Uygun İnternet Tarifeleri ve Doğru Seçim - Teknoloji Güncesi
Bilgi Teknolojileri

Uygun İnternet Tarifeleri ve Doğru Seçim

Uygun internet tarifesini bul

Her geçen gün gelen zamlarla insanların uygun ev internet tarfileri aramaları daha da sık olmaya başladı. Öncelikle en uygun tarifyei seçebilmek için başlangıç olarak dikkat edilmesi gereken şu hususları göz önünde bulundurmalısınız.

  1. Hız ve Kapasite: İhtiyaçlarınıza uygun bir internet hızını seçin. Eğer çok fazla video akışı yapacak veya büyük dosyaları indirecekseniz yüksek hızlı bir plan tercih edebilirsiniz.
  2. Veri Sınırlamaları: Bazı tarifeler belirli bir veri kullanımını içerebilir. Aylık veri sınırlamalarını kontrol edin ve ihtiyacınıza uygun bir plan seçin.
  3. Fiyatlandırma: Farklı sağlayıcılar arasında fiyatları karşılaştırın. Bazı sağlayıcılar paket avantajları sunabilir, bu da internet, telefon ve televizyon gibi hizmetleri bir arada sunan paketleri içerir.
  4. Müşteri Hizmetleri ve Destek: İnternet hizmet sağlayıcısının müşteri hizmetleri ve destek kalitesini değerlendirin. Sorun yaşadığınızda hızlı ve etkili bir destek almak önemlidir. Bir çok firma alt yapı sorumlusu, saha görevlileri olarak Türk Telekom’u  kullanıyor. Yani bulunduğunuz bölgedeki yoğunluğa göre oluşan sorunların çözümü mümkün. Yoğun bir bölgede 1 haftayı, yoğunluk olmayan bölgelerde ise 1 günde sorunlar genelde çözülüyor.
  5. Taahhüt Süresi ve İptal Politikası: Abonelik taahhüt sürelerini ve iptal politikalarını gözden geçirin. Bazı planlar uzun vadeli taahhüt gerektirebilir.
  6. Alt yapı: Servis sağlayıcı kendi alt yapısını mı kullanıyor yoksa Türkiye’ de bir çok firmanın alt yapı sorumlusu olan Türk Telekom dan mı hizmet alıyor.
  7.  Yorumları dikkate alın: Hali hazırda ülkemizde bir çok forum web sitesi ve blog web sitesinde kullanıcıların yorumlarını dikkate alın ama bu yorum yapanların konumlarının internet aboneliği yapacağınız konuma yakın olanlarını bulmaya çalışın.

Peki bu bilgileri göz önünde bulundurduk en doğru seçimi nasıl yapacağız diyorsanız; özellikle 7. madde de yer verdiğimiz yorumları dikkate almanız gerekli. Firmaların neredeyse tamamı Türk Telekom alt yapısını kullanıyor ve bu alt yapının en büyük farkını firmalara sağlanan sözleşme ve toplam bant genişliği belirliyor.  Şöyle ki bir firmadan hizmet alıyorsunuzdur hiç sorun yaşamamış olabilirsiniz ama başka bir bölgede bu firmadan hizmet alan birinin sorunsuz günü geçmiyor olabilir. İşte bu farkın en büyük nedeni alt yapınızda ki kısıtlar ve sorunlardır.

Eğer alt yapınızda herhangi bir sorun yoksa, yani evinizdeki, eviniz ile hizmet sağlayıcı arasındaki bağlantıda bir sorun yoksa; sorun size hizmet sağlayan firmanın aldığı hizmetteki bant genişliği ile ilgili olabilir. Yani firmanıza ayrılan bulunduğunuz bölgedeki toplam bant genişliği aşılıyor ya da yoğun kullanılıyorsa hizmet kalitenizde düşüşler olması, her ne kadar istemesek de olacaktır.

Uygun İnternet Tarifeleri ve Doğru Seçim 2

Tecrübe ne diyor?

Ekonomik ve bölgesel nedenlerden dolayı Türk Telekom, Turk.net, Millenicom ve şu an Gibir.net.tr kullanan birisi olarak aralarındaki en iyisi hangisi derseniz Millenicom hariç diğerleri diyebilirim. Nedeni ise, Millenicom ne kadar kabul etmesede evdeki bazı cihazlar, bir çok web sitesinde sıkıntı yaşadı, Millenicomla iletişime geçip dns sunucularınızda bir sorun var desemde hiç bir zaman kabul etmediler; o yüzden kısa bir süre sonra gibir net’ e geçtim. Yaklaşık 1 yıldır kullanıyorum ve yaşadığım tek sorun getirilen modemin wireless sorunuydu, değiştirirlmesi için talep oluşturduktan 2 gün sonra Telekom saha görevlileri gelip farklı marka bir modem ile ücretsiz değişim sağladılar. Zaten ilk getirilen fiber modemde Telekom’ a aitti o yüzden ücret konusunda sorun yok.

Son Söz

Uygun İnternet Tarifeleri ve Doğru Seçim konulu yazımızda; dikkat etmeniz gereken maddeleri sıraladık. Burada en önemli maddemiz bölgenize en yakın olan ve ilgili firmayla alakalı yorumları dikkate almak diyebiliriz. Yani bulunduğunuz bölgede en çok şikayet alan firmayı ve en az şikayet alan firmayı iyi araştırın ve seçiminizi ona göre yapın.

Yaptığımız araştırmada hangi firmanın ne kadar bir bant genişliğine sahip olduğu, ne kadar abonesi olduğu ile ilgili bir veriye ulaşamadık, eğer sizin elinizde söz konusu ya da işe yarayabileceğini düşündüğünüz veriler varsa lütfen bize iletin ki başka insanların da doğru seçimi yapmalarına yardımcı olabilelim. Aynı zamanda farklı firmalarda yer alan referans kodlarınız ve indirim kuponlarınız varsa iletirseniz sayfanın altına ekleyebiliriz.

İnternet İndirim Kuponları

Gibir.net.tr  için şu kodu GHKGKQ6COA kullanarak her ay 20₺ indirimli abonelik gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu