Varex Egzoz Nedir? Varex Egzoz Nasıl Çalışır? - Teknoloji Güncesi
Araç

Varex Egzoz Nedir? Varex Egzoz Nasıl Çalışır?

Günümüzde bazı sürücüler, sürüş deneyimini daha hareketli hâle getirmek için arabalarında farklı değişiklikler yapmaktadır. Bu değişikliklerden birisi de egzozda yapılan varex egzoz değişimidir. Standart gelen egzoz sistemlerinde olmayan aksesuarların kullanıldığı varex egzoz hem görüntüsü hem de sesi ile monte edildiği aracı spor arabaya çevirir. Günümüzde geniş bir yelpazede araç sahibi tarafından tercih edilen varex egzoz, bir o kadar kişinin de merak ettiği bir egzoz sistemidir.

Varex Egzoz Nedir?

İngilizcede “variable exhaust” teriminin kısaltılması olan varex, sesi değiştirilebilen egzoz türüdür. Aracın egzoz sisteminde yapılan değişiklikler ile araçtan daha fazla ses çıkması sağlanır. Egzoz sistemini kontrol eden bir uzaktan kumanda ile egzoz sesi istenildiği zaman kısılabilir istenildiği zaman artırılabilir. Araçlarını modifiye etmeyi sevenler arasında oldukça popüler bir egzoz sistemidir.

Varex Egzoz Çeşitleri Nelerdir?

İki farklı varex egzoz türü vardır. Varex 1 olarak adlandırılan türde motorun ürettiği ses şiddeti artırılır. Bu, ortaya çıkan sesin hacmi ve gücü arttırılarak gerçekleştirilir. Varex 2 olarak adlandırılan egzoz tipinde ise susturucunun her iki ucunda da çift boru bulunur. Bu sayede Varex 1 sisteminden daha fazla ses elde etmek mümkün olur. Ayrıca belirli bir miktar güç artışı da elde edilir.

Varex Egzoz Nasıl Monte Edilir?

Varex Egzoz Nedir? Varex Egzoz Nasıl Çalışır? 2

Varex egzoz montajı, egzozcular tarafından gerçekleştirilir. İlk olarak aracın fabrika çıkışı egzoz sistemi sökülür ve yerine uzaktan kumanda sistemiyle birlikte varex egzoz montajı yapılır. Sistem motordan susturucuya kadar toplamda iki ya da üç boru ile kurulur.

Varex Egzoz Nasıl Çalışır?

Varex egzoz çeşitleri aslında sesli ve sessiz olmak üzere iki farklı kullanım moduna sahiptir. Sessiz modda aracın egzozundan dışarı fazla gürültü yayılmaz. Sesli modda ise dışarıya normalden çok daha fazla egzoz sesi verilir. Bu esnada aslında egzoz gazlarının önündeki engel kaldırılır ve serbest bir biçimde dışarı verilmesi sağlanır. Böylelikle gaz çıkışı sırasında normalden daha fazla ses elde edilmiş olur.

Varex Egzoz Kullanımı Yasak Mı?

Aracın egzoz sesinin belirli bir desibeli geçmemesi gerekir. Bu kurala uyulmaması durumunda trafik cezası ile karşılaşılmaktadır. Bu cezanın bedeli her yıl değişiklik gösterir. Varex egzoz sistemi kapatılabildiği için denetlemelerde fark edilmesi zordur. Ancak fark edilmesi ya da aracın egzoz sesinin belirlenen seviyeden yüksek olması durumunda varex egzoz cezası kesilir.

Varex Egzoz Her Arabaya Takılır Mı?

Varex Egzoz Nedir? Varex Egzoz Nasıl Çalışır? 3

Araç ister yeni olsun ister eski olsun varex egzoz yapımı ve uygulaması her araç için mümkündür. Araçlarda egzoz sistemi değişiklik gösterdiği için uygulamada farklılıklar bulunsa da varex egzoz ile her aracın egzoz sesi artırılabilir.

Varex Egzoz Nasıl Tamir Edilir?

Çalışma prensibi olarak varex egzoz sisteminin normal egzozdan çok bir farkı yoktur. Bu nedenle bir problem meydana gelmesi durumunda varex egzoz tamiri kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Varex Egzoz Fiyatı Nedir?

Araçların egzoz sistemleri ve varex egzoz türleri değişiklik gösterdiği için tek bir fiyattan söz etmek mümkün değildir. Varex egzoz fiyatı, uygulanacağı aracın egzoz sistemine ya da tercih edilen varex türüne göre değişiklik gösterir.

Varex Egzoz’un Araca Faydası Nedir?

Varex Egzoz Nedir? Varex Egzoz Nasıl Çalışır? 4

Varex egzozun aracın egzoz sesini artırması dışında bir avantajı yoktur. Aksine uygulandığı araca çeşitli zararlar verir.

Varex Egzoz’un Araca Zararı Nedir?

Tüm araçlar çok ince bir mühendislik ile tasarlanmıştır. Bu nedenle yapılacak modifikasyonların ciddi sonuçları olabilir. Varex bununla birlikte motorun güç miktarını da arttırdığı için motor ömrünün kısalmasına neden olur. Varex egzoz uygulaması araç üstüne işlenmediği ve kaydı olmadığı için araç muayenesinde onay almaz. Varex egzoz sistemi olan araçların kusurlu olarak kayda geçme ihtimali bulunmaktadır. Bu nedenle araç kiralama için kullanılan araçlarda varex egzoz sistemi tercih edilmez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu