Plaka Nasıl Değiştirilir? Plaka Yenileme Ücreti 2023 - Teknoloji Güncesi
Araç

Plaka Nasıl Değiştirilir? Plaka Yenileme Ücreti 2023

Her araç için özel olarak verilen plaka numarası sayesinde plakalar araçlar için bir kimlik görevi görür. İlk olarak 1893 yılında ortaya çıkan plaka uygulaması günümüzde hâlen devam eden bir zorunluluktur. Bu yüzden trafiğe çıkan her aracın kesinlikle o araca ait plakaları olması gerekir.

Plaka trafiğin kontrolünü canlandıran önemli bir yere sahip olduğu için kolayca değiştirilemez. Plaka değiştirme için takip edilmesi gereken bazı prosedürler vardır. Ancak elbette keyfi plaka değişikliği ya da satış sonrası değişiklik gibi geniş bir yelpazede nedene bağlı olarak araç plakası değiştirilmesi mümkündür. Bu noktada yeni plaka alma ile sonradan plaka değiştirme işlemlerini karıştırmamak gerekir. Yeni plaka alma işleminin prosedürleri farklıdır. Ayrıca aynı plaka yenileme ücreti ile yeni plaka ücreti açısından da farklılık olduğu unutulmamalıdır.

Plaka Nasıl Değiştirilir?

Genel olarak plaka değiştirme işlemi satış nedeniyle gerçekleştirilir. Ancak kaza gibi durumlarda özelar alması ya da zaman içerisinde çevresel etmenlere bağlı olarak yıpranması durumunda da plaka değiştirme işlemi yapılabilir.

“Plaka nasıl değiştirilir?” sorusunun cevabı öncelikli olarak bazı şartlara bağlıdır. Araç alım satımı esnasında plaka değişikliği yapmak için noter formunda “Plaka değiştirilecek mi?” sorusunda “Evet” cevabının işaretlenmesi gerekir. Satış belgesi düzenlenirken yeni plaka numarası da belirlenir. Sonrasında ise eski plaka noter tarafından alınır. Plakada yapılan değişiklikler ise aracın ruhsatına işlenir. Yeni plakanın basılması için noterden gerekli evraklar alındıktan sonra Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonuna bağlı odaya gitmek yeterlidir. Yeni plaka basılıp takıldıktan sonra araç trafiğe çıkmaya hazırdır.

Plaka Yenileme İşlemi Nereden Yapılır?

Plaka Nasıl Değiştirilir? Plaka Yenileme Ücreti 2023 2

Çeşitli nedenlere bağlı olarak araç plaka değiştirme işlemi yapılması gerekebilir. Tek ya da çift plakanın özelar alması veya yıpranması sonucunda yapılacak olan bu işlemler alım satım sırasında yapılan işlemden daha farklıdır. “Plaka nereden değiştirilir?” sorusunun cevabı alım satım işleminde de yapıldığı gibi noterlerdir. Noterde plaka değişikliği için nüfus cüzdanı, araç ruhsatı ve ruhsatın fotokopisi gerekir. Ayrıca eski plaka da noter tarafından alınır. Noterden yeni plakanın yazılı olduğu belgeyi aldıktan sonra plaka basımı için Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonuna bağlı bir odaya gitmek yeterlidir. Burada plaka basım ücreti verildikten sonra yeni plaka basılır ve araca takılmaya hazır hâlde teslim edilir.

Plaka Değiştirmek İçin Gereken Belgeler

Plaka değişikliği yapmak isteyen sürücülerin yanlarında bulundurmaları gereken çeşitli belgeler vardır. Nüfus cüzdanı ve araç ruhsatının yanı sıra aracın zorunlu trafik sigortası poliçesi, aracın eski trafik belgeleri ve eski plakası, satış sırasında yapılacak değişiklikler için ise satış belgesi veya aracın satışı ile ilgili geçici olarak verilen tescil belgesi gerekir. Ayrıca plaka değişikliğinin yapılabilmesi için aracın MTV borcu bulunmamalı ve muayenesi olmalıdır. Aksi takdirde plaka değişikliği gerçekleştirilmez. Vergi borcu olan araçlarda plaka değişikliğinin yapılabilmesi için ilk olarak vergi borcu ödenmelidir. Muayenesi geçmiş olan araçlarınsa öncelikle muayeneye sokulması ve ondan sonra plaka değişikliğinin yapılması mümkündür.

2023 Plaka Değiştirme Ücreti

Plaka Nasıl Değiştirilir? Plaka Yenileme Ücreti 2023 3

“Araç plakası nasıl değiştirilir?” sorusunun yanı sıra merak edilenlerden birisi de plaka değiştirme ücreti. Araç plakası değiştirme fiyatı her yıl değişiklik gösterir. Araç alım satımında yapılan plaka değişikliklerinde plaka yenileme ücreti, araç devri için notere verilecek olan ücretin içerisindedir. Sonradan plaka değiştirme işlemini yapacak olan kişilerin ise herhangi bir araç devri söz konusu olmadığı için araç devriyle ilgili olan ücretleri ödemesine gerek yoktur. Plaka yenileyecek olan kişilerin noterin dışında plakanın basılması için bir de Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonuna basım ücreti ödemesi gerekir.

araç kiralama hizmetlerinden yararlanan kişilerin ise araç devir, plaka değişikliği işlemleri ve bunlara ait ücretler konusunda endişelenmesine gerek kalmaz. Kendilerine en yakın … ofisine giderek kısa bir süre içerisinde kiraladıkları araçları teslim alabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu