına hazır hale getirin

Mağazanın düzgün çalıştığından emin olmak için kontrol panelinden her bir menüye göz atmayı ve ilgili diğer basit ayarları yapmayı unutmayın. Kullanacağınız online ödeme sistemlerini belirlemeli, bu sistemler üzerinde araştırma yapmalı ve mağazadan sanal POS hizmeti satın almak için kredi veya banka kartınızı kullanmalısınız. PayPal halihazırda ülkemizde faaliyet göstermediği için ödeme aracı olarak Garanti Sanal POS, İyzico veya PayU seçebilirsiniz.

Shopify Kullanan Siteler

Shopify’ı kullanan web siteleri yalnızca küçük e-ticaret mağazalarını temsil etmez. Ayrıca birçok dünya devi, e-ticaret çözümleri olarak Shopify altyapısını da kullanıyor. Aşağıda, keşfetmeniz için yerel ve küresel olarak en başarılı Shopify web sitelerinden bazıları verilmiştir:

01 – Tesla Motors

Shopify

02 – Red Bull

Shopify

03 – Tattly

Shopify

04 – MVMT Watches

Shopify

05 – Lady Gaga Offical Shop

Shopify

06 – Kendall & Kylie

Shopify

07 – Adele

Shopify

08 – Taylor Stitch

Shopify

09 – YapHane

Shopify

10 – Nemesis Shoes

Shopify

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu