2024 Engelli Araç Muafiyeti - Teknoloji Güncesi
Araç

2024 Engelli Araç Muafiyeti

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Ekim ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte geniş bir yelpazede vergi, harç ve cezanın belirlenmesinde rol oynayan ve yurt içi ÜFE doğrultusunda hesaplanan yeniden değerleme oranı belli oldu. Yurt içi ÜFE, Ekim ayı sonunda 12 aylık ortalama olaraklara göre %58,46 oranında artış göstermiş ve 2024 yılı için uygulanacak yeniden değerleme oranı da % 58,46 olarak açıklanmıştır. Buna bağlı olarak emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, MTV, çeşitli harçlar, araç muayene ücretleri ve idari cezalar da bu oran üzerinden zamlanacaktır.

Ülkemizde engellilere yönelik araç alımında ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ve MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) muafiyetleri uygulanmaktadır. Söz konusu muafiyetler, engelli bireylerin özel ihtiyaçlarını karşılamak üzere araç satın almalarını destekleme amacıyla düzenlenmiştir. 2024 yılında uygulanacak yeniden değerleme oranının belirlenmesiyle birlikte engelli araç muafiyeti üst limiti de netleşmiş oldu.

ÖTV Muafiyeti Üst Limiti Netleşti

Engelli vatandaşların ÖTV muafiyetli sıfır araç alımlarında 2023 yılında 1.004.200 TL olarak uygulanmaya devam eden üst limit, 1 Ocak 2024 tarihi itibarıyla % 58,46 oranında artarak 1.591.255 TL’ye yükselecektir. Bununla birlikte Cumhurbaşkanı, vergi ve harçlarda yeniden değerleme oranını %50’ye kadar artırma ya da azaltma yetkisine sahiptir. Böyle bir değişiklik yapılmadığı takdirde, yeniden değerleme oranı 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren %58,46 olacaktır.

Engelli Araç ÖTV Muafiyeti Kimler İçin Uygundur?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ÖTV Kanunu’nun 7/2. maddesine göre engel dereceleri doğrultusunda özel tüketim vergisi indiriminden faydalanabilirler. Kanunda belirtilen maddelere göre, engelli araç ÖTV muafiyeti hakkından faydalanmak isteyen engelli kişilerin engel derecesi en az %40 olmalıdır.

%40 ila %89 arasında engel derecesine sahip olan kişilerin sıfır kilometre bir araç satın almak istediğinde faydalanabilecekleri ÖTV muafiyeti oranı %26,3’tür. Engel derecesi %90 ve üzeri olan kişilerin ise beş yılda bir defaya mahsus olmak üzere ilk iktisapları ÖTV’den tamamen muaf tutulur. ÖTV muafiyeti hesaplama işlemi; kişinin engel derecesine göre, aracın vergi dâhil satış fiyatı üzerinden yapılır.

Engelli araç muafiyeti kapsamında MTV istisnası da sunulur. Engel derecesi %90 ve altında olan kişiler aracın engellilik hâline uygun özel tertibata sahip olduğunu belgeleyen motorlu araç tescil belgesiyle, engel derecesi %90 ve üzerinde olan kişiler herhangi bir özel tertibat şartı aranmaksızın sadece engel derecesine ilişkin sağlık kurulu raporuyla vergi dairesine başvurmaları hâlinde MTV muafiyeti hakkından faydalanabilirler.

Engelli Muafiyetli Araçlar Hakkında Merak Edilenler

Engelli muafiyetli araçlar satın alınırken uygulanacak olan muafiyet oranı daha önce de belirtildiği üzere kişinin engel derecesine göre belirlenir. Tamamen ÖTV muaf tutulma hakkı %90 ve üzeri engel derecesine sahip olan kişilere verilmekle birlikte, bu kişiler için herhangi bir yaş sınırlaması söz konusu değildir. %90 ve üzeri engele muaf kişilerin belirleyeceği kişiler satın alınan aracı kullanabilirler.

Engelli kişinin 18 yaşının altında ya da araç kullanamayacak durumda olması hâlinde de bu aracı kullanma hakkı aile bireylerine tanınır. Ayrıca aracın satın alım işlemlerini de bu kişiler gerçekleştirebilirler.

ÖTV muafiyetli araçlar 5 yıl boyunca satılmamalı ya da devredilmemelidir. Aynı zamanda ÖTV muafiyetinden yararlanan kişinin 5 yıllık süre içinde ikinci bir araç satın almaması gerekir. Bununla birlikte aracın kaza ya da doğal afet nedeniyle trafikten menedilmesi durumunda, 5 yıllık süre dolmasa dahi yeni bir hak doğar. ÖTV muafiyetli araç alımında 1600cc’den düşük motor hacmine sahip binek otomobiller ile 2800cc ve altında motor hacmine sahip hafif ticari araçlar ve tüm motosikletler tercih edilebilmektedir.

Araç satın alırken vergi muafiyetlerinden yararlanmak her zaman mümkün değildir. Araç sahibi olmanın getirdiği mali yüklerin azaltılması için araç kiralama hizmetlerinden yararlanılabilir. Araç kiralama sektörünün lider ismi … müşterilerinin uzun dönem kiralama ve kurumsal kiralama dahil olmak üzere tüm ihtiyaçlarını kaliteli, güvenilir ve ekonomik hizmetlerle karşılamayı hedefler. Siz de …’nun kiralık araç seçeneklerini inceleyebilir, ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun seçimler yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu