Yaya Geçidi Cezası 2023 - Teknoloji Güncesi
Sürüş Önerileri

Yaya Geçidi Cezası 2023

Trafik kuralları ve bu kurallara uyum sağlanmaması hâlinde uygulanan yaptırımlar ile trafik kazalarının önlenmesi, güvenliğin desteklenmesi ve düzenin sağlanması hedefleniyor. Trafikte yer alan aktörlerin fazlalığı da trafik kurallarının çeşitlenmesi ile sonuçlanıyor. Trafik kurallarına uyum sağlanmadığının tespit edilmesi hâlinde verilen cezalar da benzer bir çeşitlilik gösteriyor. İhlal edilen kural doğrultusunda ehliyetin alınması, aracın trafikten menedilmesi, ceza puanı uygulaması ve idari para cezası gibi yaptırımlar devreye sokulabiliyor. Cezaların aracın plakasına işlenmesi söz konusu olsa da, araç kiralama hizmeti alanların da trafikte yaptıkları kural ihlalleri sonrası kesilen cezaları ödeme yükümlülükleri bulunuyor.

2023 yılında 1.979 TL olarak güncellenen yaya geçidinde yayaya yol vermeme cezası da idari para cezaları arasında yer alıyor. Yaya geçidinde yol vermeme cezası başta olmak üzere yaya geçidi cezası kapsamına giren çeşitli süreçler hakkında sürücülerin bilgi sahibi olması trafikte güvenliğin tesis edilmesi bakımından da son derece önemli. Bu yazımızda “Yaya geçidi cezası 2023 yılında ne kadar?” sorusunun yanıtlarını ve yaya geçidi cezası hakkında detayları bulabilirsiniz.

Yaya Geçidinde Yayaya Yol Vermeme Cezası 2023 Yılında Ne kadar?

Yayaların yolun karşısına güvenle geçmesi için oluşturulan yaya geçitlerinde, yayaların geçiş üstünlüğü bulunmaktadır. Kazaların engellenmesi ve yayaların geçiş üstünlüğü hakkında farkındalık sağlanması için trafik kuralları ve bu kuralların ihlal edilmesi hâlinde uygulanacak yaptırımlar kanunlarla güvence altına alınmıştır. Yapılan son güncellemeler ile birlikte yaya geçidi cezası 2023 yılında 1.979 TL olarak belirlenmiştir. Sürücülerin ödemekle yükümlü olduğu bu idari para cezası, erken ödendiği takdirde %25 oranında indirimle tahsil edilmektedir. Yaya geçici cezası erken ödeme yapıldığında 1.484,25 TL olarak uygulanmaktadır.

Yaya yolu cezası dendiğinde akla ilk yaya geçidinde yayaya yol vermeme cezası gelse de bu cezanın kapsamının daha geniş olduğu unutulmamalıdır. Örneğin yaya geçidine belirli şartlar dışında araç park etmek de sürücülerin ceza ödemesine neden olabilir. Yaya geçidine park cezası 2023 yılında 436 TL olarak belirlenmiştir. Yaya geçidine park cezası da erken ödeme ile %25 oranında düşürülebilmektedir.

Yaya Yolu Cezası Sadece Sürücüler İçin Değil!

Yaya geçidi kuralları hem yayaları hem de sürücüleri ilgilendiren kritik derecede önemli bir alan olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle okulların açıldığı zaman dilimlerinde, okul yanındaki yaya geçitlerinde uyulması gereken kuralların hem yayalar hem de araç sürücüleri tarafından içselleştirilmesi önem taşıyor. Yaya ve okul geçitlerinde duraklayan sürücülerin de, okulla 100 metre mesafede yaya ve okul geçidi bulunmasına rağmen yolun farklı kısımlarını karşıdan karşıya geçmek için kullanan yayaların da ceza almaları gündeme geliyor. Yaya güvenliğinin ve trafik düzeninin önemi hakkında artan farkındalık trafik cezalarının yükselmesi ile sonuçlanıyor.

Sürücüler için yaya geçidinde yayaya yol vermeme cezası ve yaya geçidine park cezası bulunurken, yayalar için kırmızı ışıkta yaya geçidi ihlali cezası düzenlenmiş durumda. Okul ve yaya geçitlerinin bulunduğu alanlarda trafik ışıkları konumlandırılmışsa ve yayalar bu ışıklara uyum sağlamayıp kırmızı ışıkta geçiyorsa 2023 yılında 436 TL olarak belirlenen idari para cezasını ödemek durumunda kalabilirler. Aynı şekilde taşıt yolu üzerinde de trafiği engelleyecek davranışlarda bulunmaları durumunda yayalara idari para cezası uygulanması mümkündür.

Yaya geçişi üstünlüğü ve yaya geçidi cezası

Trafik Cezaları Nasıl Ödenir?

Gelişen teknoloji ile birlikte trafik cezalarının ödenmesi için farklı yöntemler hayata geçirilmiştir. Hem geleneksel hem online ödeme kanalları arasından seçim yapılması ile yaya geçidi cezası, yaya yolu cezası gibi trafik cezaları kolaylıkla ödenebilir. Trafik cezası alan sürücülerin ve/veya yayaların kendilerine yazılan cezayı 15 gün içerisinde ödemesi durumunda %25’lik bir indirim uygulanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu