Audi Q3 Özellikleri ve İncelemesi - Teknoloji Güncesi
Araç

Audi Q3 Özellikleri ve İncelemesi

Audi Q3’ün yeni modeli için tam anlamıyla Q8’in küçültülmüşü demek pek de yanlış bir ifade olmaz. Q3 ile büyük abisi Q8 aynı sürüş deneyimine ve aynı iç tasarıma sahip. Audi Q3 özellikleri arasında çekicilik, modernlik, detaylara hakimiyet ve en önemlisi kalite yer alıyor. Bu özellikler bununla birlikte Q3’ün araç kiralama ile ilgilenen sürücüler arasında popüler hâle gelmesini sağlıyor.

Audi Q3 kendi segmentinde Volvo XC 40, BMW X1, BMW X2, Mercedes-Benz GLA ve Mercedes-Benz AMG GLA gibi çok ciddi rakiplere sahip. Q3’ün iç alanı BMW X1 kadar geniş olmasa bile teknolojik donanım, sürüş asistanı gibi birçok konuda ondan aşağı kalır yanı yok. Hatta Q3 direkt rakibi olan Mercedes modelleriyle kıyaslandığında SUV havasını daha iyi yansıtan bir araç.

Audi Q3 Dış Tasarım

Audi Q3’te VAG grubu modellerinde görmeye alışkın olduğumuz MQB platformu yer alıyor. Audi modellerinin ön tarafında sıklıkla karşımıza çıkan sekizgen ızgara Q3’te oldukça büyümüş. Kaputun, ön tarafın ve alt ızgaraların keskin çizgileri araca oldukça sert bir görünüm sağlıyor.

Q3’ün en büyük farklılığı ise yan tarafta göze çarpıyor. Elmas kesim jantlar ve coupe formlu C sütunu Q3’e yandan bakıldığında sportif bir hava katılmasını sağlamış.

Aracın arka tarafında ise daha yuvarlak hatlar ağırlıkta. Bu sayede araç kaslı ve büyük bir görünüm kazanıyor. Audi Q3 elektrikli bagaj kapağına sahip. Stop lambaları araç gövdesinden başlıyor ve incelerek bagaj kapağına doğru ilerliyor. Arkadan bakıldığında Q3’ün, Q8 modelinin birebir küçük versiyonu olduğunu fark etmek oldukça kolay.

Audi Q3 İç Mekân

Audi Q3 Özellikleri ve İncelemesi 2

 

Audi Q3’ün boyutlarında meydana gelen büyüme iç alanda hemen kendini gösteriyor. Bu noktada tek problem her ne kadar araca dışarıdan estetik bir görünüm kazandırsa da coupe formlu C sütunu. Sütunun daha dar açılı olması nedeniyle arka koltuklarda yolculuk yapan uzun boylu kişiler biraz rahatsız olabilir. Aracın diz mesafesi ise oldukça uygun. Uzun yolculuklarda Audi Q3 araç kiralama hizmetinden yararlanmak doğru bir tercih olabilir.

Kokpit kısmında ise sürüş pozisyonu geçen senelerdeki modellere göre oldukça iyileştirilmiş. Aracın göstergeleri LED ekran. Ön tarafta kullanılan malzeme, kalitesini hemen belli ediyor. Konsolda ise yine VAG grubundan aşina olduğumuz dokunmatik ekranlı araç içi bilgi eğlence sistemi yer alıyor. Android Auto ve Car Play destekli ekrandan birçok özelliği de kontrol etmek mümkün.

Audi Q3 ölçüleri 4484 mm uzunluk, 1849 mm genişlik ve 1585 mm yükseklik olarak karşımıza çıkıyor. Dingil mesafesi ise 2680 mm. Bu boyutların yanı sıra panoramik tavan aracın içini oldukça ferah hâle getiriyor. Audi Q3 bagaj hacmi ise tam 460 litre ve arka koltuklar yattığında bu alan 1365 litreye kadar çıkabiliyor.

Audi Q3 Motor Seçenekleri

Audi Q3 Özellikleri ve İncelemesi 3

Audi Q3 inceleme söz konusu olduğunda en çok merak edilenlerden birisi de motor seçenekleri. Audi Q3 teknik özellikleri ve performansıyla öne çıkan modellerden birisi. Audi Q3 vatanımızda 1.5 TFSI motor seçeneği ile sunuluyor. 4 silindirli turbo şarjlı motor sunduğu performans ile araç kiralama tercih edenlerin ilgisini çekiyor.

DSG otomatik şanzıman ile gelen motor 150 beygir güç ve 250 Nm tor üretme kapasitesine sahip. Aracın 0 – 100 kilometre hızlanma süresi de 9,5 saniye. Oldukça verimli motor seçeneği, geniş iç mekânı, konforlu sürüş deneyimi ve asi görünümüyle Audi Q3 kiralama hizmetlerinin popüler araçlarından birisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu