Mail Sunucunuzu Yandex' e Devredin
Genel

Mail Sunucunuzu Yandex’ e Devredin

Alan adları (domain), barındırma hizmetleri (hosting) ve web tasarım ile uğraşıyorsanız e-postalar bir şekilde karşınıza sorun olarak mutlaka çıkmıştır. Hele bir de önceki yıllarda hosting şirketleri e-posta sayısı arttıkça hizmete biçilen fiyatı da arttırıyorlardı. Gerçi günümüzde hala aynı şekilde sınırlı sayıda e-posta hesabı vermeye devam eden hosting şirketleri yok değil.

isminiz@alanadınız.com şeklinde e-postaları eşinize, dostunuza vb. dağıtmak ve herhangi bir ayar ile uğraşmak istemiyorsanız. E-postalar size sorun olmaya devam ediyorsa tamamen ücretsiz olan ve çok kısa bir süre önce her e-posta için 10GB disk alanı veren Yandex’ e maillerinizi devrederek bu sıkıntıları bir kenara bırakabilirsiniz.Aşağıdaki özelliklere bakarak bu servisin size uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz. Servisin başlıca özelliklerini şöylece sıralayıp geçelim ve sonra Yandex mail için dns ayarları nasıl yapılır bakalım:

 • 1000 adet ücretsiz e-posta hesabı tanımlayabilirsiniz
 • Sınırsız e-posta kutusu alanı
 • mail.tecrubeliyim.com şeklinde ya da istediğiniz bir şekilde ulaşım imkanı
 • Her mail hesabı için 10GB Yandex Disk alan(pratik bir hesapla 1000x10GB = 10TB online disk alanı)
 • POP3/IMAP/SMTP desteği
 • İsterseniz sitenize yerleştireceğiniz bir form aracılığı ile otomatik olarak e-posta oturumunun açılması (tek form ile hem sitenizde hem de e-posta hesabında oturum açılması)
 • Tek bir e-posta da 2GB kadar dosya gönderimi
 • Kendi logonuzu kullanma
 • Spam, virüs koruması
 • Eklenti ön izleme (mp3, word,excel, zip vs.)
 • Ve daha bir sürü özellik

yandex_mx_alan_adi Yandex Mail için DNS ayarları:

 • https://kurum.yandex.com.tr adresine girilir. Alt resimde yer alan kırmızı kutu içerisine alan adınız yazılır ve “Alan adı ekle” butonuna basılır. Hatırlatma: Bu işlemi yandex hesabınızda oturum açtıktan sonra yaparsanız yararınıza olur.

2015-01-27_095508

 •  Alan adı ekle dedikten sonra 1 kaç saniye sonra alan adı kontrol ediliyor ve alan adınızın maillerini yandex’ e devretmek için yapmanız gereken bilgilerin bulunduğu sayfaya yönlendiriliyorsunuz.
 • Bir hosting şirketiniz yoksa ve/ya alan adınızı sadece e-posta amaçlı kullanacaksanız alan adınızı sayfanın en üstünde yer alan “Alan adını Yandex’ e devredin” seçeneğinde bahsedilen isim sunucusu (name server) güncellemesi yaparak ve başka hiçbir ayar ile uğraşmadan yandex maillerini kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu ayarları alan adınızı (domain) aldığınız yerden yapmalısınız.
  • İlk DNS – name server- isim sunucusu: dns1.yandex.net
  • İkinci DNS – name server – isim sunucusu: dns2.yandex.net şeklinde ayarlamanız yeterlidir.
 • Biz hem web sitemizi kullanmak ve hem de maillerimizi yandex’ e devretmek istiyoruz işte burada açılan sayfa da 1. Adım da bahsedilen ayarlar ile işe başlıyoruz.
  • Önce alan adının sahibi olduğunuzu doğrulamanız gerekiyor. Bunun için size 3 ayrı seçenek sunulmuş, ben hem en hızlısı hem de daha kolay olduğu için sitemizin kök dizinine bir html dosyası oluşturmayı yani ilk seçeneği seçiyorum, (Bana Sitenizin kök dizinine ff88ed8fdd4e.html adlı dosyayı ve 671fc891726c metnini ekleyin demiş). Gerekli eklemeleri ftp aracılığı ile birkaç saniye içinde yapıyor ve 1.Adım altında yer alan “Alan adının sahibini kontrol et” butonuna basıyorum. Birkaç saniye gecikmeli olarak bu işlem onaylanıyor.
 • “2. Adım Mx kayıtlarını ayarlayın” yazan yerdeki ayarları yapmak için web sitenizin varsa cpanel/plesk/vs. artık nasıl bir yönetim paneliniz varsa orada yeni bir mx kaydı oluşturmak oluyor.
  • Cpanel için “Yeni MX kaydı Oluştur”, “MX Entry” vb. şeklinde bir ayar bulabilirsiniz. Bu ayarın içeriğine ulaştığınızda yapmanız gereken alttaki resimdeki ayarı eklemek. Hali hazırda sitenizde başka mx kayıtları varsa onları silmelisiniz.

cpanel_mx —> mx_yandex

Diğer yönetim panelleri için arama motorunuzda görsellerde “mx plesk”, “mx webmin” vb. aramalarını yapabilir ya da Yandex için Google için.

E-postalarınızı bu aşamadan sonra Yandex üzerinden kullanmaya başlayabilirsiniz. Gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra https://kurum.yandex.com.tr adresini ziyaret ederek alan adınıza yeni e-postalar ekleyebilir isterseniz alan adınız için gelen sayfada altta görünen resme tıklayarak bir logo belirleyebilirsiniz.

yandex_mail_logo_ekle

E-postalarınızı Yandex’ e devretme işi buraya kadar olan kısımda anlatılmıştır, eğer e-postalarınızın spam(istenmeyen) klasörüne düşme ihtimalini ortadan kaldırmak istiyorsanız, Yandex sizlere dijital imza seçeneğini de sunuyor. Bunu yapabilmeniz için alan adına e-posta ekleme sayfasına girdikten sonra sayfanın sağ alt tarafında görünen “Dijital imza DKIM” kısmında yer alan kaydın içeriğini göster seçeneğine tıklıyoruz,

dkim_yandex

dkim_2015-01-27_122653

Bize bu işlem için ne yapmamız gerektiğini anlatan kısım açılıyor. Bu kaydı Cpanel kullanıyorsanız “Advanced DNS Zone Editor”, “Gelişmiş DNS Düzenleyici” vb. isimlerle anılan ayar sayfasına giriyoruz.

dkim_txt_entry
Üstte yer alan resimdeki Name alanına mail._domainkey yazdığımda cpanel bunu otomatik olarak “mail._domainkey.tecrubeliyim.com.” şekline dönüştürüyor, bunun bir önemi yok bu şekilde “Add Record” diyerek dijital imza ayarlarını da bitiriyoruz. Dijital imza aktif olduğunda Yandex kurumsal e-posta yönetim sayfasında alan adımızın yanın da dkim simgesi görünüyorsa ayarlarımız çalışıyor demektir. Bu ayarın aktif hale gelmesi bir gün kadar sürebiliyor.

Harun Kocaman

Baba Matematikçi ve Bilgisayar ve Bilişim Yüksek Mühendisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu