Samsung Galaxy S3'e Android 4.4.2 KitKat gelecek mi
Akıllı Telefon

Samsung Galaxy S3’e Android 4.4.2 KitKat gelecek mi?

Bilindiği üzere tüketen toplumlarda her daim hiç bir özelliğini kullanmasa bile “yenisini alma” hevesi bulunmakla birlikte, bu hevesin üreticiler açısından avantaja çevrilmesi de kaçınılmaz durumda. Konu elektronik ürünler veya daha genel olarak teknolojik ürünler olduğunda bu sürecin bir kaç misli hızlanmış olduğuna şaşırmıyoruz. 1,2,3,4,5,6,c,s,k,l,m derken sırasıyla bütün seriyi satın alıyoruz. Tam da bu sebeple “aaa bu nabız ölçüyor, bu parmak okuyor, bu amuda kalkıyor” gibi bütün şaşkınlık ifadeleri yeni bir cihaz aldırmak için çoğu zaman yeterli bahaneyi oluşturuyor.

“Yenisini alın”

Babalarımız ayakkabıları eskidiğinde “pençe” attırır, annelerimiz eski kumaşları birleştirip dikerek örtüler, battaniyeler yaparlardı. Şimdi ise yenisi çıkar çıkmaz çöpe atıyoruz, tamir edilebilir şeyler de anında gözümüzden düşüyor. Son yıllarda özellikle cep telefonu sektöründe akıl almaz bir büyüme ve buna bağlı olarak milyar dolarların cirit attığı bir piyasa oluştu. Masaüstü bilgisayarlarımızda bulunan işlemci, ram vb. özelikler cep telefonlarımıza girdi. Ancak böylesi kaliteli cihazları uzun süreli kullanmak kolay değil. Güncelleme kesiliyor ve cihazınızın fişi üretici tarafından çekiliyor. Nedeni ise “git üst modelini al” mantığı. Bu noktada son iki yıldır dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi konumunda Samsung da  yapılabilecek bütün çakallıkları yapıyor.

Samsung Galaxy S3 ne olacak?

Hatırlayanlar vardır. Galaxy S3 tanıtıldığında tabiri caizse yer yerinden oynamış, teknoloji dünyası oldukça heyecanlanmış, sunum için biletler anında tükenmiş, S3 sunduğu özelliklerle büyük bir kesimin hayranlığını kazanmıştı. Tabii ki bu donanım ve özelliklerle donatılmış cihaz tüketici üzerinde de etkisini göstermiş ve Galaxy S3, Samsung’un tarihindeki en başarılı cihazı olarak tarihe geçmiş, 60 milyon adet satarak bir rekora imza atmıştı. 2012 yılında tanıtılan cihaz Google tarafından üreticilere tavsiye edilen 18 aylık güncelleme süresini şu günlerde doldurmak üzere. Samsung ise bu durumu “güncelleme vermemek” ve “s5 satışlarını artırmak” adına kendi lehine çevirmekte. Bu yüzden ara güncellemeleri kimi zaman atlayıp, kimi zaman geciktirip 18 aylık süreyi bir şekilde atlattı(!)

Samsung Galaxy S3 KitKat
Samsung Galaxy S3 KitKat

Samsung Galaxy S3 mayıs ayında lansman tarihi üzerinden hesaplandığında 18 ayını doldurmuş olacak. Fakat hala piyasada satılan cihazların varlığına bakınca lansman tarihine “ne alaka” diyor insan.

Yukarıdaki genel bilgileri yazdıktan sonra 2010 mayıs ayında Samsung Galaxy S serisinin atası olan ilk cihaz Galaxy S ‘i hatırlıyoruz. Cihaz o zamanların en dolu telefonu olmasına rağmen Samsung “ram yetmiyor” diyerek Android 4.0 güncellemesini vermemiş ve bir çok kullanıcısını küstürmüştü. Ancak kaliteli donanımı nispeten uygun fiyattan vermeye devam eden Samsung her geçen gün satışlarını artırmayı başarmıştı. Fakat S3 ile tavan yapan satışlar Galaxy S4 ile yavaşladı ve Galaxy S5 ile gerileme dönemine girdi. Samsung ise S5 satışları adına S3 güncellemesini “ram yetmiyor ağğğbi” diyerek yine sallıyor. Oysa artık kullanıcılar ilk seri Galaxy S kullanıcıları gibi değil. O zamanlar için Samsung’a verilen şans bir daha verilmeyebilir.

Android 4.4 KitKat sürümünün 512 MB ram’e sahip cihazlar için optimize edildiği ve 512 MB ram ile sorunsuz çalışacağı Google tarafından açıklanmış olsa da 1 GB ram ile Galaxy S3 sahiplerine “ram yetmiyor” diyerek güncelleme planlanmadığını Facebook sayfalarında paylaşmıştı ancak resmi olarak bir açıklama henüz gelmedi. Geçtiğimiz günlerde Samsung’un gayrıresmi yayın organındaki yazıda http://www.sammobile.com/2014/04/21/why-the-galaxy-s-iii-might-never-get-an-update-to-android-4-4-kitkat/ konu ile ilgili saçmalamalar yapılmış ve S3 için “ümitli olmayın” uyarısı yapılmıştı. Özetle “Samsung arayüzü (Touchwiz) rami çok seviyor ve bu yüzden güncelleme gelmeyebilir” deniyor. Oysa Samsung 9 Nisan 2014 tarihinde Android 4.4.2 KitKat sürümlü ve 512 MB ramli Galaxy Ace Style telefonunu tanıtıyor.

Sonuçta ne olacak?

Samsung ilk nesil Galaxy S cihazında Android 4.0 Ice Cream Sandwich sürümünü vermemiş, bunun yerine Value Pack (Değer Paketi) güncellemesi vererek cihazı 2.3.6 sürümünde bırakmıştı. Aynı taktik Galaxy S3 için de uygulanabilir. Ancak dünya çapında -resmi açıklamaya göre- 50 milyon (tahminler +60 milyon) satılan ve halen de satılmaya devam eden amiral gemi modeli kulanıcılarını küstürmek bindiği dalı kesmek anlamına gelecektir. Daha önce Samsung tarafından yapılan açıklama ile Android 5.0 alacağı söylenen Galaxy S3  için bir nevi “alıştırma” çalışması yapılmakta, 4.4 sürümünün verilmeyeceği söylenip, sürecin uzatılarak kullanıcının “teşekkürler Samsunnnggg” kıvamına getirilerek güncelleme verileceği fakat daha sonraki sürümlerin verilmeyeceğini beklemekteyiz. Aslında KitKat sürümü büyük yenilikler içermemekle birlikte Android’in ram yönetimi kısmına odaklandığı için kullanıcılar üzerinde beklenti oluşmuş durumda.

Son olarak, S3 kullanıcıları mutlu edilmediği takdirde Samsung’un büyük yara alacağı aşikar. Samsung’un bunu bilmesinde ve “bir zamanlar” olduğu rakipsiz olmadığını idrak etmesinde fayda var. Htc, Lg, Sony gibi oyuncuların yanında Çinli sihirbazlar piyasaya göz kırparken Samsung’un kendi bacağına sıkması beklenmeyen bir hamle olacaktır.

Makaleyi Bizimle Paylaşan: [acf field=”bizimle_paylasan” post_id=”159″]

Not: [acf field=”tesekkur_notumuz” post_id=”159″]

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu