Araç Arıza İşaretleri Nelerdir ve Ne Anlama Gelir? - Teknoloji Güncesi
Sürüş Önerileri

Araç Arıza İşaretleri Nelerdir ve Ne Anlama Gelir?

Araç kullanırken yolun tadını çıkarmak, karşınızdaki manzaranın keyfini sürmek oldukça güzel olsa da yolculuğunuzu güvenli bir şekilde tamamlamak için dikkatinizi sürekli araçta ve yolda tutmanız gerekir. Araç ile ilgili her unsurun sorunsuz bir şekilde çalıştığını anlamanın yöntemi araba göstergeleri hakkında doğru bilgiye sahip olmaktır. Araba arıza işaretleri yolculuk esnasında yolcu güvenliğini sağlamak ve aracın daha büyük arızalar yaşamadan önce kontrol edilmesi için zaman kazandırmak açısından büyük bir öneme sahiptir. Bir araçta 20’den fazla araç ikaz ışığı olabilir ancak geniş bir yelpazede sürücünün bu işaretlerin anlamlarını tam olarak bilmediği gerçeğini unutmamak gerekiyor. Araç göstergeleri ne anlama gelir? ve hangi durumlarda neler yapmak gerekir? gibi bilgilere sahip olunması güvenli bir yolculuk için büyük önem taşıyor.

Araç Göstergeleri Nelerdir?

Her aracın bir araç gösterge paneli bulunmaktadır. Bu panel üzerinde sürekli olarak görülebilecek şekilde yerleştirilen hararet, devir, hız, yakıt, kilometre sayacı gibi göstergeler bulunur. Bunlar sürüş anında dikkat edilmesi gereken göstergeler oldukları için araç gösterge paneline bakıldığı anda net bir şekilde fark edilecek şekilde tasarlanırlar. Arabanın ön panelinde simge olarak bulunan ve normal şartlar altında yanmayan araba arıza işaretleri vardır.

Arıza lambaları;

  • Uyarı
  • Güvenlik
  • Aydınlatma
  • Genel
  • Gelişmiş işaretler olarak kategorilendirilmektedir.

Uyarı gösterge işaretleri arasında; hararet ikaz ışığı, lastik basınç ışığı, hava yastığı ikaz ışığı, süspansiyon amortisörü ikaz ışığı, ABS ikaz ışığı, fren balatası ikaz ışığı, fren hidroliği ikaz ışığı, tıkanmış hava filtresi ikaz ışığı, ESC / EPS ikaz ışığı, lastik basınç ikaz ışığı yağ basıncı ikaz ışığı ve akü ikaz ışığı gibi göstergeler bulunmaktadır.

Aydınlatma gösterge işaretleri araç ışıklarına ait bilgileri verir. Bu işaretler kısa far, uzun far, sis lambası, yağmur ve ışık ikaz göstergelerinin araçtaki konumlarına göre çeşitlendirilmesinden oluşur.

Genel gösterge işaretleri arasında; ön cam sıvı ikaz ışığı, ön cam buğu ve arka cam buğu ikaz ışıkları, düşük yakıt ikaz ışığı, açık kapı ikaz ışığı, açık kaput ikaz ışığı gibi göstergeler bulunur.

Gelişmiş gösterge işaretleri her araçta bulunmamaktadır. Bu semboller orta ve üst segment araç modellerinde yer almakla birlikte araç paketlerine göre de farklılık gösterebilirler.

Yukarıda listelediğimiz araba işaretleri araçların yakıt ve vites tipine göre de farklılık göstermektedir. Dizel araçlar için özellikle motor özelinde farklı araç arıza ışıkları bulunur. Otomatik vites arabalarda da aracın vites özelliklerine göre araç ikaz ışıkları kullanılmaktadır.

Araç Arıza İşaretleri Ne Anlama Gelir?

Araç ikaz işaretlerinin anlamlarını bilmek sürüş güvenliği açısından çok önemlidir. Sürüş esnasında ciddi tehlike oluşturacak uyarı ışıklarından bazıları;

Motor Kontrol İkaz Işığı

Motor Kontrol İkaz Işığı: Araçta motor arızası olduğunu ifade eder ve ciddi sorunlar sebebiyle yanabilir. Bu nedenle en kısa sürede servise gidilmesi gerekir.

Yağ Basıncı İkaz Işığı

Oil light on car dashboard. 3D rendered illustration.

Yağ Basıncı İkaz Işığı: Aracın yağ seviyesinin azaldığı anlamına gelir, ne olursa olsun yağ seviyesinin ve basıncının kontrol edilmesi gerekir.

Lastik Basıncı İkaz Işığı

Lastik Basıncı İkaz Işığı: Bir veya daha fazla lastikte basınç sorunu olduğunu gösterir. Basınç düşük ya da yüksek olabilir her iki durum da sürüş güvenliğini tehlikeye attığı için basınç ayarı yapılması gerekir.

Hararet İkaz Işığı

Hararet İkaz Işığı: Motorun aşırı ısınmış olduğu durumlarda yanar ve soğutma sıvısı ile ilgilidir. Yanmaya başladığında araç durdurulmalı, aracın soğuması beklenmeli ve sonrasında aracın suyu kontrol edilmelidir.

Fren Hidroliği İkaz Işığı

Fren Hidroliği İkaz Işığı: Fren hidrolik seviyesi olması gerekenin altında kaldığında yanar, aracın servis götürülmesi gerekir.

Fren Balata İkaz Işığı

Fren Balata İkaz Işığı: Fren balatalarının aşındığını gösterir ve balatalar değiştirilmelidir.

ABS İkaz Işığı

ABS İkaz Işığı: ABS sisteminde bir arıza olduğunda yanar ve araç servise götürülmelidir.

Hava Yastığı İkaz Işığı

Hava Yastığı İkaz Işığı: Hava yastığı sisteminde sorun olduğu anlamına gelir, kontrol edilmesi önemlidir.

Akü İkaz Işığı

Akü İkaz Işığı: Aküde ya da alternatörde arıza olduğunda bu ışık yanar, elektrikli aksamların tamamı kapatılmalı ve araç servise götürülmelidir.

Kaput İkaz Işığı

Kaput İkaz Işığı: Kaputun açık olduğunu gösterir ve kaput açıkken aracın hareket halinde olması ciddi tehlike oluşturur.

Araçlarda Bulunan Gösterge Paneli İkaz Lambaları Hakkında

Sürüş ve yolcu güvenliği açısından çok önemli olan araç ikaz işaretleri ne olursa olsun dikkate alınmalıdır. Araç arıza lambaları olarak da bilinen bu simgelerin pek çoğu evrenseldir. Aracın modeline göre hem simgelerde hem de konumlarında bazı değişiklikler meydana gelebilir. Her araç için özel olarak hazırlanan araç kullanım ve bakım kılavuzu içerisinde arıza işaretleri, araba göstergeleri anlamları resimli ve yazılı olarak anlatılmıştır.

Araç içi göstergelerin önem derecelerine göre renklendirme sistemi bulunmaktadır. Araç göstergelerinde kırmızı, kehribar, yeşil ve mavi renkler kullanılır. Kırmızı yanan simgeler çok acil bir sorun olduğunu ifade ederken mavi ve yeşil araba uyarı işaretleri daha az acil durumlarda örneğin düşük ön cam yıkama sıvısı gibi uyarılarda yanar. Yanan ikaz ışıkları renklerinden bağımsız olarak ne olursa olsun ciddiye alınmalıdır.

Bu yazıda yer verdiğimiz tüm ikaz işaretleri akaryakıtlı araçlar için geçerlidir. Elektrikli araçlar söz konusu olduğunda araç işaret lambaları ciddi farklılıklar göstermektedir. Bu araçlar yüksek teknolojili motor tasarımları sayesinde çok daha az ikaz ışığına sahiptir. Doğa dostu ve yüksek performanslı elektrikli arabaların avantajları hakkında bilgi almak isterseniz ilgili blog içeriğimize göz atabilirsiniz. Araçlara ve araç teknolojilerine ilgi duyuyorsanız arabalarla ilgili ilginç bilgiler yazımızı incelemenizi öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu