Almanya ve İngiltere Vizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler - Teknoloji Güncesi
Genel

Almanya ve İngiltere Vizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Almanya Vizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Almanya oldukça popüler olan Schengen kurucu üyelerinden biri olan buna göre Türk vatandaşlarına vize uygulayan bir yerdir. Oldukça sık başvuruların yaşandığı bir ülke oluşu sebebiyle de belirli işlemler sonucunda ve ince detay diyebileceğimiz dikkat etmemiz gereken noktalar sonucunda vize alınabilmektedir.

Almanya’ya vize alırken dikkat edilmesi gereken maddeler şunlardır:

 • Pasaport alımı
 • Parmak izi uygulama sistemi
 • Vize’nin kategorisi
 • Ekonomik durumunuzun ispatı
 • Schengen vizesi formu ve başvuru dilekçesi
 • Vize başvurusunda bulunacağınız başvuru merkezi

 

Almanya vizesi alınırken pasaportun önemi, pasaportunuzun son 10 yıl içerisinde çıkartılmış bulunması gerekir. Bunun dışında 6 ay süreyle geçerliliği bulunması ve seyahatinizde hiçbir engel bulundurmaması şartı aranır. Alacağınız vize pasaportu içerisinde damgalanmış bir vaziyette en az 2 sayfanın bulunduğuna dikkat etmeniz gerekir.

 

Tüm evrakların eksiksiz bir şekilde tamamlandığını düşünüyorsanız ve hazır olduğunuzda başvuru merkezi olarak sizlerin seyahat edeceği Almanya’ya dair herhangi bir evrak, vize başvuru ve alım süreci ve evrak testi noktasında ilgilenen kurum Almanya Konsolosluğudur.

 

Türkiye’de; İstanbul’da bulunan Almanya Konsolosluğunu ziyaret ederek başvuru aşamalarınızı buradan takip edebilirsiniz. Tüm bu aşamaları sizin yerinize eksiksiz bir şekilde ve profesyonelce gerçekleştiren vize center ile de takip edebilirsiniz.

Almanya ve İngiltere Vizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 2

Almanya Vizesi Alırken Karşılaşılabilecek Sorunlar

Finansal gelirim Almanya vizesi almamı etkiler mi?

Karşılaşılabilecek sorunlardan ilki maddi durumunuzdur. Bunun için bir yerde çalışıyor olmanız ve finansal bir gelirinizin bulunduğunu beyan etmeniz vize alım süreçlerini daha kolay hale getirmektedir. Eğer mümkünse 3 ay öncesinde açılmış bir hesabınız olmalı ve bu hesabınız içerisinde de tüm seyahat gelirinizi karşılayacak bir miktar bulunmalıdır.

 

Almanya vize reddi neden yaşanır?

Almanya vize alım aşamalarında red yaşayabilirsiniz. Red durumunuzun yaşanmasının sebebi başvuru evraklarınız da doğru bilgiler vermiyor oluşunuz olabilir. Bunun dışında Almanya’ya gidişiniz sonucunda tekrar geleceğinize dair yeterli güveni veremediyseniz yine ret cevabı ile karşılaşabilirsiniz. Bulunduğunuz yerde yani eğer Türkiye’den Almanya’ya vize alacaksanız sizi Türkiye’ye bağlayacak olan unsurları belgelerin içerisinde belirtmeniz gerekir.

 

Pasaportun geçerlilik süreleri ne kadardır?

Almanya çıkışlarda vize türüne göre pasaport değişmektedir. 6 aylık vize için pasaport süresi 3 ay daha sonrasında bu pasaportun süresini uzatabilirsiniz.

 

Geçerlilik süresi dolan bir pasaportu uzatabilir miyiz?

Evet, pasaportunuzun geçerlilik süresini uzatabilirsiniz. Fakat bunun için tekrar ülkeye dönüp başvuru yaptığınız konsolosluk aracılığıyla yeni bir pasaport başvurusunda bulunmanız gerekebilir.

 

Almanya Vizesini Kısa Sürede Nasıl Alabilirim?

Almanya vizesi alım sürecinde eğer bir şirket aracılığı ile gideceksiniz, önemli bir seyahat, konferans ya da söyleşiniz varsa daha kısa sürede 2 gün 48 saat gibi sürelerde hızlı vize dediğimiz bize türünü alabilmektesiniz. Bunun da şartları bulunur. Bir firma aracılığı ile gidiyor olmanız gerekir ya da yurt dışında bir aileniz bulunuyordur.

 

Almanya Vizesi Otel Rezervasyonu

Almanya vizesi alınırken istenen başvuru evrakları arasında konaklama bilgilerinizde bulunmaktadır. Almanya’ya çıkış yaptığımızda nerede kalacağınız ve seyahat bilgilerinizi bulundurmanız gerekir. Uçuş bilgilerinizin yanı sıra Almanya’ya ulaştığınızda kalacağınız otelin bilgileri de rezervasyon makbuzunuzun da evraklarda bulunması şarttır.

 

Bunun için internet üzerinden bir araştırma yapabilirsiniz. İnternet üzerinden Almanya’daki otelleri tespit ederek firmalar ile konuşup otel rezervasyonunuzu yaptırıp ve evraklar içerisine otel kaydınızı işleyebilirsiniz.

 

Tüm bu aşamalarda sizler gibi başkalarında acemi olduğunu da unutmamalısınız. Bunun yanı sıra ilk defa böyle işlemler yapacak kişiler için özellikle; acentalar ve firmalar tüm işlem aşamalarını kişi adına gerçekleştirilebilmektedir. Otel rezervasyonu aşamasında vize center sizlere uygun tarihte ve belirli bir oteli ayarlayabilirler. Evrak aşamalarını da takip eden süreçte vize başvurularının kabul olup olmadığı gibi süreçleri de takip ederek süreci sizin adınıza daha kolay hâle getirmektedir.

 

Almanya Vizesi Alırken Ödenmesi Gereken Ücretler

Almanya vizesi alırken belirli ödemeler yapmaktasınız. Bu ödemeler evrakların tespit edilip kurumlarında ulaşıldığı noktalarda farklılaşmaktadır. Alacağınız vize türüne göre de farklı ücretlendirmeler ile karşılaşabilirsiniz. Vize türüne göre konsolosluklarda ve diğer ziyaret edilen makamlar da ödenecek olan ücretler 2020 yılı itibariyle şu şekildedir:

 

 • Turistik vize için 110 euro
 • Eğitim vizesi için 110 euro
 • Ziyaret vizesi için 110 euro
 • Ticari vize için 110 euro
 • Kültürel vize için 110 euro
 • 0-12 yaş arası 30 euro

 

Bunun dışında kısa süreli olarak Almanya’ya çıkışlarda 6 yaş altı çocuklardan vize ücreti talep edilmemektedir. Kısa süreli alınan vize ile uzun süreli alınan vize ücretleri değişkenlik göstermektedir.

 

Tüm bu evrak toplama ve ücretleri ödeme aşamalarında ve Almanya Konsolosluğuna evraklarını teslim edilip bekleme aşamasına geçildiğinde tüm aşamaları sizin adınıza yönetip, ücretlendirmeler ile ilgilenen ve sizden bu aşamaları gerçekleştirirken cüzi miktarlarda vize danışmanlık ücreti alan vize center ile iletişime geçerek tüm aşamaları uzman ve deneyimli bir ekip eşliğinde gerçekleştirebilirsiniz.

 

Almanya Vizesi Pasaport Geçerliliği

Almanya’ya gidecek olanların seyahat süreleri, pasaport geçerliliği ile doğru orantılıdır. Kişiye ait olan pasaportun en az 10 yıllık kullanılıyor olması ve 3 aylık geçerliliğinin bulunması gerekir. Göçmen bir şekilde orada bulunmayacak ve seyahat amacı ile 6 aylık gidecek olan kişilerin 3 aylık pasaport geçerlilik süresi bulunmalıdır.

 

E-pasaport sisteminden yararlananlar için bordo renkli, e-pasaport 24 yaş ve altı kişilerde geçerlilik süresi 6 yıl 24 yaş ve üstü kişilerde ise geçerlilik süresi 10 yıl olarak belirlenmiştir.

 

İngiltere Vizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her bir pasaport rengi farklı bir seyahat türünü ifade etmektedir. Bunun için yeşil, siyah ve gri pasaporta sahip kişilerin 90 güne kadar İngiltere ziyaretlerinde vizesiz bir şekilde seyahat edebilmektelerdir.

 

Bu noktada önemli olan bordo pasaporta sahipseniz muhakkak ki schengen vizesi başvurusunda bulunup vize almanız gerekir.

 

Vize işlemlerinde ki önemli noktalardan biri de parmak izi uygulamasıdır. 2014 yılında başlanmış olan bir prosedür eğer kişi ilk kez bir schengen vizesi başvurusunda bulunacaksa bunun için belirli bir parmak izi vermek zorundadır. Verilmiş olan bu parmak izi 5 yıl geçerlilik barındırır ve konsolosluk vize işlemleriniz de tekrar parmak izli vermeniz gerekmez.

 

Vize alırken başvuracağınız vize kategorisi önemlidir. Buna göre süresi belirlenir. Eğer İngiltere’de 90 günde daha az bir sürede ikamet etmeyi düşünüyorsanız burada konaklamak için almanız gereken vize C tipi vizedir. Eğer 90 günü aşacak şekilde bir seyahat planınız varsa bunun için D tipi vize kategorisinde başvuru yapmanız gerekir.

Eğitim, çalışma vizeleri ve aile birleşim vizeleri de farklı kategoride değerlendirilmektedir.

İngiltere vizesi alırken Konsolosluğa başvurularınız da bulunması gereken evraklar içerisinde; çalışma şartlarınız ve gelir durumunuzda yer alır. Düzenli olarak bir işiniz ve buradan elde ettiğiniz bir geliriniz ya da üzerinde kayıtlı herhangi bir tapu bulunuyorsa, bu da İngiltere seyahatinizi etkileyecek tarzda bir evrak kısmını oluşturur.

Seyahat esnasında yapacağınız konaklamaları nasıl karşılayacağınızı dair banka hesabınızda bulunan paraya da vize verilme süreçlerinde dikkat edilmektedir.

Bunların hiçbiri yoksa en azından üç ay aylık bir süreçte banka hesabınızda aktif olarak 5000 TL ve üzerinde bir miktar para bulunmalı ya da sizin adınıza birisi sponsor olmalıdır. Sponsor olan kişiye dair de belirli belgelerin vize evrakları arasına eklenmesi gerekir.

Vize alımının ilk aşaması olan vize başvuru formu oldukça önemlidir. Buradaki doğru beyan ve bilgileriniz ile diğer aşamalara geçerek vize alım sürecinizi kolaylıkla tamamlayabilirsiniz. Oluşturacağınız başvuru formunun yanı sıra başvuru dilekçesinde içerisinde de İngiltere Konsolosluğuna hitaben bir yazı bulunması gerekir.

Bu yazı içerisinde seyahat amacınızı ve seyahat planınızı net bir şekilde ifade etmeniz daha hızlı bir şekilde vize almanızı sağlayacaktır. Tüm bu vize alım aşamalarını daha kolay hale getiren kurum vize center vize alım sürecinde püf noktaları sizin adınıza yürütmektedir.

 

İngiltere Vizesi Alırken Karşılaşılabilecek Sorunlar

Herhangi bir firma aracılığı olmadan İngiltere vize başvurusu yapabilir miyiz?

 

Kişi hiçbir deneyimi yokken de yaptığı araştırmalar sonucu vize başvurusunda bulunabilir. Ancak tüm bu aşamaların vize alım süreçlerinde eksiksiz bir şekilde ilerleyebilmesi, uçuş rezervasyon aşamaları, sağlık sigortası bulunması, kişinin başvuru formunda beyan edeceği bilgiler ve seyahat tarihlerinin de eksiksiz bir şekilde düşünülüp yazılması vize alımında önemlidir.

Ufak görülebilecek ayrıntı niteliğindeki kısımlar veya alım süreçlerinin sonucuna götürebilir. Bunun için vize center aracılığı ile tüm bu aşamaların eksiksiz bir şekilde ve red alınabileceğini düşünülen kısımlarında özenilerek evraklar içerisine konmasını sağlayabilirsiniz.

united kingdom

Vize alımlarında seyahat sağlık sigortası

Vize alırken muhakkak ki başvuru evraklarınız içerisinde yaptırmış olduğunuz, sağlık sigortası bulunmalıdır. Bu özel sağlık sigortası alınırken de tarihleri oldukça önemlidir. Sizin seyahatinizin gidiş ve dönüş tarihleri arasındaki süreci kapsamak zorundadır.

Buna göre rezervasyon yapacağınız günün öncesi ve sonrası olarak sağlık sigortası işleminiz gerekir. Özellikle konsolosluk başvurularında beyan edeceğiniz tarihlere tek tek dikkat edilmektedir. Buna uygun bir şekilde ince detaylara dikkat ederek ayarlamanız gerekir.

 

Çalışmayan biri İngiltere vize başvurusunda bulunabilir mi?

Vize alım süreçlerinde kişinin düzenli işinin bulunması; banka hesabının içerisinde belirli ve düzenli bir miktarda para bulunması oldukça önemlidir. Bunun dışında çalışmayan, emekli olan ya da ev hanımı olan kişilerin de yurt dışına çıkış hakları tabii ki bulunmaktadır.

Eğer kişi ev hanımı konumunda ise ve işte çalışmıyorsa onun sponsorluğunu eşi üstlenebilir yani kişinin çalışmadığı durumlarda tüm masraflarını karşılayacak olan, düzenli bir işte çalışan ve düzenli bir parası bulunan bir yakını ona sponsor olmalıdır.

Eğer bu kişi öğrenci ise ya da çocuk konumunda ise yine anne burada onun vekili konumunun da bulunabilir. Bunun dışında eğitimin amacı ile gideceği kurumun yazacağı bir davetiye ile de yine kolaylıkla vize alım sürecini gerçekleştirebilir.

pasaport vize

İngiltere Vizesini Kısa Sürede Nasıl Alabilirim?

İngiltere vizenizi yaklaşık 48 saat içinde alabilmenizde mümkün. Ekspress vize dediğimiz yöntem ile daha kısa sürede çıkış süreci alabilmektesiniz. Aile birleşimi vizesi ile onların yazacakları bir dilekçe ve davetiye mektubu sayesinde daha hızlı bir şekilde vize alabilirsiniz.

 

İngiltere Vizesi Otel Rezervasyonu

İngiltere’ye yapacağınız ziyaretlerde kalacağınız otel rezervasyonlarını, vize başvurusu sırasında davetiye aracılığı ile ya da vize center acentası aracılığı ile rezervasyon yaptırarak evraklar içerisine dahil edebilirsiniz. Tüm bu seyahat süreci, otel rezervasyonu, tarihi, giriş-çıkış süreci, uçak bileti aşamaları vize center kurumu aracılığı ile tek tek tasarlanarak yürütülmektedir.

 

İngiltere Vizesi Alırken Ödenmesi Gereken Ücretler

İngiltere’ye çıkışlarda vize alırken 6 ay, 2 yıl, 5 yıl ve 10 yıllık farklı geçerlilik süreleri bulunan vize başvurusunda bulunabilmektesiniz.

6 aylık vize başvurusunda bulunmak istediğinizde 130 euro 892 TL ödemelisiniz.

2 yıllık vize başvurusunda 495 dolar 3398 TL ödemelisiniz.

5 yıllık bize başvurun için 896 dolar 6150 TL ödemelisiniz.

10 yıllık vize başvurusu için 1124 dolar 7716 TL ödemelisiniz.

 

İngiltere Vizesi Pasaport Geçerliliği

Pasaport süresi seyahat türünz e göre değişim göstermektedir..

Eğer kısa süreli bir seyahat düzenlemek istiyorsanız; İngiltere’ye çıkışlarda 6 aylık bir pasaportunuz bulunur. Eğer yüksek lisans amacı ile ya da eğitim amacıyla gidiyorsanız bu Tier 4 dediğimiz uzun döneme girmektedir. Bunun içinde en az 2 yıllık pasaport başvurusunda bulunmanız gerekir.

İngiltere ticari vize başvurusunda bulunuyorsanız da seyahat sonrasındaki en az 6 ay geçerliliği bulunacak olan bir pasaportunuz bulunmalıdır. Bu yoksa geçmişteki pasaportlar da evraklar içerisinde eklenmelidir.

Harun Kocaman

Baba Matematikçi ve Bilgisayar ve Bilişim Yüksek Mühendisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu