Engellenen Sitelere Nasıl Girilir 4 Farklı Yöntem - Teknoloji Güncesi
Bilgi Güvenliği

Engellenen Sitelere Nasıl Girilir 4 Farklı Yöntem

#SosyalMedyamaDokunma hashtag’ inin twitter gündemine oturmasına neden olan; bazı kendini bilmezlerin paylaşımları sonucu devletin en üst kademesinden konuyla ilgili yasakların geleceği ve yeni kanun düzenlemeleri yapılacağı gün içinde açıklandı. Diyelim ki yarın sosyal medya sitelerine yani facebook, twitter, instagram’ a giriş yasaklanırsa aşağıda yer alan programlar ve açıklamalar ile giriş yapabilirsiniz. Fazla arayışa girmenize gerek yok yasaklı sitelere giriş için yer verilen yöntemleri kullanabilirsiniz.

Günümüzde çoğu kişi sosyal medya alanlarını kendi işlerini geliştirmek, ürün satışı vb. yapmak için kullanırken böyle bir yasakla karşılaşırsak hiç yoktan işimizin daha az sekteye uğraması için aşağıdaki yöntemleri kullanarak yasaklı sitelere giriş yapabilirsiniz.

Sitemiz ilkeleri gereği siyaset ve politika ile işimiz yok ancak, böyle bir yasak olması durumunda; sosyal medya bağımlısı olduğumuz gerçeği ile düşünerek tüm yasaklı siteler için giriş yöntemlerini sıralayacağız.  Tarayıcı kullanarak ya da tüm sistemimizin bağlantısını gizleyerek internete bağlanmanızı sağlayan yöntemleri ele aldık.

Yasaklı bir siteye cep telefonundan ve bilgisayardan girme yöntemleri:

TOR:

Açık kaynak bir özgür yazılım olarak yıllardır gündemden düşmeyen ve gizlilik konusunda en güvenilir yöntem olan Tor tarayıcı kullanarak istediğiniz siteye hiç bir engele takılmadan girebilirsiniz. Tor programı bir çok özelliği kullanıcıya bırakmadan varsayılan olarak en üst düzey gizlilik sağlayacak şekilde geliyor.

Tor tarayıcısı şu an tüm Windows, OS X, Linux ve Android sistemlerde kullanılabilir.

Tor programını adapte olduğu hazır tarayıcı ile indirmek için https://www.torproject.org/download/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

VPN:

Daha önceleri de ülkemizde yasaklamalar olması nedeniyle VPN konusuna bir çoğumuz aşinayız. Aşina olmayanlar için tekrar ele alıyoruz. Google Play  ya da App Store da vpn yazarak bir sürü bedava ya da kısıtlı süreli deneme yapmanıza olanak sağlayan bir çok VPN programı mevcut. Burada sizler için seçtiğim ve yıllardır gerektiğinde hem bilgisayarlarım da hem de akıllı telefonlarım da kullandığım olmazsa olmaz VPN programlarından birisi olan OpenVPN üzerinde yoğunlaşacağım.

OpenVPN Windows ve OSX sürümlerini buradan indirebilirsiniz.

OpenVPN Android Sürümünü indirmek için tıklayın

OpenVPN İOS sürümünü indirmek için

OpenVPN kullanabilmek için bazı özel bilgilere ihtiyacınız olacak. İnternette arayarak o bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Burada sadece bir site ile olan bağlantıyı nasıl kuracağınızı anlatacağım.

VPNBOOK :www.vpnbook.com bu site sayesinde herhangi bir program kullanmadan da cihazınızı vpn aracılığı ile internete bağlayabilirsiniz.  Bunun için siteyi ziyaret edip pptp sekmesinde yer alan ayarları bilgisayarınızda ya da destekleyen android ve ios cihazlarınızda yapabilirsiniz. Aşağıdaki ekran görüntülerinde OpenVPN android cihaz için ayarlarını ayrıntılı olarak görebilirsiniz.

 

 

Google Playdan OpenVPN i kuruyoruz
Google Playdan OpenVPN i kuruyoruz

 

VPnbook sitesinden herhangi bir sunucuya ait dosyaları indiriyoruz
VPnbook sitesinden herhangi bir sunucuya ait dosyaları indiriyoruz ve kullanıcı adı ve şifreyi not ediyoruz

 

 

OpenVPN i çalışıtırıyoruz
OpenVPN i çalışıtırıyoruz
Bağlantı türü olarak OVPN Profili seçiyoruz
Bağlantı türü olarak OVPN Profili seçiyoruz
Gerekli izinleri veriyoruz
Gerekli izinleri veriyoruz
İndirim ayıkladığımız zip dosyasından herhangi bir profili seçiyoruz
İndirim ayıkladığımız zip dosyasından herhangi bir profili seçiyoruz
Kullanıcı adı ve şifreyi giriyoruz
Kullanıcı adı ve şifreyi giriyoruz
Herhangi bir sıkıntı yoksa VPN e otomatik olarak bağlanıyoruz
Herhangi bir sıkıntı yoksa VPN e otomatik olarak bağlanıyoruz
Ekstra güvenlik için IP adresimizi kontrol ediyoruz
Ekstra güvenlik için IP adresimizi kontrol ediyoruz

OUTLINE:

Google tarafından desteklenen açık kaynak ve diğer vpnlere nazaran daha hızlı çalışan bir online gizlilik yöntemi. Neredeyse tüm cihazlar tarafından desteklenmektedir. Yine VPNbook sitesinde yer alan Outline sekmesi ile gerekli bağlantı bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Kendi Outline Sunucunuzun Kurulum Aşamaları

Outline managerı bilgisayarınıza indirmek için tıklayın

Son zamanlarda benimde tercih ettiğim yöntem Outline sunucu nedeni ise gerçekten stabil ve hızlı çalışıyor ve kendi sunucuma adapte etmem 2-3dk gibi bir süre almış olması. Kendinize ait bir sunucu kurmak isterseniz işte lazım olan outline sunucusu kurma kodları,

sudo bash -c "$(wget -qO- https://raw.githubusercontent.com/Jigsaw-Code/outline-server/master/src/server_manager/install_scripts/install_server.sh)"

bu kodu en az 4GB rami olan bir sunucuda çalıştırmanızı tavsiye ediyorum. Kurulum işlemi eksik gedik varsa onları da toparlayarak sizinde katılımınızla devam ediyor ve çok kısa süre içinde tamamlanıyor. Bu işlemi sunucuda çalıştırdıktan sonra size bir bağlantı çıktısı verecek, o çıktıyı alıp yukarıda yer verilen Outline manager programına yapıştırıyoruz. Herhangi bir sorun yoksa sisteminiz neredeyse hazır.

Outline Sunucusuna Bağlanma

Daha sonra outline client programını şuradan indiriyoruz: https://getoutline.org/tr/home bu sitede yer alan client programını; sunucuya bağlantı kuracak her cihaz için kurmalısınız. Aynı zamanda kendi sunucunuzu kurmuşsanız Outline manager üzerinden isterseniz her cihaz için ayrı bir bağlantı kodu ve isim belirleyerek hangi cihazın ne kadar kota harcadığını takip edebilirsiniz.

 

Yasaklanan sosyal medya siteleri, twitter, facebook, instagram, pinterest, tiktok vb. yerlere erişmek için yukarıda bahsi geçen programları kullanabilirsiniz.

Umarız sizler için hızlıca ele alınmış olan “engellenen sitelere nasıl girilir 4 farklı yöntem” isimli makalemiz hoşunuza gitmiştir. Akıllı cihazınızda sizden habersiz internetle haberleşen programları görmek ve izin verip engellemek isterseniz “Akıllı Telefon mu Yoksa Casus mu NoRoot VPN“şu yazımız ilginizi çekebilir.

Harun Kocaman

Baba Matematikçi ve Bilgisayar ve Bilişim Yüksek Mühendisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu