Gönderdiğiniz WhatsApp mesajını nasıl silersiniz - Teknoloji Güncesi
Akıllı Telefon

Gönderdiğiniz WhatsApp mesajını nasıl silersiniz

Sistem işleyişi daha önceleri Google, Gmail’ in de duyurduğu bir şekilde işliyor aslında. Gönderinizi kısa bir süre önce göndermiş ve silmek istiyorsanız bunu yapabiliyorsunuz.
Bu değişiklik ile bir mesajı silmek istediğiniz de “herkes için  sil” fonksiyonunu görebilirsiniz. WhatApp uygulamasında (Android, İOS, ve Windows Phone) bir mesajın üzerine basılı tutup da ekranın üstünde açılan menüden çöp kovasını seçtiğinizde eğer söz konusu mesaj herkes için silinmeye uygunsa size gösterilecek onay kutusunda bu komut da yer alacaktır.

WhatApp Mesajlarını silme

Bu özelliği kullanabilmek için aşağıdaki iki şartın sağlanıyor olması lazım.

  1. Mesajın gönderilmesinin üzerinden 7 dakika geçmemişse. Mesaj herkes için silinebilirdir.
  2. Gönderen ve alıcı WhatApp uygulamasının son sürümünü kullanıyor olmalı.

WhatsApp eğer mesajınız başarılı bir şekilde silinememişse size bir uyarı vermeyecektir. Tabii ki mesajı kendi cihazınızdan hala silebilirsiniz. Ancak alıcının cihazından silinme garantisi yok. Tabii ki yukarıdaki şartlar sağlanmış olsa da olmasa da alıcı mesajınızı görebilir.

Peki WhatsApp ile gönderdiğiniz mesajı nasıl siliyorsunuz?

İşleyiş gayet basit aslında;

  1. Sohbeti açın ve silmek istediğiniz mesajı bulun.
  2. Mesaj üzerinde bir süre elinizi basılı tutun.
  3. Başka mesajları silmek istiyorsanız uzun süre basılı tuttuktan sonra, diğer silmek istediğiniz mesajlara da dokunun.
  4. Ekranın üst tarafında çıkan çöp kovası ikonuna dokunun.
  5. Ve “Herkes için sil”, “delete for everyone” seçeneğini seçin bundan sonra mesajınızı hem cihazınızda hemde sohbette gönderdiğiniz yerlerde silinir.

Silinen mesajları geri dönüştürmek için herhangi bir seçenek yok. WhatsApp bu özelliği yeni kullanıma açtığını duyurdu. Bir çeşit pilot uygulama olarak bazı kullanıcılar için geçerli. Bu yazı yayınlandığı sıralarda muhtemelen sizin uygulamanızda bu özelliği destekler hale gelmiş olabilir.

 

Son Söz

Görünüş itibariyle faydalı bir özellik gibi görünüyor. Hatayla gönderilmiş bir mesaj ya da yanlış kişiye gönderilmiş bir mesajı veyahut herhangi bir nedenden dolayı gönderdiğiniz mesajı silmek istediğiniz durumlarda kullanışlı bir seçenek olabilir.

Şimdilik kötü tarafı ise gönderdiğiniz mesaj karşı taraftan silindi mi, karşıdaki mesajınızı okudu mu gibi önemli bilgiler için herhangi bir uyarı ya da ipucu barındırmıyor olması.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu