Araba Sürmenin Püf Noktaları - Teknoloji Güncesi
Sürüş Önerileri

Araba Sürmenin Püf Noktaları

Araç sürmek özellikle yeni sürücülere heyecanlı ve sonsuz özgürlük alanı sunan bir deneyim gelebilir. Doğru sürüş teknikleri kullanıldığında ve kurallara uyum sağlandığında özgürce yer değiştirme imkânı sunan araç kullanımı kendine özel inceliklere de sahiptir. Araba sürmeyi öğrenmek ve araç kullanımında ustalaşmak zaman ve deneyim kazanılmasını gerektirir. Araç kullanırken yapılması mümkün en küçük hatalar dahi istenmeyen sonuçları doğurabilir. Araba sürmenin püf noktaları bilindiğinde, önlenebilir hatalardan uzak durmak kolaylaşır. Bazı ipuçlarını öğrenmek ve bunları zamanı geldiğinde kullanmak maddi ve manevi kayıpların engellenmesinde son derece önemlidir. Bu yazımızda araba sürmenin püf noktalarını keşfedebilir, güvenli yolculukların tadını çıkarırken kaza riskini minimize edebilirsiniz.

1. U Dönüşü Yaparken Dikkat!

U dönüşü yapılacağında arabayı hareket ettirmeden önce direksiyonu çevirmek oldukça risklidir. Araç durur pozisyondayken tekerler karşıya bakmalıdır ve direksiyon dönmek için harekete geçildiğinde çevrilmelidir. Aksi halde arkadan bir araba çarptığında araba karşı şeride gidebilir ve daha fazla çarpışma riskini doğurur. U dönüşü demişken, bu dönüşün U dönüşünün yasak olduğunun belirtildiği tabela bulunan alanlarda denenmemesi gerektiğini bir kez daha hatırlatmak isteriz.

2. Gözünüz Yanılmasın

Araba Sürmenin Püf Noktaları 2

Profesyonel araba kullanmanın püf noktaları arasında gözün alışmasına karşı hazırlıklı olunması da yer alır. Dümdüz bir yolda giderken yola baktığınızda gittiğiniz hızın yarısıyla gidiyormuşsunuz gibi hissedersiniz. Bu durum özellikle dönüşlerde büyük risk barındırır. Viraja olması gerekenden hızlı girdiğinizde aracın savrulma riski artar.

3. Dikiz Aynasının Gece Modu

Yıllardır araba kullanan birçok usta sürücü iç dikiz aynasının aslında bir de gece modu olduğunun farkında değildir. İyi araba kullanmanın püf noktaları arasında aynalara hakimiyet de yer alır. Gece olduğunda iç dikiz aynasının açısını değiştirerek arkadaki aracın farlarının aynadan gözünüzü almasına engel olabilirsiniz.

4. Araba Çalışmıyorsa Uzunları Açın

Soğuk kış aylarında aracınızı ilk denemenizde çalıştıramayabilirsiniz. Ancak bu noktada panik yapmanıza gerek yok. Aracınızın uzun farlarını açarak akünün ısınmasını sağlayabilirsiniz.

5. Yüksek Araçların Manevralarına Dikkat Edin

Önünüzde ilerleyen araca her zaman dikkat etmelisiniz. Özellikle kamyon, otobüs ya da tır gibi yüksek araçlar ile yolun tamamını görmek mümkün olduğu için bu araçların manevraları size rehberlik edebilir. Her zaman olmasa bile bu araçlarla beraber şerit değiştirmek genelde işe yarar.

6. Tekerlerin Nerede Olduğunu Öğrenin

“Araba kullanırken acemilik nasıl atılır?” sorusunun cevaplarından birisi de tekerlerin yerini öğrenmek ve hissetmektir. Araçların boyutları segmentlerine göre değişiklik göstermektedir. Ancak kendi aracınızın boyutlarına ve tekelerinin yerlerine alıştığınızda yolda çukurlardan kaçınabilir ya da park ederken aracı yol kenarlarına sürtme riskini düşürebilirsiniz.

7. Aynalar Düzgün Ayarlanmalı

Aynalar düzgün ayarlanmadığında kör nokta oluşur. Aynaları düzgün ayarlama özellikle geri geri araba kullanmanın püf noktalarından birisidir. Çünkü bu sayede park ederken ya da geri geri giderken arkaya dönmeniz gerekmez. Yan aynaları ayarlarken yolun tamamını gördüğünüzden ve aynada kendi aracınızı görmediğinizden emin olun.

8. Gözlerinizi Sürekli Hareket Ettirin

Araba Sürmenin Püf Noktaları 3

Birçok sürücü özellikle karayollarında ya da uzun düz yollarda saniyelerce aynı yere bakma eğiliminde olur. Bu noktalar önlerindeki bir araç, tabela ya da yol çizgileri olabilir. Ancak sürekli olarak sabit bir yere baktığınızda hedefe yakınlaştığınızı fark etmezsiniz. Bunun yerine her 5 saniyede bir yan aynalara bakarak hem etrafınızdaki araçlar hakkında bilgi sahibi olursunuz hem de bakışlarınızın sabitlenmesini engelleyebilirsiniz. Gözleri sürekli olarak hareket ettirme araba kullanmayı öğrenmenin püf noktaları arasında yer alır. Genellikle uzun süredir araç kullanan herkes gözlerini sürekli hareket ettirmeye alışmıştır.

 9. Dönel Kavşak Kurallarını Öğrenin

Dönel kavşaklar trafiğin sürekli olarak aktığı ve yol ışıklarının bulunmadığı yerlerdir. Bu nedenle özellikle yeni araç kullanmaya başlayanlar için korkutucu oldukları bilinmektedir. Adım adım araba kullanmayı öğrenmek için dönel kavşak kurallarını öğrenmek doğru ve en gerekli başlangıçlardan biridir. Dönel kavşaklarda geçiş hakkı kavşak içindeki araçlara aittir. İki aracın aynı anda dönel kavşağa girmesi durumunda ise kavşakta geçiş üstünlüğü sağdaki aracındır.

10. Vites Kullanımında Deneyim Kazanın

Günümüzde özellikle yeni sürücülerde otomatik vites araç kullanma eğilimi vardır. Çünkü dur kalk yaparken vites geçişleri sürücülerin gözünü korkutabilmektedir. Ancak zaman içerisinde vites geçişlerine alışmak mümkündür. Bununla beraber vites değiştirirken gözü yoldan ayırmamak gerekmektedir. Rent Go avantajlarıyla araç kirala ve hemen yola çık, araç sürmenin püf noktalarını keyifle keşfetmeye başla.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu