İnternet Tarama Geçmişinizi Silmeden Önce Yedekleyin
Windows

İnternet Tarama Geçmişinizi Silmeden Önce Yedekleyin

Eğer sizlerde gelenekçi daha doğrusu parayonak bir düşünce de olup henüz çevrimiçi yedekler sağlayan Mozilla Firefox, Google Chrome vb. bir tarayıcının bu özelliğinden faydalanmıyorsanız bu makale tam size göre diyebiliriz. Bilgisayarınıza format atmadan bilgisayarınızda ki tüm internet geçmişini tek bir yerde görmek ve kaydetmek mi istiyorsunuz, adli bilişimcisiniz ve hali hazırda incelediğiniz sistem üzerinde ki tüm internet geçmişini görmek mi istiyorsunuz (bu makalede silinmiş alan dahil değil) ya da başka bir sebeple bir sistemdeki tüm internet geçmişini görme ihtiyacı mı duyuyorsunuz o zaman devam edelim.

Bu makalede basit ve kullanışlı bir Nirsoft programı daha sizlerle olacak tabii ki bedava ve taşınabilir olarak kullanılabiliyor. Programımızın adı BrowsingHistoryView, program şu an için  Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome ve Safari (aşağıda yer alan ekran görüntüsünde görünen seamonkey de mozilla tabanlıdır)tarayıcılarına ait tüm geçmişi tek bir sayfada gösteriyor.

 

Programı çalıştırdığınızda aşağıda yer alan ekran geliyor ve size ne kadarlık bir süreye ait geçmişi görmek istediğinizi soruyor. Bu ekranda yer alan açılır kutu ile sırası ile

  • Tüm geçmiş
  • Son xx saatlik internet geçmişi
  • Son xx güne ait internet geçmişi
  • Ve belirli bir aralıkta yer alan internet geçmişini

görmeniz mümkün.

 

browsing_history_view

Üstteki karşılama ekranı üzerinde yer alan

Load history from..  açılır kutusuna hiç dokunmadan “OK”  derseniz sistem üzerinde yer alan tüm kullanıcıların tarayıcı geçmişi aranıyor ve ekrana getiriliyor.

Yaptığım denemede aşağıda gördüğünüz ekran görüntüsünde 43241 kaydın getirilmesi sadece bir kaç saniye sürdü. Bu yönüyle de program gayet hızlı bir şekilde çalışıyor.

 

browsing_history_view-2

 

Programın karşılama ekranını direk “OK” diyerek geçmişseniz, tüm kullanıcılara ait internet geçmişini getiriyor ve hangi kullanıcıya ait olduğunu varsayılan sütunlarından “User Profile” sütunu ile anlayabilirsiniz.

Programın işi bittiğinde sırası ile sütunlarda şu bilgileri; site adresi, site başlığı, ziyaret tarihi, ziyaret sayısı, hangi adresden yönlendirilerek söz konusu internet adresine gidildiğini, tarayıcı adını ve kullanıcı profilinin adını görebilirsiniz.

Kaydetmek istediklerinizi  CTRL yardımıyla tek tek seçebilir ya da Ctrl+A kısayolu ile tüm kayıtları seçip Ctrl+S kısayolu ile txt,csv,htm,html,xml gibi biçimlerden birini seçip kaydedebilirsiniz.

Programı indirmek için şuraya gidebilir ya da aşağıdan ilgili bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Download BrowsingHistoryView

Download BrowsingHistoryView 64-bit

Harun Kocaman

Baba Matematikçi ve Bilgisayar ve Bilişim Yüksek Mühendisi

3 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu