HGS Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır? - Teknoloji Güncesi
Sürüş Önerileri

HGS Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kısaca HGS olarak bilinen hızlı geçiş sistemi vatanımızda 2012 yılından beri yürürlüktedir. HGS sayesinde sürücüler köprü ve otoyollarda bulunan gişelerden beklemeden geçiş yapabilmektedir. Gişelerde yer alan RFID okuyucular motorlu taşıtlarda bulunan RFID çipi okuyarak ödemeyi otomatik olarak gerçekleştirir. Bu şekilde sürücülerin gişelerde dur kalk yapmasına gerek kalmamaktadır. RFID çip etiket ve kart olarak kullanılmaktadır. Etiket aracın ön camına yapıştırılmaktadır. Kart ise geçiş sırasında otomatik olarak okutulur. Kartın yapışma özelliği yoktur. Sürücüler genellikle HGS etiketi kullanmaktadır. Bunun en büyük nedeni çok daha pratik oluşudur. Araç kiralama ile yolculuk yapan kişiler ise genellikle kartı tercih etmektedir.

HGS Sorgulama Yöntemleri Nelerdir?

HGS bakiye sorgulama farklı şekillerde gerçekleştirilebilmektedir. Farklı alternatifler sayesinde tüm kullanıcılar ne kadar HGS bakiyesi kaldığını saniyeler içerisinde öğrenebilmektedir. HGS bakiyesi PTT internet sitesinden, e-Devlet üzerinden veya telefonla sorgulanabilmektedir. Bu şekilde e-Devlet şifresi olmayan ya da internet kullanımına hâkim olmayan kişiler için farklı alternatifler sunulmaktadır. Her üç yöntemde de sorgulama işlemi oldukça basit bir şekilde gerçekleştirilmektedir. HGS kartını yeni almış kişiler bile anında sistem üzerinden bakiyesini görebilir. HGS kartı almak için araç ruhsatı ve kimlik belgesi yeterli olmaktadır. Günümüzde sürücüler PTT’den, HGS anlaşmalı benzin istasyonlarından ya da bankalardan HGS alabilmektedir.

PTT HGS Sorgulama

PTT internet sitesi üzerinden HGS abonelik sorgulama oldukça kolay bir işlemdir ve birkaç adımda gerçekleştirilebilmektedir. Kullanıcıların HGS sorgulaması yapabilmesi için ilk olarak hgsmusteri.ptt.gov.tr adresine girmek gerekmektedir. Sonrasında ise Müşteri Hizmetleri Giriş kısmından kullanıcı adı ve şifreyle ya da e-Devlet şifresiyle giriş yapılabilir. Sisteme giriş yaptıktan sonra gelen ekrandan hızlı geçiş sistemi sorgulama yapılabilmektedir. Tüm bu işlemler yaklaşık olarak birkaç dakika içerisinde gerçekleştirilebilir.

e-Devlet HGS Sorgulama

HGS sorgulama e-Devlet sistemi üzerinden de gerçekleştirilebilmektedir. Bunun için kullanıcıların ilk olarak turkiye.gov.tr adresine gitmesi gerekir. Giriş bilgileri ile sisteme giriş yaptıktan sonra PTT Genel Müdürlüğü hizmetleri bölümünden Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Geçiş Bilgileri Sorgulama kısmından bakiye kontrolü yapılabilmektedir.

Telefonla HGS Sorgulama

PTT ve e-Devlet sistemleri dışında bir de telefonla HGS bakiye sorgulama yapılabilmektedir. Kullanıcıların telefonla sorgulama için HGS Çağrı Merkezini araması yeterli olmaktadır. HGS Çağrı Merkezi Numarası 0850 460 60 60’tır.

HGS Bakiye Yükleme Nasıl Yapılır?

Bakiye sorgulamada olduğu gibi HGS bakiye yükleme işlemi de birden farklı şekilde yapılabilmektedir. Bakiye yüklemesi bankaların ATM’lerinden ya da şubelerinden, anlaşmalı petrol ofislerinden, HGS anlaşmalı GSM şirketlerinden, tüm PTT şubelerinden ve PTT internet sitesinden yapılabilmektedir.

HGS Cezası Nedir?

HGS Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır? 2

HGS bakiyesinin geçiş için yeterli olmaması ya da HGS’de hiç bakiye bulunmaması durumunda yapılan geçişler, geçiş ihlali olarak değerlendirilmektedir. Benzer bir şekilde HGS gişelerinden HGS kart olmadan geçiş yapmak da ihlal kapsamında yer alır. Sürücülerin yetersiz bakiyeli ya da kartsız geçiş yaptıktan sonra 15 günlük süresi bulunmaktadır. 15 gün içerisinde karta bakiye yüklendiğinde ya da kart alındığında geçiş ücreti otomatik olarak kesilir. Ancak 15 gün içerisinde ödeme yapılmadığında ceza kesilmektedir. HGS ceza ödeme yapacak olan sürücülerin geçiş ücretinin 4 katı tutarında ödeme yapması gerekmektedir.

HGS Ceza Sorgulama

Sürücüler geçiş ihlali yapıp yapmadığını kontrol etmek için HGS ceza sorgulama yapabilmektedir. Burada geçmiş dönemde alınan HGS cezaları da bulunmaktadır. HGS ceza sorgulaması, bakiye sorgulamaya benzer bir şekilde e-Devlet platformundan, PTT’den ve HGS çağrı merkezinden yapılabilmektedir. Buna ek olarak Kara Yolları Genel Müdürlüğünün internet sitesinde yer alan Geçiş İhlali Sorgulama kısmından da ceza olup olmadığı kontrol edilebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu