Ford Focus Özellikleri ve İncelemesi - Teknoloji Güncesi
Araç

Ford Focus Özellikleri ve İncelemesi

Son yıllarda SUV modellerinin popüler hâle gelmesiyle Ford Focus ve diğer aile araçlarının satışlarında önemli düşüşler meydana geldi. Ancak bu olumsuzluk uzun yıllardır yollarda olan Ford Focus’u pek etkilemiş gibi gözükmüyor. Aracın iç alanında kullanılan malzemenin kalitesi, arka koltuklardaki ayak mesafesi, bagaj hacmi ve yüksek sürüş teknolojileri alışkın olduğumuz Focus deneyimini bir üst seviyeye taşıyor. Ford Focus özellikleri ile VW Golf, Audi A3 Sportsback, BMW 1 Serisi ve Mercedes A Sınıfı gibi rakipleriyle başa çıkabiliyor. Ford Focus inceleme ile bu söylemin doğruluğunu net bir şekilde fark ediyoruz. Aracın sunduğu deneyim etkisini Ford Focus 1.6 kiralama taleplerinde de gösteriyor.

Ford Focus Dış Tasarım

Ford Focus’a dışarıdan bakıldığında ilk dikkatleri çeken kısmı yenilenen ön taraf. Önceki nesillere göre oldukça farklılaşan ön tampon ve ızgara tasarımı aracın ön tarafta kesin hatlara sahip olmasını sağlıyor. Yeni Focus eskisine oranla aile arabasının yanı sıra neredeyse bir lüks makam aracı görünümüne de sahip. Ön çamurluktan arkaya doğru uzanan kalın çizgi, araca olduğundan daha hacimli bir görünüm kazandırıyor. Arka taraf ise Ford’un yenilenen diğer modellerinde de gördüğümüz gibi keskin hatlara sahip. Bu görünüm aracın atikliğini ve hızını ön plana çıkarır nitelikte. Ford Focus ölçüleri dışarıdan bakıldığında fark edilebilen bir değişimi ortaya koyuyor. Araç 1979 mm genişlik, 4647 mm uzunluk, 1454 mm yükseklik ve 2700 mm’lik dingil mesafesi ile büyük görünümünün hakkını veriyor. Eğer Ford Focus 1.5 kiralama düşünüyorsanız bunlar göz bulundurmanız gereken bilgiler.

Ford Focus İç Mekân

Ford Focus Özellikleri ve İncelemesi 2

Ford Focus modellerinde görmeye alışkın olduğumuz özelliklerin başında sürücü koltuğu pozisyonunun mükemmel bir şekilde konumlandırılması geliyor. Ön tarafta yer alan devasa dokunmatik ekran sadece araç içi eğlence sisteminin yönetimini sağlamıyor aracın kliması da bu panelden kontrol ediliyor. Ön konsolda fiziksel düğmelerin bulunmaması markanın Seat Leon, Skoda Octavia ve VW Golf gibi rakipleriyle aynı yönde ilerlediğini gösteriyor.

Araç içi eğlence sistemi Android Auto ve Apple CarPlay desteğine sahip. Modelin üst seviye paketlerinde kablosuz şarj alanı da yer alıyor. Ford Focus’un büyük boyutları kendini iç mekânda hemen belli ediyor. Arka tarafta yer alan koltukların diz ve baş mesafesi oldukça iyi. Rent a car ile Ford Focus kiralayıp uzun yol gitmeyi düşünenler için bir başka iyi haber de bagaj hacmi. Ford Focus bagaj hacmi ise 511 litreye tekabül ediyor. Aracın bu yönüyle de rakiplerinden bir adım önde olduğunu söylemek mümkün.

Ford Focus Motor Seçenekleri

Ford Focus Özellikleri ve İncelemesi 3

Ford Focus teknik özellikleri kadar motor seçenekleri de oldukça dikkat çekici. Özellikle Ford Focus kiralama isteyenler ancak motor seçeneğinde kararsız kalanlar için. Yeni Ford Focus 1.5L Ti-VCT, 1.5L EcoBlue ve 1.0L EcoBoost olmak üzere 3 farklı motor seçeneği ile kullanıcılarla buluşuyor. 1.5 L Ti-VCT benzinli motor 123 beygir güç ve 150 Nm tork üretme kapasitesi ile sunuluyor. Üstelik 6 ileri manuel ya da otomatik vites seçeneği bulunuyor. 1.5L EcoBlue dizel motor ise 120 beygir güç ve 300 Nm tork üretebiliyor. 1.5L EcoBlue motor ise 6 ileri manuel ya da 8 ileri otomatik olmak üzere iki farklı vites seçeneğine sahip. Focus’un ST-Line serisinde de 1.0L EcoBoost motor bulunuyor. Benzinli olan motor 125 beygir güç ve 170 Nm tork üretiyor. 1.0L EcoBoost ise sadece 8 ileri otomatik vitese sahip ve manuel seçeneği bulunmuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu