UNESCO Tarafından Taçlandırılmış Tarihi Bir Güzellik Safranbolu - Teknoloji Güncesi
Gezi & Tatil

UNESCO Tarafından Taçlandırılmış Tarihi Bir Güzellik Safranbolu

Seyahatinize karar vermeden önce Rent Go’nun sunduğu araç kiralama seçeneklerini keşfedin.

Şehrin telaşından kurtulup bu hafta sonu nereye gitsek diye plan yapıyorsanız, UNESCO tarafından Türkiye’nin 9 kültürel varlığından biri olarak Dünya Kültür Mirası Listesi’ne giren Karabük ilçesine bağlı Safranbolu çok güzel bir alternatif olacaktır.

Hiç işgal almamış olmasından dolayı tarihi yapısı bozulmamış ahşap konakların yanında görmeye değer yerleri, safran kokulu sokakları ve şehre özgü yemekleriyle sizleri etkisi altında bırakacak Safranbolu’yu kesinlikle gezilecek yerler listenize almalısınız.

Peki Safranbolu’ya Nasıl Gidilir?

Ankara – Safranbolu mesafe/süre: 227 KM – 2 saat 30 dakika

(Rent Go Ankara Esenboğa Havalimanı Şubesi)

Ankara’dan sadece 2 saat 30 dakika sürecek araba yolculuğuyla yemyeşil yolların keyfini çıkararak doğadan tarihi evleri keşfetmek hafta sonunuzu unutulmaz kılacaktır.

Safranbolu’da Nereleri Gezebilirsiniz?

1.Ahşap Safranbolu Konakları

Konak

Yerli ve yabancı turistlerin Safranbolu’yu ziyaret etmelerinin ilk nedenlerinin arasında olan ahşap Safranbolu konakları, hiç işgale uğramamış olmasının yanı sıra genellikle 2 ya da 3 katlı binalardır. Hatta evlerin yapılış aşamasında kullandıkları özel malzeme sayesinde depreme oldukça dayanıklı olduğu söyleniyor.

2.Safranbolu Kent Tarihi Müzesi

Eski kalenin bulunduğu tepenin üzerine yapılan iki katlı görkemli bir taş bina, Safranbolu’nun günlük yaşamından örnekleri sunuyor.

3.Tokatlı Kanyonu, Kristal Teras ve İncekaya Su Kemeri

Kristal Teras

4.Bulak Mencilis Mağarası

Bulak Mencilis Mağarası

Bir diğer adı da Bulak mağarası olan Mencilis Mağarası’na kısa bir araba yolculuğuyla çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bulak mağarası Türkiye’nin henüz keşfedilen en uzun mağarası olmasıyla ziyaretçilerini daha gitmeden heyecanlandırıyor. Gezmesi kolay ve keyifli olan mağara, 3 milyon yıl önce karstik erimelere bağlı olarak oluşmuş bir doğa harikası.

5.Yörük Köyü

Yörük köyü

Safranbolu’ya 11 km uzaklıktaki Yörük Köyü’ne en konforlu ulaşım biçimi kiraladığınız ya da sahip olduğunuz araç olacaktır.

16. yüzyıl’da Safranbolu yöresinde yaşayan Yörük’lülerden kalma köye gittiğinizde zamanda yolculuk yapmış gibi hissetmeniz kaçınılmaz olacaktır.

6.Hıdırlık Tepesi

Safranbolu’yu ayaklarınız altına alacak hıdırlık tepesini ziyaret edip Safranbolu gazozu içmeyi unutmayın.

Hıdırlık Tepesi

7.Cinci Hanı ve Hamamı

Cinci Han ve Hamamı tarihiyle sizleri büyülerken hem de konaklama hizmeti de sağlıyor. Zamanında ipek ticaretiyle uğraşan tüccarların dinlenme noktası olan Cinci Han’ı bugün yerli ve yabancı turistlerin konaklamalı bir Safranbolu planında ilk seçenekleri oluyor.

Safranbolu’da Ne Yemeli?

Birbirinden güzel safranlı lokum seçeneğiyle ziyaretçilerine lokum ikramında bulunan çarşı esnafının samimiyetine bayılacaksınız. Taptaze lokumlara biraz ara verdikten sonra yöresel yemek ziyafeti yaşamak isterseniz yediğiniz diğer pideleri unutturacak ıspanak, kıyma ve soğandan yapılan Bükme pidesini, kancalara takıp saatlerce kuyuda pişen Kuyu Kebabını, üzerine ceviz serperek servis edilen Cevizli Yayım’ı, mantıya benzeyen Perohi’yi kesinlikle denemelisiniz.

Afyonkarahisar gezisine karar verdikten sonra Ankara Rent a Car, Eskişehir Rent a Car ve diğer ofislerimizi ziyaret ederek size uygun aracı kiralayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu