ISOFIX Nedir, Ne İşe Yarar? - Teknoloji Güncesi
Sürüş Önerileri

ISOFIX Nedir, Ne İşe Yarar?

Söz konusu çocukları olduğunda, onların her zaman güvende olduklarından emin olmak, ebeveynlerin en doğal isteklerinden biridir. Ancak bu, hiç de kolay bir iş değildir; özellikle trafikte, her an görünmez bir tehlikeyle karşı karşıya kalma riski altında araç kullanırken… Hatta bu tehlikelerin çok büyük kazalar olması dahi gerekmez. Bir yaya ya da başka bir sürücü yüzünden yapılan ani bir fren, araç içindeki çocukların zarar görmesine neden olabilir. ISOFIX teknolojisi ise tam bu noktada devreye girer. Sizler için hazırlamış olduğumuz yazımızın devamında “ISOFIX nedir?”, “ISOFIX nasıl takılır?” ve “ISOFIX zorunlu mu?” gibi soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

ISOFIX Nedir?

ISOFIX hakkında detaylara geçmeden önce, “ISOFIX ne demek?” sorusuyla en baştan başlamak daha açıklayıcı olacaktır. ISOFIX, “International Standards Organisation Fix”ten türetilmiş bir kısaltmadır. Aslen İngilizce bir ifade olmakla birlikte Türkçeye “Uluslararası Standartlar Teşkilatı Sabitlemesi” olarak çevrilebilir. Peki araçta ISOFIX nedir?

ISOFIX, çocukların araç içinde daha güvenli şekilde seyahat etmesi için tasarlanmış oto koltuklarının doğrudan araca sabitlenmesini sağlayan bir montaj sistemdir. Adından da anlaşılabileceği gibi, dünyanın çeşitli vatanlarında de uygulanan, uluslararası bir standarda sahiptir. Bu, bununla beraber “Oto koltuğu ISOFIX nedir?” sorusunun da yanıtıdır.

Bunun yanı sıra, “ISOFIX yükseltici nedir?” sorusu da sıklıkla sorulur. ISOFIX’li yükseltici; çocukların, araç içinde emniyet kemeri kullanımına uygun yükseklikte oturmasını sağlayan ve araca ISOFIX sistemiyle entegre edilen bir tür koltuk çeşididir. Genellikle yalnızca alt kısımdan ve kolçaklardan oluşur.

ISOFIX Ne İşe Yarar?

ISOFIX, çocukların oturacağı oto koltuklarının, otomobillerin şaftına bağlanmasını sağlar; diğer bir deyişle, oto koltukları ISOFIX sayesinde otomobile entegre edilir. Oto koltuklarının emniyet kemeriyle sabitlenmesi gibi alternatif yöntemlerden çok daha güvenilir bir sistemdir. Alt kısımda yer alan ISOFIX bağlantı noktalarının yanı sıra destek kayışları da yolculuk sırasında oto koltuklarının, dolayısıyla çocukların dengesini korumaya destek verir.

Yapılan araştırmalar, ebeveynlerin emniyet kemeriyle sabitlenen oto koltuklarını çoğunlukla yanlış monte ettiklerini göstermektedir. ISOFIX’in, montaj sırasında hata yapma riskini en aza indiren, kolay bir sistem olması sayesinde ise yanlış bağlanma ihtimali çok düşüktür. Ayrıca ISOFIX sisteminin bağlantı noktaları üzerinde yer alan işaretler sayesinde montajın doğru olup olmadığı kontrol edilebilir.

Arka koltuk ISOFIX sistemi

Nasıl Takılır?

ISOFIX sisteminde, oto koltuğunun bağlama noktaları, otomobilin arka koltuğunda, bazen koltuğun iç kısmına gizlenmiş olan ancak kolay ulaşılabilen sabitleme noktalarına takılır. Bağlama noktaları sabitleme noktalarına tam olarak oturtulduğunda bir ses duyulacaktır. Ayrıca bağlama noktalarında montajın başarı göstermiş şekilde tamamlandığını gösteren işaretler yer alır. Eğer araçta ISOFIX ile montaj yapılması için gereken sabitleme noktaları bulunmuyorsa ISOFIX sisteminin güvenli bir şekilde takılması için aracın yetkili servisine başvurulması tavsiye edilir.

araç kiralama hizmetlerinden yararlandığınızdaysa kiraladığınız araçlarda ISOFIX sistemi yer alıyor olacak. Siz de çıkacağınız seyahatlerde çocuklarınızın daha güvende olduklarını bilmenin rahatlığını yaşayabileceksiniz.

ISOFIX yükseltici

 

ISOFIX Olmayan Arabaya Oto Koltuğu Nasıl Bağlanır?

Oto koltuklarının arka kısmında, minderin altına gizlenmiş şekilde, emniyet kemerinin tokasının geçmesi için iki adet boşluk bulunur. Emniyet kemeri, oto koltuğun kolçağının etrafından dolandırılarak öncelikle en yakın delikten geçirilir; hemen sonra diğer delikten yine iç kısma alınır. Bu sefer diğer kolçağın etrafından dolandırılan emniyet kemerinin tokası, kilitleme mekanizmasına takılır.

Kemer ile yapılan montajda, montajı oto koltuğunu sarsarak test etmeniz ve oto koltuğu sabit durmuyorsa montajı yeniden yapmanız gerekir. Ayrıca ISOFIX’in aksine bu yöntem oto koltuğunun araca entegre edilmesini sağlamaz, emniyet kemerinin dayanıklılığı ve koltuğun ne kadar iyi sabitlenebildiği bu yöntemin sunduğu güvenliği etkiler.

Zorunlu Mu?

ISOFIX, 2013 yılından sonra zorunlu hâle gelmiş bir standarttır. Bu yıldan sonra üretilen her araçta ne olursa olsun ISOFIX olması gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu