Windows için en iyi dosya karşılaştırma programları - Teknoloji Güncesi
Windows

Windows için en iyi dosya karşılaştırma programları

Bilgisayarınız da bulunan dosyaların kopyalarını silmek, arşivinizi düzenlemek ya da elinizde bulunan iki kod parçasını karşılaştırmak istiyorsunuz ancak en kolay yöntemi bilmiyor musunuz? Veya aklınızdaki yöntemlere ek bilgiler eklemek istiyorsanız makaleyi okumaya devam edin.

Bazı durumlarda bir dosyanın farklı sürümlerini karşılaştırma gerekliliği duyabilirsiniz. Belki de bir CD/DVD oluşturdunuz ve orijinalleri ile arasındaki farkın ne olduğunu merak ediyorsunuz. Bu durumda dosya karşılaştırma yazılımları devreye girip sizleri saatlerce uğraşmaktan kurtarabilir. Bu işler için bazı çevrimiçi servislerde mevcut ancak bunun için sürekli internet bağlantınız ve yüksek ya da sınırsız kotanız olması gerekiyor

Programlar Hakkında Genel Bilgi

  • Burada yer alan programların tamamı 32-bit ve 64-bit Windows işletim sistemleri ile uyumludur geriye dönük olarak uyumludur.
  • Bedava sürümleri mevcuttur.
  • Çekirdek özelliği dosya karşılaştırma olan programlar ele alınmıştır. Ek modüller ile dosya karşılaştırma işi yapan programlar incelenmemiştir.

     

AptDiff Karşılaştırma Programı

AptDiff Karşılaştırma Programı
AptDiff Karşılaştırma Programı

AptDif, Windowsüzerinde çalışan görsel bir karşılaştırma programıdır. Programı açtığınızda bir bilgi penceresi açılılıyor ve işleme başlayabilmek için iki dosya seçmenizi istiyor aynı zamanda metin tabanlı mı yoksa ikili (binary) mi karşılaştırma yapacağınızı soruyor. Dosyaları seçtikten sonra ikisini de ekranda gösteriyor ve renklendirerek fark karşılaştırması yapıyor. Eklenen, çıkarılan ya da değiştirilen yerleri farklı renklerde gösteriyor. Yatay ya da dikey görüntülemenin yanında tek bir dosyayı ya da ikisini birden düzenlemeye izin veriyor.

 

DiffMerge Dosya Karşılaştırma Uygulaması

DiffMerge Dosya Karşılaştırma Uygulaması
DiffMerge Dosya Karşılaştırma Uygulaması

DiffMerge, başlangıçta bir bilgi penceresi ile dosya seçimi yaptırmıyor. Program açıldıktan sonra desteklenen dizin karşılaştırma, dosya karşılaştırma ya da birleştirme işlemlerinden birini seçerek işleme başlıyorsunuz. Program içerisinden doğrudan düzenleme yapabilir, fark varsa bu farkı dışarı aktarabilir veya verileri tek bir dosyada birleştirebilirsiniz. Dizin karşılaştırma seçeneği ile bir dizin içerisindeki dosyaları karşılaştırabilir ve farklarının ne olduğunu kolayca görebilirsiniz.

Diffuse Dosya Karşılaştırma Programı

Diffuse Dosya Karşılaştırma Programı
Diffuse Dosya Karşılaştırma Programı

Diffuse özellikle kod karşılaştırma işlemi için üretilen bir program. Bir çok programlama dilini ve script (betik) dilini destekliyor. Eğer doğru bir şekilde program dilini tanımlarsa otomatik olarak renklendirme işini yapıyor. Ancak eksi bir yön olarak bu renklerin seçimini kullanıcıya bırakmamışlar. Ekran görüntüsüne bakarsanız farklılıkları ilk bakışta anlamanız mümkün olmayabilir çünkü çalışma alanı baştan sonra renklere bulanmış durumda

ExamDiff Karşılaştırma Yazılımı

ExamDiff Karşılaştırma Yazılımı
ExamDiff Karşılaştırma Yazılımı

ExamDiff programının bedava olan sürümü portable (taşınabilir) ve kurulum olarak mevcut. Bu program da başlangıçta iki dosya seçmenizi istiyor. Daha sonra değişiklikleri farklı renkler ile gösterebiliryor. Menüde değişiklikler arasında gezinti yapabilmenizi sağlayan özellikler mevcut. Düzenleme işini doğrudan program içinden yapabiliyor ve dosyanızı kaydedebiliyorsunuz.

KDiff3 Dosya Karşılaştırma Programı

KDiff3 Dosya Karşılaştırma Programı
KDiff3 Dosya Karşılaştırma Programı

KDiff3 başlangıcında bir, iki veya üç dosya karşılaştırma işleminden hangisini yapmak istediğinizi soruyor. İki yönlü olarak değişiklikleri renklendiriyor. Siyah karakterler ve beyaz renk ya da yeşil renk amacımız doğrultusundaki yerleri boyuyor. Yani iki taraf için fark oluyor diyebiliriz. Mavi ya da kırmızı renk ise bilginin dosyalar içerisinde kullanılabilir olmadığını gösteriyor.

Program aynı zamanda dosyaları iki taraflı karşılaştırıp isterseniz farklı koşullar altında birleştirebilirsiniz.

Meld Dosya / Dizin Karşılaştırma Uygulaması

Meld Dosya / Dizin Karşılaştırma Uygulaması
Meld Dosya / Dizin Karşılaştırma Uygulaması

Meld çalışmak için Python 2 2 nin sisteminizde kurulu olmasını istiyor. Aslında bu ihtiyacı da kurulum sırasında kendi içinden kurabiliyor. Ekstradan bir yükleme yapmanıza gerek yok. Yazılım ikili ve üçlü karşılaştırma, klasör karşılaştırma ve gömülü sürüm kontrol özelliği ile birlikte geliyor. Arayüzünde de doğrudan farklılıkları görsel olarak bizlere sunuyor, aynı zamanda renklendirerek sunumu biraz daha iyileştiriyor. Tek bir dosyada birleştirme, birden çok karşılaştırmayı tek seferde yapabilme vb. bir çok özellik mevcut.

tkdiff dosya karşılaştırma programı açıklaması

tkdiff dosya karşılaştırma programı açıklaması
tkdiff dosya karşılaştırma programı açıklaması

Tkdiff de diğer programlarımız gibi görsel bir karşılaştırma programı. İki dosyayı yükleyip karşılıklı olarak farkları bulabilirsiniz. Her farklılık ekranın sol üst köşesinde yer alan menüde toplanıyor, bu sayede kolay bir şekilde farklılıklar arasında gezinebiliyorsunuz. Birden çok dosyayı birleştirmekte de kullanabilirsiniz..

WinMerge

winmerge dosya karşılaştırma
winmerge dosya karşılaştırma

WinMerge programı da Windows üzerinde hem portable hemde kurulum olarak çalışabiliyor. İki dosyayı karşılaştırmak için kullanabilirsiniz. Yine her programda olduğu gibi farklı yerler farklı renklerde görüntüleniyor. WinMerge; sık kullanılanlar, eklentiler , rapor oluşturma, arayüzde gösterilecek bilgiler vb. bir çok özellik içeriyor.

Harun Kocaman

Baba Matematikçi ve Bilgisayar ve Bilişim Yüksek Mühendisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu