Kış Lastiği Ne Zaman Takılır? - Teknoloji Güncesi
Sürüş Önerileri

Kış Lastiği Ne Zaman Takılır?

“Kış lastiği ne zaman takılır?” sorusuna genellikle kar yağdığında cevabı verilmektedir. Ancak bu cevap oldukça yanlıştır. Kışlık lastik, lastiklerin düşük sıcaklıklarda yüksek oranda elastikiyetini korumasını sağlayan ve lastiğin yol tutuşu ile çekiş seviyesini arttırma özelliğine sahip bir bileşikten yapılmaktadır. Lastik üzerindeki geniş desen blokları daha kılcal kanallara sahiptir. Bu kılcal kanallar lastikten suyu ve karı dağıtarak kötü hava durumlarında yol tutuş, çekiş ve fren performansını en üst düzeye çıkarmaktadır.

Kışlık lastiği takma zamanı ülkelere göre değişiklik göstermektedir. Bazı ülkelerde kışlık lastik değişim zamanı bulunmamaktadır.  Kısacası kışlık lastik kullanmak zorunlu değildir. Ülkemizde kış lastiği takma zamanı 1 Aralık’ta başlamaktadır ve 1 Nisan tarihinde sona ermektedir. Kış lastiğinin takılmaması durumunda ise araç sürücülerine ceza kesilmektedir. Araç kiralama durumunda hangi lastiklerin takılı olduğu da kontrol edilmelidir. Gerektiği durumlarda lastiklerin değiştirilmesi kaçınılmazdır. Kış lastiğinin faydaları hakkında sizler için hazırlamış olduğumuz bilgilendirici içeriği okuyabilir,  her mevsim güvenli ve konforlu bir sürüş imkanına sahip olabilirsiniz.

Kış Lastiğinin Önemi

Dört mevsim lastikler yakıt tasarrufu, kaliteli sürüş ve çekiş sağlamaktadır. Ancak bu lastikler aslında sıcak aylarda ve yaz mevsiminde yüksek performans sunar. Soğuk hava şartlarında ise dört mevsim lastiklerin performansı düşmektedir. Dört mevsim lastiklerin üzerindeki kanallar, kış mevsiminde düşük çekiş sağlar. Ayrıca dondurucu soğuklarda sertleşir. Bu da başta çekiş olarak genel lastik performansını olumsuz etkilemektedir.

“Kışlık lastik ne zaman takılır?” sorusuna genelde yanlış cevaplar verilmektedir. Birçok sürücü kar yağdığında kışlık lastiklere geçiş yapmaktadır. Ancak bu oldukça geç bir dönemdir. Havaların soğuması ile beraber kışlık lastiklere geçiş yapmak gerekmektedir. Ülkemizde kışlık lastiğe geçiş için tavsiye edilen hava sıcaklığı 7 derecedir. Ortalama hava sıcaklığı 7 derecenin altına indiğinde kışlık lastikleri takmak gerekmektedir. Kışlık lastikler yaklaşık olarak -40 dereceye kadar maksimum performans göstermektedir.

Kışlık Lastik Nasıl Anlaşılır?

Kışlık Lastik Nasıl Anlaşılır?

“Kışlık lastik nasıl anlaşılır?” sorusunun cevabı oldukça basittir. Kışlık lastiklerin üzerindeki kanallar yazlık ya da dört mevsimlik lastiklere göre oldukça farklıdır. Kanallar diğer lastik türlerine göre çok daha derindir. Bu sayede kar ve buz üzerinde daha iyi çekiş sağlamaktadır. Bu kanallara bağlı ince damarlar bulunmaktadır. Bu damarlar lastiğin altında kalan suyun dışarı atılmasını sağlayarak çekiş performansını arttırmaktadır ve suda kızaklama riskini düşürmektedir. Kışlık lastikte doğal lastik oranı genellikle daha yüksektir. Bu nedenle hava sıcaklığı 7 derecenin altına indiğinde sertleşmez.

Lastik yapısının ve performansının hava sıcaklığından önemli ölçüde etkilenmesinden dolayı “kış lastikleri ne zaman takılır?” sorusunun cevabı kritik derecede önemlidir. Nitekim yaz aylarında kışlık lastiklerin takılması sürüş konforunu doğrudan etkiler. Kuru asfalt için oldukça yumuşak bir yapıya sahip olan kış lastikleri mevsim dışı kullanıldığında yakıt tüketimini artırır ve yolda giderken daha çok titreşim hissedilmesine neden olur.

Kışlık Lastiklere Geçmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Kışlık Lastiklere Geçmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Avrupa’da yapılan düzenlemeler sonucunda kışlık ve yazlık lastiklerin kuru, ıslak ve karlı ortamlarda fren performansları belirlenmiştir. Araştırmalar sonucunda kuru havalarda, hava sıcaklığı düştükçe kış lastiklerinin fren performansı yaz lastiklerine giderek yaklaşmaktadır. Islak yollarda ise kış lastikleri daha iyi performans sağlamaktadır. Buzlu ya da karlı yollarda ise her iki lastik türü arasındaki performans farkı oldukça büyüktür. Buzlu yolda 30 km/h hızla gidilirken fren yapıldığında kış lastikleri takılı araç ortalama olarak 57 metrede dururken yaz lastiklerinin takılı olduğu araç ortalama olarak 68 metrede durmaktadır. Bu nedenle “kışlık lastik ne zaman takılır?” sorusuna cevap verirken yasal uygulamaların dikkate alınması gerekir. Ülkemizde hava sıcaklığı genel olarak 1 Aralık tarihinden önce 7 derecenin altına inmektedir. Bu nedenle kışlık lastiklere geçmek için Aralık ayının beklenmemesi tavsiye edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu