Hatchback ve Sedan Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir? - Teknoloji Güncesi
Araç

Hatchback ve Sedan Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?

Günümüzde çok sayıda araç türüne sahip olan otomobil pazarında her ihtiyaca ve zevke göre bir model bulmak artık mümkün. Bir aracı tanımlamanın farklı yolları olsa da en yaygın tanımlama aracın nasıl göründüğü özelinde yapılır. Hatchback, sedan, SUV ya da station kasa modeller en yaygın bilinen araba kasa tipleri olarak sıralanır. Arabaların görünüşlerine göre sınıflandırılmasının temel nedeni de bir araçta ilk dikkat çeken unsurun kasa tasarımı olmasıdır.

Araba Kasa Tipleri Nelerdir?

Bir aracı tanımlamanın en kolay yolunun araç modeli olduğu düşünülse de geniş bir yelpazede modelde farklı kasa tiplerinin sunulması karışıklığa neden olabiliyor. Bu nedenle araçları tanımlamanın en kolay yöntemi kasa tipine bakmaktan geçiyor. Sedan, coupe, spor, station vagon, hatchback, minivan, pikap gibi farklı kasa tiplerinde sunulan arabalar yapısal özellikleri ile aslına bakarsanızn hem zevke hem de ihtiyaçlara göre çok kolay ayrıştırılabiliyor.

Hatchback Araçlar

 

Hatchback arabalar bagaj kapağının aracın üst kısmına doğru açıldığı, arka camın bagajı görmeyi mümkün kıldığı araçlardır. Daha geniş bir bagaj ve iç hacme sahip olmaları sebebiyle aileler tarafından sıkça tercih edilirler.

Sedan Araçlar

Sedan Araçlar

Dört kapısı ve klasik bir bagaj tasarımı olan araçlar sedan olarak adlandırılır. Klasik bagaj tasarımı; arka koltuk arkalığı ve arka camın altındaki sabit kaplama ile bagajın ayrı bir alana sahip olduğu tasarımdır. Sedan araçların kendi içerisinde farklı boyut ve segmentlerde modelleri bulunur.

SUV Araçlar

SUV Araçlar

SUV araçlar, aile otomobillerinin konforu ile arazi araçlarının gücünü birleştiren; hem rahatlık hem de performans açısından verimli araçlar olarak tanımlanırlar. Sürüş yüksekliği, geniş taşıma kapasitesi ve konfor bu kasa tipinin sunduklarından bazılarıdır.

Station Wagon Araçlar

Station wagon araçlar geniş iç hacimleri ile ünlüdürler. Hem oturma hem de bagaj alanları oldukça geniştir. Sedan ve hatchback arabaların tasarım detaylarını buluşturan çizgilere sahiptirler.

Hatcback Araba Nedir?

Kasa tiplerine göre araba türleri incelendiğinde en yaygın karşılaşılan kasa tiplerinden birisi de hatchback kasa arabalardır. Hacthback nedir? sorusunun cevabı bu araçların genel tasarımı hakkında bilgi verir. Hacthback arka kısmı kısa ve küt bir tasarıma sahip arabaları tanımlamak için kullanılır. Hatchback arabalarda yolcu kapasitesi genel olarak 4 veya üzerinde olur. Bu arabalar kendi içerilerinde kapı sayılarına göre ayrılırlar. Bu noktada hatchback 3 kapı ne demek? ve hatchback 5 kapı ne demek? soruları gündeme gelir. 3 kapı araçlar yolcu kullanımında 2 kapı, bagaj için 1 kapak olduğunu ifade eder, 5 kapılı araçlar da yaygın olarak da trafikte olan araçları, şu demek oluyor ki 4 yolcu kapısı ve 1 bagaj kapağı olanları ifade eder. Hatchback arabalar 1983 yılında ilk kez piyasaya çıkmıştır ve o dönemden beri oldukça ilgi görmektedir. Karayolları ruhsatlandırma işlemlerinde bu araçlar AB Hatchback olarak ifade edilir şu demek oluyor ki AB harflendirmesi ile tanımlanır.

Sedan Araba Nedir?

Sedan nedir? sorusu sorulduğunda akla gelen ilk görüntü dört kapılı, geniş bagajlı binek otomobil görüntüsüdür ancak sedan araba modelleri farklı gövde tasarımlarına sahip olabilirler. Farklı gövde tasarımları araçların görsel olarak değişim göstermesine sebep olsa da hepsinin ortak özelliği 3 bölmeli tasarımı paylaşmalarıdır. Sedan araba modelleri de tıpkı hatchback arabalar gibi 3 ya da 5 kapıya sahip olabilirler ancak bu araçların en temel özelliği kapı sayısından bağımsız olarak arka koltuğa 3 kişinin rahat bir şekilde oturabilmesidir. Araç ruhsatlarına bakıldığında ilgi çeken bir detay olarak AA sedan ne demek? sorusu gündeme gelir. Sedan kasa tipi arabaların yaygınlaşma sürecinin ilk adımlarının atıldığı 1900’lü yılların ortaya çıkarında üretildiği için ilk kasa tipi olarak sınıflandırmaya girmiş ve AA sedan olarak ifade edilmiştir.

Sedan ile Hatchback Arasındaki Farklar Nelerdir?

Araç tercihi söz konusu olduğunda en çok kullanılan iki kasa tipinin karşılaştırılması gündeme gelir. Sedan mı hatchback mi? sorusu hem araçların sundukları özellikler hem de kişilerin ihtiyaçları doğrultusunda cevaplanabilir.

Bagaj Hacmi: Hatchback sedan farkı incelendiğinde en temel değişken bagaj tipidir. Sedanlarda bagaj alanı ayrı bir bölme iken hatchback araçlarda bagaj alanı arka koltuktan itibaren ortaya çıkar.

İzolasyon: İki aracın bagaj hacmindeki farklılıklar tasarım kaynaklı olduğu için bagaj kapağı açıldığında hatchback araçların içerisinde ısı değişimi olurken sedan araçlarda bu durum gerçekleşmez. Bu nedenle sedan araçların daha iyi bir izolasyonu olduğu söylenebilir.

İç Hacim: Sedan kasa nedir? sorusunun cevabı verilirken uzun dingil mesafesine sahip araç tanımı yapılabilir. Bu da araçların daha geniş bir iç hacme sahip olmasını ve yolcular için daha geniş bacak boşlukları ile konforlu bir yolculuk deneyimi sunmasını sağlar. Hatchback araçlar da dingil mesafesi sebebi ile özellikle arka koltukların mesafesi biraz daha kısa olabilir. Elbette bu kıyaslama aynı segment sedan ve hatchback araçlar arasında yapılmalıdır.

Arka Cam Tasarımı: Sedan ve hatchback araçların bir diğer farkı da arka camlarının tasarımıdır. Sedan modeller daha açılı bir cam tasarımına sahipken, hatchback araçlarda cam tasarımı çok daha dikeydir. Bu da sürücü için görüş açısında farklılık oluşturan bir durumdur.

Yol Tutuşu: Sedan araçlar hatchback araçlara kıyasla daha ağır oldukları için, yol tutuşunda daha iyi oldukları söylenebilir. Hatchback araçlarda viraj performansında öne çıkabilmektedir. Elbette bu değişimler model ve segmente göre farklılık gösterebilir.

Hangi Kasa Tipi Size Uygun?

Araç kasa tipleri arasında seçim yaparken ihtiyaçları göz önünde bulundurmak gerekir. Kalabalık yolculuklar için geniş iç hacim ihtiyacı olduğu zaman sedan araçlar tercih edilebilir. Fazla bagaj gereksinimi olduğunda ise geniş bagaj hacmine sahip hatchback araçlar arasından seçim yapılabilir. Bu noktada tercih yaparken ne olursa olsun gereksinimleri ön planda tutmak önemlidir. Siz de ihtiyaçlarınıza uygun seçenekler arasında karar vererek …’dan araç kiralama yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu