Otomatik Viteste N, L, 1, 2, 3 ve S Harf Anlamları Nelerdir? - Teknoloji Güncesi
Araç

Otomatik Viteste N, L, 1, 2, 3 ve S Harf Anlamları Nelerdir?

Araçların çekiş ve hızları vites adındaki dişliler düzeneği ile ayarlanmaktadır. Manuel araçlarda bu geçişler sürücü tarafından debriyaj ile yapılmaktadır. Otomatik viteslerde ise vites geçişlerinde herhangi bir sürücü müdahalesine gerek kalmamaktadır. Söz konusu geçişleri araç kendisi yapmaktadır ve debriyaja da ihtiyaç duyulmamaktadır. Ancak otomatik vitesli araçlarda yine de vites kolu bulunmaktadır. Bu kolda L, N, S gibi harfler, 1-2-3 gibi sayılar yer almıştır. Bunların her biri farklı bir anlama sahiptir. Otomatik vites harflerin anlamı o vitesin özelliğini belirtmektedir. Otomatik vites anlamları genellikle özelliklerin kısaltması ya da sayı şeklinde olduğundan “otomatik vites 2 ne demek?” gibi kafa karıştırıcı sorular ortaya çıkabilmektedir.

 

Otomatik Viteste Harf ve Sayıların Anlamı

 

Otomatik vites araçlarda da, normal araçlarda olduğu gibi bir vites kolu bulunmaktadır. Ancak bu vites kolu araba çalıştırıldıktan sonra kullanılmamaktadır. Otomatik viteslerde manuel vitesten farklı olarak sayılar ile harfler de bulunmaktadır. Bu harfler farklı özellikleri aktif hale getirmektedir. Otomatik vitesi ilk kez görenler “otomatik vites l nedir?” ya da “otomatik viteste 1 2 3 ne işe yarar?” gibi sorular sormaktadır.

 

Otomatik Viteste “L” Harfinin Fonksiyonu Nedir?

 

Otomatik vites l harfi İngilizce “Low” kelimesini simgelemektedir. Bu da düşük ya da ağır devir anlamına gelmektedir. “L vites nedir?” sorusunun cevabı en basit haliyle birinci vites olarak verilebilir. Otomatik vitesli araçlarda aracın vitesi motor devrine göre otomatik olarak değişmektedir. Burada sürücünün herhangi müdahalesine gerek yoktur. Ancak sıkışık trafik gibi sürekli dur kalk yapılan durumlarda vitesin sürekli otomatik olarak değişmesi vites kutusu üzerindeki baskıyı arttırarak yormaktadır. L vites ile otomatik vites 1. vitese sabitlenir ve bu sayede aracın vites büyütmemesi sağlanır.

 

Otomatik Viteste “N” Harfinin Fonksiyonu Nedir?

 

Otomatik viteste N harfi Nötr ya da İngilizce “Neutral” kelimesine karşılık gelmektedir. Otomatik araçlarda motorun çalışmadığı durumlarda ya da itme ya da çekme durumlarında vitesin N’ye getirilmesi gerekmektedir. Bu şekilde vites boşa alınmaktadır. Bazı sürücüler kırmızı ışıkta beklediklerinde de vitesi boşa almayı tercih etmektedir. “Otomatik viteste n ne demek?” sorusunun en basit cevabı vitesi boşa almaktır.

 

Otomatik Viteste “S” Harfinin Fonksiyonu Nedir?

 

Otomatik viteste s “Spor” anlamına gelmektedir. S vitesi aracı spor moduna almaktadır. Otomatik vites S harfindeyken vites değiştirme için gerekli olan devir aralığı diğer modlara göre çok daha yüksektir. Bu da aracın hızlanmasını arttırmaktadır. Genellikle vites spor modundayken yakıt tüketimi de maksimuma çıkmaktadır.

 

Otomatik Vites Kullanırken “1-2-3” Ne İşe Yarıyor?

 

Otomatik vites harf anlamları genellikle simgeledikleri özelliklerin İngilizce karşılıklarından gelmektedir. Bununla beraber otomatik vites araçlarda 1-2-3 gibi sayılar da bulunmaktadır. Bunlar vites konumlarıdır ve hangi sayı seçildiyse araç o vitesin üzerine çıkmamaktadır. 1 vitesinin özelliği L harfine karşılık gelmektedir. Yani “otomatik viteste l nedir?” derseniz birinci vites demek yeterlidir. Bu nedenle otomatik araç viteslerinde ya L harfi ya da 1 sayısı olmaktadır. Bu viteste araç ortalama olarak 30 km hıza kadar çıkmaktadır. Vites 2’deyken ise araç otomatik olarak üçüncü vitese geçmemektedir. Ortalama hızın 60 km olduğu durumlar bu vites kullanılmaktadır. Vites 3’teyken araç üçüncü vitesin üzerine çıkmamaktadır. Bu genellikle şehirler arası yolda tercih edilmektedir. Araç ortalama olarak 100 km hıza kadar çıkabilmektedir. Vites 3, bazı araçlarda D3 şeklinde de gösterilmektedir.

 

Otomatik Vites Araç Seçenekleri ile  …’dan Araba Kiralama

 

Araç kiralama yaparken farklı vites seçeneklerine sahip araçları …’nun geniş araç yelpazesinde bulabilirsiniz. Farklı segmentlerdeki geniş araç yelpazesinde düzenli olarak bakımları yapılan son model araçlar ile güvenilir ve konforlu bir sürüş deneyimi sunan …’da istediğiniz aracı kolayca bulabilirsiniz. Otomatik vites araç kiralamak istiyorsanız, otomatik vites araç kullanımı hakkında daha detaylı bilgi alabileceğiniz yazımıza göz atabilirsiniz.

 

…, Türkiye’nin dört bir yanında güvenli sürüş deneyimi için verdiği hizmetleri ile sizi ve sevdiklerinizi düşünerek hareket eder. Düzenli araç bakımları, lastik kontrolleri ve mevsime uygun lastik değişimi gibi hizmetlerin asla aksatılmadığı …’nun kiralık araçları sayesinde güvenle yola çıkabilirsiniz. Özellikle kış aylarında araç kiraladığınız zaman lastikleri kontrol etmeyi unutmamalı, kış lastiğinin önemi hakkında bilgi sahibi olarak yolculuklarınızı güvenle yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu