Egzozdan Su Gelmesi Ne Anlama Gelir? - Teknoloji Güncesi
Araç

Egzozdan Su Gelmesi Ne Anlama Gelir?

Aracın içten yanmalı motorunun normal emek vermesi sonucunda egzoz gazı üretilmesi son derece normaldir. Bu gazların egzozdan dışarı atılması gerekmektedir. Gazın motorda birikmesi ciddi problemlere yol açabilmektedir. Ancak egzozdan gaz dışında su gibi farklı ürünlerin çıkması bir problem olarak nitelendirilir. Bazı durumlarda su normal çalışma sonucunda ortaya çıkan bir yan ürün olarak değerlendirildiğinden çoğunlukla egzozdan su gelmesi problem olarak görülmez. Özellikle soğuk havalarda egzoz damlaması oldukça sık görülen bir durumdur. Bu damlama su yoğuşması sonucunda ortaya çıkar.

Egzozdan gelen suyun kokusu ve tadı çok önemlidir. Suyun kokusunun olmaması ya da tatsız olması bir problem olmadığını gösterir. Ancak suyun şekerli bir kokuya sahip olması ve tatlı olması egzozdan soğutucu sıvı geldiğinin göstergesidir. Araç kiralama öncesinde sürücülerin kontrol etmesi gerekenlerden birisi de egzozdan su gelip gelmediğidir.

Su Yoğuşması

Egzozdan su gelmesi nedeni genellikle su yoğuşmasıdır. Motor çalıştığında meydana gelen yanma ile birlikte hemen su ve su buharı oluşur. Sürüş esnasında egzozdan sadece buhar çıkar. Ancak araç park edildiğinde su buharı yoğuşarak sıvı hale geçer. Yoğuşma sonucunda egzozun su atması son derece normaldir ve araçta herhangi bir probleme işaret etmez.

Piston Hasarı

Egzozdan Su Gelmesi Ne Anlama Gelir? 2

Aracın egzozundan hem su hem de siyah duman gelmesi durumu, pistonlarda özelar olduğunu gösterir ve aracın tamir edilmesi gerekmektedir. Piston özeları sonucunda egzozdan atılan su ve gaz hem de kokuya sahiptir. Hasarlı pistonun tamir edilmemesi, motorun diğer bileşenlerine de zarar verir ve motor performansı önemli ölçüde düşer. Sonrasında ise aracın tekrar normal bir şekilde çalışabilmesi için oldukça yüklü tamir masrafı ortaya çıkar. Bu nedenle egzozdan siyah duman ve su gelmesi durumunda daha fazla özelar oluşmadan aracın kısa sürede tamir edilmesi ihmal edilmemelidir.

Silindir Kapak Contası

Egzozdan Su Gelmesi Ne Anlama Gelir? 3

Egzozdan su damlaması ve beyaz duman gelmesi silindir kapak contasında özelar olduğunun göstergesidir. Bu gibi durumlarda kapak contasında sızıntı bulunmaktadır ve bu sızıntı sonucunda motor aşırı ısınır. Silindir kapak contası problemi hem de motorun su atması olarak da bilinir. Motor bileşenlerinin aşırı ısınması genleşmeye ve bükülmeye neden olarak kapak contasının yerinden oynamasına neden olur. Bunun sonucunda sızdırma meydana gelir. Silindir kapak contası soğutma sıvısının motorda kalmasını sağlar ancak ortaya çıkan sızıntı sonucunda motorda daha fazla ısınma oluşur. Silindir kapak contasının sızdırması sonucu ortaya çıkan problemin hemen giderilmesi önemlidir. Aksi takdirde motorda tamiri mümkün olmayan özelarlar meydana gelebilir. Sızıntı meydana gelen conta değiştirilmiş olduğunde problem de ortadan kalkar.

Katalitik Konvertör

Egzozdan Su Gelmesi Ne Anlama Gelir? 4

Çoğu zaman katalitik konvertörden su gelmesi normaldir. Egzoz sistemi öncesinde yer alan katalitik konvertör, aracın egzozuna giden buhar miktarını azaltır. Konvertör sayesinde aracın çevreye olan olumsuz etkisi düşer. Konvertör doğada hava kirliliğine yol açan gazların daha az salınmasını sağlar. Bunu zehirli gazları, zararsız kimyasallara çevirerek yapar. Bu zararsız kimyasallar sıvı ya da gaz formunda araçtan atılır. Kısacası egzozdan su gelmesi aslında katalitik konvertörün problemsiz çalıştığının bir göstergesidir.

EGR Soğutucusunun Bozulması

Egzozdan Su Gelmesi Ne Anlama Gelir? 5

Özellikle dizel motorlu bazı yeni araçlarda egzoz gazının soğutulmasını sağlayan EGR soğutucusu bulunur. Egzoz gazının soğutulmasında soğutucu sıvı kullanılmaktadır. EGR soğutucusunun bozulması soğutucu sıvının egzoza damlamasına ve egzozdan sıvı olarak atılmasına yol açar. Egzozdan gelen şekerli kokulu sıvı aslında soğutucu sıvıdır. Bu gibi durumlarda motor soğutma haznesi içerisinde yer alan sıvı miktarında azalma görülür. EGR soğutucusunun tamir edilmesi durumunda problem ortadan kalkar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu