TrueCrypt' in Varisi VeraCrypt - Teknoloji Güncesi
Bilgi GüvenliğiGüvenlik

TrueCrypt’ in Varisi VeraCrypt

Açık kaynak olan TrueCrypt yazılımının geliştiricileri; programlarının aslında güvenli olmadığı ve bu yüzden programlarının kullanılmasının sizlere bir güvenlik sağlamayacağını duyurduklarında ve duyuruyu yaparken Bitlocker ayarlarından bahsetmeleri bende şüpheler doğmasına neden olmuştu. Hala aynı şüpheleri taşımaya devam ediyorum acaba Microsoft ile arka planda bir işbirliği mi vardı?.

Her ne olduysa oldu ve TrueCrypt artık VeraCrypt adı altında ve bahsi geçen güvenlik açıkları kapatılmış olarak geri döndü. İnsan ister istemez soruyor:

Peki neden TrueCrypt güncellenerek bahsi geçen güvenlik açığı kapatılmadı da VeraCrypt olarak devam ediyor.Sanırım geliştiriciler ne düşünüyorlarsa ya da bu şekilde bağış toplamak daha kolay mıdır bilinmez ancak söylenenlere göre TrueCrypt artık VeraCrypt olarak daha güvenli.

veracrypt

TrueCrypt den boşalan piyasayı acaba ele geçirebilir miyiz ümidiyle birçok proje duyuruldu ancak, hiç birisi beklenen ilgiyi görmedi. VeraCrypt ise tamamen TrueCrypt üzerinden geliştirilen hatta eskiyi kullananların hiç bir zorluk çekmeden sanki TrueCrypt kullanmaya devam ediyormuşcasına arayüz, işlem basamakları herşey VeraCrypt üzerinde tamamen aynı kalmış. Ancak TruCrypt ile biçimlendirdiğiniz bir diski ya da taşıyıcı dosyayı VeraCrypt ile açmanız en azından şimdilik mümkün olmuyor. Eğer VeraCrypt’ e geçmek istiyorsanız önceden TrueCrypt ile biçimlendirilmiş diskinizin şifresini kaldırıp tekrardan VeraCrypt ile şifrelemeniz gerekiyor.

VeraCrypt in şu an için kararlı sürümü 30 Aralık 2014 de yayınlanan 1.0f-1 sürümü. Tüm işletim sistemlerinde çalışıyor.

Windows başlangıç yüklemesinde bulunan bir açık kapatılmış ve birkaç iyileştirme yapılmış durumda. Geliştiriciler sistem başlangıç şifrelemesine SHA-256 desteği eklemişler ve ShellExecute güvenlik açığını kapatmışlar.

Linux ve Mac OS X kullanıcıları için 512byte dan daha geniş sektör boyutu için destek eklenmiş. Bu ikisi arasında en iyisi Linux çünkü NTFS desteği de eklenmiş durumda.

TrueCrypt’ in desteklediği şifreleme yöntemleri olan SHA-256, SHA-512, RIDEMB-160, Whirlpool gibi tüm algoritmalar yine destekleniyor.

VeraCrypt tamamen IDRIX ekibi tarafından geliştirilmeye devam edecekmiş, geliştiriciler düzenli olarak güncelleme ve varsa bulunan açıkların kapatılması için en kısa sürede ellerinden gelen gayreti göstereceklerini belirtiyor.

VeraCrypt son sürümünü indirmek için buraya bakabilirsiniz. İlginizi çekiyorsa ve gerekli bilgi donanımına sahipseniz belirtilen adresde kaynak kodları da bulabilirsiniz. Tamamen açık kaynak olan selefi gibi bunun üzerinde de istediğiniz değişiklikleri yapmakta özgürsünüz ancak hiçbirşekilde ticari amaçla kullanamazsınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu