Podye Nedir? Araç Podyesi Nerededir ve Nasıl Kontrol Edilir? - Teknoloji Güncesi
Araç

Podye Nedir? Araç Podyesi Nerededir ve Nasıl Kontrol Edilir?

Podye özellikle ikinci el araç almayı düşünen kişilerin ilanlarda sıklıkla gördüğü bir terimdir. Aracın şasinin parçaları arasında yer alan podye, aracın güvenliği açısından hayati bir öneme sahiptir. Podye olası bir trafik kazası anında aracın bütünlüğünü korumayı sağlar ve dağılmasını önler. Bu nedenle de şasinin en önemli parçalarından birisi olarak kabul edilmektedir.

Podye Nedir?

Podye; podya, tüfek sacı, kılıç sacı ya da şase ucu isimleriyle bilinmektedir. Şasinin bir parçası olan podye aracın ön kısmından, alt ve yan taraflarından gelebilecek darbeleri karşılayan bölümdür. Bu nedenle bir trafik kazası gerçekleştiğinde ilk olarak podyelerin kontrol edilmesi gerekir. “Podye nedir?” sorusunu kısaca darbe anında aracında dağılmasını önleyen şasi parçası olarak cevaplamak mümkündür. Bu nedenle araçların son derece önemli parçalarından bir tanesi olarak kabul edilir.

Podye Nerededir?

“Araç podyesi nedir?” sorusunun cevabı kadar podye nerededir sorusunun cevabı da önemlidir. Podye aracın ön lastiklerinin hemen üst kısmında yer alır. Burada yanlarda yer alan çamurluğa ve amortisör takozlarına bağlanır. Podye bazı araç modellerinde ön fara kadar uzanabilir, hatta motor kulağına bağlanabilir. Bir arabada A, B, C ve D şeklinde adlandırılan dört farklı sütun bulunur. Podyenin bağlandığı bölüme A sütunu adı verilir.

Podyenin Önemi Nedir?

“Araç podye nedir?” sorusundan belki de daha önemlisi podyenin önemidir. Şase podye parçası gibi birçok parçadan oluşur. Bu parçaların her biri kendi içerisinde ayrı ayrı önemli olsa da aracın bütünlüğü açısından podye en çarpıcı noktadır. Sağ ve sol tarafta yer alan podye özellikle yanlardan ve önden gelen darbelerde aracın dağılmamasını sağlayan hayat kurtarıcı bir parçadır. Podyede meydana gelen bir özeların doğru ve düzgün bir şekilde giderilmemesi durumunda, trafik kazalarının hayat kaybıyla sonuçlanma riski çok daha yükselmektedir.

Podye Nasıl Kontrol Edilir?

“Arabanın podyesi neresi?” sorusunun cevabını bilenler için aslında podye kontrolü oldukça basittir. Podyeyi kontrol etmek için kaputu kaldırmak yeterlidir. Podye özelar gördüğünde tamir edilmemesi, bunun yerine değiştirilmesi gerekir. Ancak değişim işlemi maliyetli olduğu için çoğu kişi tarafından onarım tercih edilir, bu da podyenin dayanıksız hâle gelmesine yol açar. Araç kiralama hizmeti alacak olan kişilerin aracı almadan önce ne olursa olsun podyelerini kontrol etmesi tavsiye edilir.

Araç Podye Kontrolünü canlandıran Dikkat Edilmesi GerekenlerPodye Nedir? Araç Podyesi Nerededir ve Nasıl Kontrol Edilir? 2

Aracın podyesini kontrol ederken üstünde işlem olmadığından emin olmak yeterlidir. Podyesi tamir edilmiş araçları anlamanın yöntemi oldukça basittir. Kaputu açtığınızda sağ ve sol tarafta yer alan podyelerde işlemli boya, çekiç izi ya da macun çatlağı bulunması podyenin üzerinde işlem yapıldığını gösterir. Podye üzerinde yer alan bu tamirler aracın daha önce özelar aldığını gösterir. İşlem çok düzgün bir şekilde yapılmış olsa bile podye eski dayanıklılığını yitirmektedir.

Oto Ekspertiz Raporlarında Çıkan “Podye İşlemli” Ne Anlama Gelir?

 

Podye Nedir? Araç Podyesi Nerededir ve Nasıl Kontrol Edilir? 3

İkinci el araç alım satımında önemli bir yeri olan oto ekspertiz raporları araç hakkında detaylı bilgi veren raporlardır. Bu raporlarda varsa araçta yapılan işlemler de görülmektedir. Oto ekspertiz raporlarında yer alan podye işlemli ibaresi aracın podyelerinin daha önce özelar aldığını ve tamir edildiğini gösterir.

Podye İşlemli Araç Alınır Mı?

Podye işlemli aracın alınıp alınmaması gerektiği konusunda genellikle bir fikir birliği yoktur. Ancak podyesi işlem görmüş aracın alınmaması gerekmektedir. Podye çok dikkatli bir şekilde tamir edilmiş olsa bile araçta sağa ya da sola çekme, ani frenleme esnasında balans kaybı, ön düzen tutmama gibi problemler ortaya çıkar. Bu nedenle “Araba podye nedir?” sorusunun cevabı kadar “Podye işlemli araç alınır mı?” sorusunun cevabı da önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu