Araç Segmentleri Nelerdir? - Teknoloji Güncesi
Araç

Araç Segmentleri Nelerdir?

Araç segmentleri araçların ve üreticilerin oluşturduğu kanunî düzenlemeleri, açıklamaları ve araçların kategorizasyonunu kolaylaştıran bir sınıflandırma sistemidir. “Araçlarda segment ne demek?” sorusunun en basit cevabı araçların sınıflandırılmasıdır. Bazı araç üreticileri sınıfının en iyisi gibi sloganlar ile segment yerine sınıf kelimesini de tercih edebilmektedir. Sürücülere sunulanlar özellikler, araba segmentlerine göre büyük değişiklikler göstermektedir. Araç kiralama yaparken hangi segmentten araç kiralayacağınıza karar vermek için segmentler özelindeki farklıları bilmeniz gerekebilir. Bu yazımızda dünya genelinde kabul gören araç segmentleri hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

 

Araç Segmenti Ne Anlama Geliyor?

 

Otomobil segmentleri araçların sınıflandırılmasına ve daha kolay tanımlanmasına destek verir. Sınıflandırma belirli unsurlara göre yapılmaktadır. Aracın sınıfı sahip olduğu özelliklere, bagaj hacmine, koltuk sayısına ve daha birçok kritere bağlı olarak belirlenmektedir. Araç segmentleri farklılık gösterse de her segmentteki araçta benzer ikaz ışıklarının kullanıldığını unutmamak gerekir. Segment seçimi yaparken temel güvenlik bildirimlerinin aynı olacağından endişe etmenize gerek yoktur. “Araç arıza işaretleri ne anlama gelir?” başlıklı blog yazımızda dünya genelinde kullanılan, araç motor özelliklerine göre değişebilen işaretler hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

 

A Segmenti Araçlar Hakkında

 

A segmenti araçlar en küçük araç sınıfıdır. Özellikle şehir içi kullanımında ideal ve popüler seçeneklerden bir tanesi olarak kabul edilirler. Avrupa’da satılan tüm araçların %8’i A sınıfına aittir. Bu araçların boyu 4 metreyi geçmemektedir. A segmenti araçlar düşük hacimli ancak son yıllarda gelişen teknoloji sayesinde verimli ve performanslı motorlara sahiptir. A sınıfı araçların bir diğer özelliği de düşük yakıt tüketimi yapmalarıdır. Bu sınıfa ait araçların önemli bir çoğunluğu 3 kapılıdır.

 

B Segmenti Araçlar Hakkında

 

B segmenti araçlar boyut olarak A segmenti araçlardan biraz daha büyüktür. Bu modeller genellikle hatchback türündedir. Ülkemizde en çok tercih edilen sınıf, B sınıfıdır. Bu araçların motor özellikleri de A sınıfı araçlara oldukça benzerdir. En büyük farkları ise daha geniş iç hacim, daha geniş bagaj hacmi ve yolculara daha geniş alan sağlamasıdır. B sınıfı araçlar üç kapılı ya da beş kapılı olabilmektedir.

 

C Segmenti Araçlar Hakkında

 

En popüler araç sınıfıdır. C segmenti araçlar boyut olarak B sınıfından daha büyüktür. 4 metrenin altında C sınıfı araç bulunmamaktadır. C sınıfı araçlar sürücülere daha geniş iç alan ve bagaj hacmi sunmaktadır. Bununla beraber C segmenti araçlar daha güçlü motor seçenekleri sunar.

 

D Segmenti Araçlar Hakkında

 

D segmenti araçlar orta sınıf olarak kabul edilmektedir. Bu sınıfın en büyük özelliği konfor ve lüksü daha uygun fiyata sunmasıdır. D sınıfı araçlar genellikle 4.5 metreden daha uzundur. Popüler sedan modelleri genellikle bu sınıfa aittir.

 

F Segmenti Araçlar Hakkında

 

Orta üst sınıf olarak F segmenti araçlar D ve E sınıfının arasında kalmaktadır. D sınıfından genellikle daha pahalı ve ancak daha performanslı ve lüks araçlar bu segmentte yer alır. F sınıfı araçlarda sedanın yanı sıra station vagon, coupe ya da cabrio modelleri de bulunmaktadır.

 

E Segmenti Araçlar Hakkında

 

E segmenti araçlar genellikle makam aracı olarak karşımıza çıkmaktadır. Devlet liderleri ya da üst düzey şirket yöneticileri tarafından tercih edilmektedirler. Bu segmentte sedan modelinin hakimiyeti bulunmaktadır. E sınıfı araçların öne çıkan özellikleri büyük, lüks ve üst düzey teknoloji olarak ifade edilebilir. E sınıfı araçlar genellikle 5 metreden daha uzun olmaktadır. Ayrıca otomobil dünyasındaki yeni teknolojiler de genellikle önce E sınıfı araçlara entegre edilmektedir.

 

G Segmenti Araçlar Hakkında

 

G segmenti araçlar düşük süspansiyonlu, güçlü motora sahip ve agresif duruşu bulunan spor araçlardır. Bu sınıfta coupe ya da roadster gibi farklı modeller bulunmaktadır. G sınıfı araçlar hem de yüksek hızlara çıkabilmektedir. Bunun yanında bagaj hacimleri oldukça düşüktür. Bazı modellerde ağırlık dağılımının daha verimli olması için motor arka tarafta yer almıştır.

 

J Segmenti Araçlar Hakkında

 

J segmenti oldukça geniş bir yelpazeye sahip araç sınıfıdır. Bu sınıfta çeşitli SUV modelleri, off-road modelleri ve crossover modelleri yer alabilmektedir. Son yıllarda J sınıfı araçların genelinde C sınıfı gibi yolcu araçlarının üzerine kısıtlı off-road özelliklerinin konmasıyla ortaya çıkan modeller görülmektedir. J segmenti araçlarda iç hacim ve bagaj kapasitesi oldukça yüksektir. Bu sınıftaki araçlar son yıllarda özellikle Avrupa’da en çok satan modeller olarak öne çıkmaktadır.

 

M Segmenti Araçlar Hakkında

 

Minivanlar ve hafif ticari araçlar M segmentinde yer almıştır. Bu sınıf hem de çok amaçlı araçlar ismiyle de bilinmektedir. Özellikle büyük aileler için ideal sınıflardan bir tanesidir. Bu sınıftaki araçların büyük bir çoğunluğunda arka koltuklar çıkarılarak ya da yatırılarak bagaj hacmi genişletilebilmektedir. M sınıfındaki araçlar ile 5 – 7 kişi rahatlıkla yolculuk yapabilmektedir.

 

SUV Araç Tipi Segmenleri

 

‘Sport utility vehicle’ olarak bilinen SUV segmentleri kendi içerisinde small, medium, large ve premium ya da executive SUV olarak dört farklı kategoriye ayrılmaktadır. SUV sınıfı şehir içi kullanım ile beraber arazi ihtiyacı da düşünülerek ortaya çıkmış bir segmenttir. Ülkemizde ve Avrupa’da oldukça popüler bir sınıftır.

 

Small SUV

 

Küçük SUV modelleri hem de ‘crossover utility vehicle’ şu demek oluyor ki CUV olarak da bilinmektedir. Bu modeller genellikle J sınıfı araçlar ile oldukça benzer özelliklere sahiptir. B ya da C sınıfı araçların boyut olarak biraz daha büyüğü ve kısıtlı off-road özelliklerine sahip olan modelleri small SUV sınıfını oluşturmaktadır. Off-road özelliklerinin önemli bir kısmı model alınan araçlara göre yerden daha yüksek olmasından ileri gelmektedir.

 

Medium SUV

 

Kompakt SUV olarak bilinen Medium SUV, küçük SUV modellerine göre daha yüksek ve büyük araç modelleridir. Uzunlukları da genellikle 4.5 metrenin üzerindeki araçlardır. B sınıfı ya da C sınıfı hatchbackler ile ortak şasiye sahiptir.

 

Large SUV

 

Large SUV modelleri adından da anlaşılabileceği gibi en büyük SUV sınıfıdır. Bu araçlar oldukça geniş iç alan ve bagaj hacmi sunmaktadır. Geniş özellikleri nedeniyle yakıt tüketimi genel olarak daha yüksektir. Ülkemizde ya da Avrupa’da çok tercih edilen SUV sınıfı değildir.

 

Premium SUV

 

Executive SUV olarak da bilinen Premium SUV modelleri için SUV modellerinin makam aracı demek pek yanlış olmaz. Premium SUV araç tipleri genellikle en konforlu ve en teknolojik SUV türüdür. Günümüzde 4×4 üreticilerinin yanı sıra bazı süperspor araç üreticileri de Premium SUV modellerini tanıtmaktadır.

 

Araçlar hakkında bilgi sahibi olmak, sürüş deneyimi açısından büyük bir öneme sahiptir. Farklı segmentlerin farklı lastik ihtiyaçları vardır. Doğru lastik seçimi ise sürüş güvenliği açısından büyük öneme sahiptir. Araç lastik ebatları hakkında bilgi almak için blog yazımıza göz atabilir, en doğru seçimi güvenle yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu