Lastik Ebatları Nedir? Ne Anlama Gelir? - Teknoloji Güncesi
Sürüş Önerileri

Lastik Ebatları Nedir? Ne Anlama Gelir?

Araçların sürüş güvenliğinin en önemli unsurlarından biri, tercih edilen lastik ölçülerinin doğruluğudur. Aracınız için lastik satın almayı planlıyorsanız, aracınızın lastik ebatları hakkında eksiksiz bilgiye sahip olmanız gerekir. Aracınız için uygun olan lastik ölçüleri ile ilgili bilgiye genellikle aracınızın kapı pervazının içerisinde yazılı bilgilerden ya da kullanıcı el kitapçığından ulaşabilirsiniz. Böylece ihtiyacınız olan lastik ölçüleri hakkında en doğru bilgiyi edinebilirsiniz. Lastik ölçüleri söz konusu olduğunda sayılar ve harflerin yazılı olduğu bilgileri yorumlamak herkes için eşit kolaylıkta değildir. Aslında lastik ebatlarının anlamı hakkında bilgi sahibi olunması kritik derecede önemlidir. Lastik ölçüleri doğru belirlenmediği takdirde frenleme, hızlanma, sürüş güvenliği ve araç performansı doğrudan etkilenebiliyor. Üstelik aracın statiği bozulabiliyor ve yakıt tüketimi de artabiliyor. Bir adım ileriye gidildiğinde yol bilgisayarındaki değerler ile gerçek değerler uyuşmadığından daha ciddi sorunlarla karşılaşılabiliyor. Lastik boyutları hem bizlerin hem de sevdiklerimizin güvenliği açısından en önemli kriterlerden olduğu için bu yazımızda “lastik ebatları nedir?”, “lastik ölçüleri ne anlama gelir?” ve “lastik ölçüleri nasıl okunur?” gibi önemli soruların yanıtlarını bir araya getirdik.

Lastik Ebatları Nedir?

Lastik ebat anlamları öncesinde lastik yapısına kısaca değinelim. Lastikler temel olarak sırt, omuz, yanak ve topuk olmak üzere dört ayrı bölgeden oluşurlar. Lastik ile zeminin temas ettiği kauçuk bölüm olan sırt yol tutuşunun en önemli unsurlarından biridir. Lastiğin sırtı ile yanakların birleştiği kısım omuz, en basit şekilde lastiğin zemin ile temas etmeyen yan kısımları yanak ve lastik ile jantın birleştiği kısımda bulunan bölüm topuk olarak adlandırılır.

Lastik ebatları, lastiğin özelliklerini tanımlayan ve lastik seçimi sırasında kesinlikle uyum sağlanması gereken ölçülerin bütünüdür. Her lastik üzerinde, lastik yapısındaki unsurların ebatları ile ilgili bilgi bulunur. Lastik ebatları anlamları sayıların sırası, lastik üzerinde kullanılan harfler doğrultusunda belirlendiği için “lastik ebatları ne anlama gelir?” hakkında tüm detaylara hakim olunması gerekir.

Lastik Ebatları Ne Anlama Gelir?

Lastik Ebatları Ne Anlama Gelir?

En yaygın lastik ebatlarından olan 205 / 55 R/ 16 91V örneği üzerinde “lastik ölçüleri ne anlama gelir?” sorusunun yanıtlarını vermek istiyoruz. Bu ebat göstergelerinin ilk kısmında lastik genişliği bilgisi bulunmaktadır, lastik genişliği lastik ölçüleri yazımında ilk 3 hanelik rakamdır. Lastik genişliği lastiğin yanakları arasındaki genişliği milimetre cinsinden ölçümünü ifade eder. Örneğimizde lastik genişliği doğrusu lastiğin yanakları arasındaki mesafe 205 milimetredir.

Örnek ebatımızdaki diğer bir sayı olan 55 lastiğin kesit oranı hakkında yüzdesel oran bazlı bilgi verir. Daha basit bir ifadeyle lastiğin duvar yüksekliğinin genişliğe oranının %55 olduğunu gösterir.

Lastik ebatlarının anlamı özelinde daha yalın bilgiler sunmak için kullandığımız bu örnekte R harfi lastiğin radyal olduğunu belirtmek için kullanılır. Lastikler genel olarak kullanım yerlerine, kesit oranlarına, desenlerine ve ebatlarına göre kategorize edilebilirler. Radyal tanımlaması lastiklerin yapılarına göre sınıflandırmasında yer alan bir kriterdir. Radyal lastik gövde katlarının topuktan topuğa aynı radyal düzlem içerisinde uzandığını ifade eder.

Lastik ölçü anlamları kapsamında en sonda yer alan 16 sayısı ise jant çapı hakkında bilgi vermektedir. Jant çapında temel metrik inçtir.

Lastik ebat anlamları birkaç veri ile daha genişletilebilir. Jant çapının inç olarak değerinden sonra gelen sayı yük endeksini temsil ediyor. Diğer bir deyişle araç maksimum hızda giderken lastiklerin taşıyabileceği azami yükü ifade ediyor. Lastik ölçülerinin sonunda yer alan harf ise hız endeksi hakkında bilgi veriyor. Hem yük endeksi hem de hız endeksi için ilgili değerlerin tablolarının incelenmesi gerekiyor.

Lastik Ebatları Nasıl Okunur?

Lastik Ebatları Nasıl Okunur?

Yazımızın bu kısmına kadar lastik ölçü anlamları özelinde açıklamalar yaptık. Tüm bu veriler ve bilgiler doğrultusunda “lastik ölçüleri nasıl okunur?” sorusunun yanıtlarını rahatlıkla verebilir ve yine örneğimizden yola çıkarak 205 / 55 R/ 16 91V bu ifadeyi şu şekilde daha anlaşılabilir hale getirebiliriz; lastiğin kesit genişliği 205 milimetredir. Lastiğin eninin boyuna oranı %55’tir. Radyal türdeki bu lastiğin jant ölçüsü ise 16 inçtir. Yük endeksi 91 ve hız endeksi ise V’dir.

Siz de hem kendi aracınızın hem de araç kiralama sonrası dönemsel olarak kullanacağınız aracın lastiklerini inceleyerek lastik ebatları hakkında bilgi bulabilir; gerekli durumlarda lastik değişimi için hayati öneme sahip seçim kriterlerini değerlendirebilirsiniz. Lastik ebatları araç sınıfları doğrultusunda da değişebileceği için hangi aracı kiralayabileceğiniz hakkında kesin bilgiye sahip olmak adına “ehliyet sınıfları nelerdir?” hakkında hazırlamış olduğumuz blog içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu