Şasi Nedir? Şasi Numarası Nedir? - Teknoloji Güncesi
Araç

Şasi Nedir? Şasi Numarası Nedir?

Bir aracın tüm mekanik parçaları, aracın emek vermesi ve güvenli bir şekilde trafikte seyretmesi için gereklidir. Ancak bu parçaların en önemlilerinden biri, şüphesiz şasidir. Ana destek sistemi olarak âdeta bir iskelet gibi aracın ona bağlı diğer parçalarını taşıyan şasi, hem de araç içerisindeki kişileri da korur. Peki şasi, diğer bir deyişle araba şasesi ve şasi numarası tam olarak nedir? … araç kiralama olarak bu soruların ve daha fazlasını yazımızın devamında sizler için yanıtladık.

Şase & Şasi Nedir?

Şase, çoğu zaman şasi yerine kullanılan bir kelimedir; bundan dolayı söz konusu motorlu taşıtlar olduğunda şase ve şasi arasında bir fark bulunmaz.

Şasi, aracın, üzerine karoser oturtulan iskelet bölümüdür. Günümüzde, çoğu binek aracın şasi tasarımı yekpare yapıdadır. Bu, şasi gövdesinin tek parça olarak üretildiği anlamına gelir. Ancak kamyon, otobüs ve kamyonetlerde ayrı çerçeve de bulunabilmektedir. Gövde, şanzıman, tekerlek ve motor şasi üzerine monte edilmektedir. Motor, direksiyon kutusu ve aktarma sisteminin monte edildiği şasilerse yürür şasi olarak adlandırılır.

Modern araçlarda şasi ve gövdenin bir arada olduğu bir tasarım kullanılır, ayrı bir şasi bulunmaz. Bununla birlikte, arazi araçları ve kamyonlar gibi araçlarda ayrı bir şasi ile karşılaşılmaktadır. Bu şasiler genellikle çelik bir çerçeve olarak tasarlanmaktadır. Şasilerin aracın güvenliği için dayanıklı malzemeden üretilmiş olması önemlidir. Bu yüzden şasi üretiminde yaygın olarak çelik, alüminyum, demir ve karbon içeren malzemeler kullanılmaktadır.

Araç Şasisi Ne İşe Yarar?

Araç şasisi, motorlu araçlarda aracın diğer parçalarını taşımanın yanı sıra araç içindeki kişilerin de güvenliğini artıran önemli bir parçadır. Bir kaza anında çarpmanın şiddetini azaltmak için belirli kırılma noktalarından kırılır. Ancak kırılma noktaları dışında son derece sağlam bir yapıdadır ya da yapıda olması gerekir. Bunun yanı sıra, aracın tekerleklerle olan bağlantısını sağladığı için yol tutuşunda da etkilidir.

Şasi Arabanın Neresindedir?

Şasi, aracın alt bölümünde bulunur. Diğer parçaların üstüne monte edilmesinden dolayı, şasi baştan sona arabanın tamamına yayılmış durumdadır. Daha önce değindiğimiz gibi, şasiyi aracın iskelet sistemi gibi düşünebiliriz.

Şase Numarası Nedir?

17 haneli bir seri numarasından oluşan araç şase numarası, en basit şekliyle aracın kimlik numarasıdır. Araba, kamyon ya da motosiklet fark etmeksizin her motorlu araçta bulunur ve her araca özel olarak belirlenir. Aynı zamanda araç tanımlama numarası (VIN) olarak da bilinir.

Bir aracın şasisi

Şase Numarası Nerede Bulunur?

Trafiğe çıkan her aracın bir şase numarası olmak zorundadır. Genellikle dışarıdan bakıldığında, sürücü tarafının ön panelinde görülebilir. Ayrıca sürücü kapısının iç kısmında, bir plaka ya da etiket üzerinde yazıyor olabilir. Araç şase numarası bu bölümlerden birinde yoksa motor üzerinde, kaput ya da bagaj altında, hatta plakalık kısmında bile olabilir. Bu yüzden, şase numarasının bulunamaması durumunda aracın üreticisi ile temasa geçmek gerekebilir. Elbette aracın ruhsatından da şase numarasına ulaşılabilir.

Araç Şasisinden Hasar Kaydı Yapılabilir mi?

Evet, aracın özelar kaydı şasi numarasından yapılabilir. Bir aracın şasi numarası, o aracın değişmez nitelikteki kimlik numarasıdır. Bu kadar önemli olması dolayısıyla, aracın özelar kayıtlarında araç şasi numarası da bulunmaktadır. Kaza tespit tutanaklarının üzerinde şasi numarası için ayrılmış bölümü görebilirsiniz. Ayrıca TRAMER kayıtlarına araç şasi numarası üzerinden ulaşılabilmektedir.

Araç Şasisi Nasıl Sorgulanır?

Bir aracın daha önce özelar görüp görmediğini, nasıl işlemlerden geçtiğini öğrenmek yalnızca maddi kaybın önüne geçmek için değil, araç içindeki kişilerin güvenliği için de son derece önemlidir. Örneğin TRAMER kayıtlarında ya da ekspertiz raporun şase düzeltme işlemi uygulandığı görülen bir aracın şasesi, yeni bir kaza sırasında yeterli korumayı sağlayamayabilir.

Araç şasisini sorgulamak için Turkcell, Türk Telekom ya da Vodafone hatlardan 5664’e mesaj atmanız yeterlidir. Mesajın içeriğine DETAY S yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra araç şase numarası yazmanız gerekiyor. 5664’e gönderilen mesajlar ücrete tabidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu